Lisované obrázky

V přírodě najdeme spoustu materiálu vhodného k  aranžování. Například mnohé rostliny můžeme vylisovat a pak použít k  vytváření půvabných obrázků.

Kompozici si nejprve pečlivě vyzkoušíme

Na dekorativní aranžmá se používají nejen rostliny čerstvé, ale i sušené. Specifickou, přitom jednoduchou technikou, jíž získáme tenké vysušené plátky květů, listů i celých rostlin, je lisování. S vylisovaným rostlinným materiálem sice musíme zacházet opatrně, protože je křehký, lze jej však využít k výrobě originálních obrázků.

Čerstvý rostlinný materiál můžeme také sušit žehlením přes papír mírně teplou žehličkou. Vyzkoušet můžeme i sušení v mikrovlnné troubě, zapnuté na nejnižší stupeň

Obrázek sestavený z kytiček ze zahrady

Lisováním rostlin získáme barevný materiál, který můžeme podle potřeby kombinovat. Pracovat se dá s celými rostlinkami i s jejich kousky, vylisovanými jednotlivě. Sestavujeme z nich pestrobarevné koláže, které dají vyniknout buď kráse rostlin, jejich kvítků a listů, nebo se zaměříme na určitý barevný odstín, do něhož celé aranžmá ladíme.

Jak uchovat krásu

Pro lisování sbíráme jen pěkné zdravé rostliny bez příliš silných dužnatých částí. Pohlídáme si kvalitu květů – úbory by měly být úplné, bez vad a skvrn. Důležité je, aby květy nebyly příliš rozvité, protože po usušení by se mohly rozpadnout. Lepší je vybírat polorozvitá kvítka. Pokud budeme pracovat s listy, trháme jen celé, nepoškozené a zkontrolujeme je i zespodu.

Efektní koláž z barvených listů

Nasbíraný materiál doma nijak neoplachujeme ani nemáčíme. Zacházíme s ním opatrně, abychom jej nepolámali. Rostliny nejprve roztřídíme přibližně do stejných skupin podle tloušťky. Pak je položíme mezi savé papíry (pijáky, noviny) a vkládáme buď do šroubového lisu, nebo je zatížíme hromadou knih. Tak je necháme šest až osm týdnů na teplém suchém místě, na lisu postupně utahujeme matice. Na konci procesu pozorně zkontrolujeme, zda jsou rostliny ve všech částech skutečně suché; byla by škoda, kdyby je později napadla plíseň.

Z louky i ze zahrady

Tato kytice bude stále připomínat rozkvetlou letní louku

Na lisování se hodí poměrně dost rostlin. Můžeme začít s obyčejnými drobnými kytičkami, které nasbíráme před domem na trávníku. K našemu účelu se hodí sedmikráska, fialka, maceška, petrklíč, sněženka, pomněnka, zvonek. Brzy zjistíme, že obzvlášť pěkné jsou rostlinky s květy v trubkovitém tvaru – například hořec nebo krokus.

Na obrázky využijeme i celou škálu kytek ze zahrádky – od drobných skalniček až po vyšší rostliny. Efektní pro nejrůznější aranžmá jsou listy kapradin, které mají zajímavý tvar. Za pozornost stojí i plstnaté listy čistce vlnatého stříbřité barvy.

Obrázky s vylisovanými rostlinami pověsíme na zdi venkovské kuchyně, do prostorů schodišť a do dámských ložnic a dívčích pokojíků. Skupinu více obrázků sjednotíme rámečkem ve stejné barevnosti

Do koláže si připravíme i jednotlivé okvětní plátky pelargónie

Zatímco celé keře a stromy se nám do lisu ani mezi knihy nevejdou, jejich listy, jejichž barevnost se během roku často zajímavě mění, přímo vybízejí k experimentům. Do plochy můžeme vyskládat různě barevné listy z jednoho druhu, nebo lístky stejné barvy použít jako pozadí pro výrazné květy.

Aranžmá do rámečku

Když nashromáždíme dostatek materiálu, můžeme přistoupit k výrobě obrázků. Nejprve si kompozici vyzkoušíme nanečisto, pak vylisované byliny lepíme na podklad, nejčastěji na bílou či barevnou čtvrtku. Jak vylisovaný materiál naaranžujeme, záleží čistě na naší fantazii a umu. S křehkými rostlinkami pracujeme opatrně, raději se jich nedotýkáme prsty, ale přenášíme je pomocí pinzety.

Hezký rámeček celé dílo završí

Na podklad lepíme každou kytičku, každý lístek zvlášť. Používáme výhradně vyzkoušené transparentní lepidlo, které nanášíme jehlou nebo párátkem jen v malém množství. Zaschlý obrázek pak vložíme do clip rámu. Můžeme jej také překrýt samolepicí průhlednou fólií a pak klasicky zarámovat.

Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Shutterstock a Thinkstock

Lisované obrázky

Lisované obrázky