Letní grilování

Rubrika: Recepty

Příprava jídla na venkovním grilu se stala v létě pro mnoho lidí i příjemnou společenskou událostí.

Grilovat a rožnit lze všechny druhy kvalitních mas: drůbeží, králičí, zvěřinu, telecí, mladé hovězí, vepřové, jehněčí i skopové, ryby, mleté maso i uzeniny. Na grilu připravíme i brambory, zeleninu, ovoce, houby, pečivo. Celá kuřata a selata potřebují delší čas a grilují se napíchnuta na otočném rožni, menší porce klademe přímo na rošt grilu, potřený olejem. Můžeme je podložit alobalem nebo dát na hliníkovou misku, aby tuk nekapal do ohně. Malé kousky napichujeme na grilovací jehly – kombinujeme různé druhy masa i zeleniny.

Aby maso získalo zajímavou chuť a bylo křehčí, lze je předem naložit do marinád. Jejich základem je olej, můžeme přidat i pivo, víno, citrónovou šťávu, med či hořčici, ochutíme kořením, cibulí i česnekem. Solíme až těsně před grilováním. Použít se dají i hotové grilovací omáčky. Nebo maso uděláme přírodně, jen jemně okořeněné, a podáváme k němu pikantní studené omáčky, tzv. dipy, a ochucená bylinková másla.

Před tepelnou úpravou maso osušíme, zprudka opečeme po obou stranách a dopékáme při střední teplotě za občasného obracení a potírání zbylou marinádou.

Ke grilovaným pokrmům podáváme dipy (studené omáčky), hořčici, kečup, čerstvé zeleninové saláty a pečivo.

Hadi na jehlách

800 g zadního hovězího nebo vepřového masa, olej nebo máslo, citrónová šťáva, mletý pepř, sůl

Maso nakrájíme na dlouhé úzké proužky, lehce je naklepeme, pokapeme citrónem a olejem nebo rozehřátým máslem a necháme v chladu nejméně 30 minut odležet. Pak je opepříme, osolíme a jeden nebo více proužků vlnkovitě navlékneme na jehly tak, aby jehla byla plná. Nad žhavým dřevěným uhlím upečeme do červena.

Ohnivá žebírka

2 kg vepřových žeber, marináda: 3 lžíce oleje, 3 lžíce medu, 1 lžíce sójové omáčky, 1 lžička kari, 1 lžička sladké papriky, několik kapek tabaska, 2 lžíce citrónové šťávy, sůl

Připravíme marinádu: všechny suroviny smícháme a necháme přes noc odležet. Vepřová žebra omyjeme, osušíme a překrájíme na porce. Maso potřeme připravenou marinádou a necháme 1 až 2 hodiny odležet. Na rošt grilu rozložíme alobal, položíme na něj žebírka a pečeme asi 45 minut. Během grilování obracíme a potíráme vypečenou šťávou.

Masové placičky

mleté maso, cibule, kmín, majoránka, mletá paprika, pepř, vejce, sůl

Mleté maso ochutíme solí, kořením a na jemno nasekanou cibulkou. Do směsi přidáme vejce a vytvoříme placičky, které grilujeme na rozpáleném grilu. Jako příloha se hodí grilovaný brambor a studená omáčka ze zakysané smetany a strouhaného křenu.

Steaky ze štiky

800 g steaků ze štiky, 150 ml slunečnicového oleje, snítka majoránky, estragonu a petrželky, 2 lístky libečku, 2 citróny, pepř, sůl

Steaky osolíme a opepříme. Bylinky na drobno nasekáme, dáme do mísy, přidáme šťávu z citrónů, olej a promícháme. Do marinády vložíme rybí maso, promícháme, aby bylo maso ze všech stran obaleno marinádou, a necháme v chladničce 2 hodiny odležet. Pak grilujeme z každé strany 10 minut na středně rozehřátém grilu. Během něj steaky potíráme marinádou.

Špíz z bůčku a švestek

vyšší libovější bůček, sušené švestky, sůl, marináda: med, ocet balsamiko, sójová omáčka, dezertní víno, zázvor, kardamom, koriandr

Maso nakrájíme na tenké plátky, které naklepeme střenkou nože a nepatrně osolíme. Švestky vypeckujeme, dáme na plátky masa, stočíme a spíchneme párátky. Vložíme do marinády a necháme odležet. Párátka odstraníme, maso otřeme, napíchneme na špízy a opečeme při střední teplotě za potírání marinádou. Nakonec osolíme. Podáváme se studenými omáčkami na asijský způsob.

Kuře po ďábelsku

1 kuře, 1 cibule, 3 lžíce petrželky, 2 lžíce aromatizovaného oleje, 1 lžička zázvoru, mletý pepř, sůl

Kuře potřeme olejem, opepříme, vně i uvnitř posypeme zázvorem a osolíme. Do břišní dutiny vložíme na drobno pokrájenou cibuli smíchanou s petrželkou a pečeme na grilu asi 35 minut. Během pečení kuře občas potíráme olejem.

Pečené brambory

1kg menších nepoškozených brambor, olej, bylinkové máslo: 100 g rostlinného másla, 1– 2 lžíce drobně nakrájených bylinek

Důkladně omyté, neloupané brambory nakrojíme do kříže, potřeme olejem, každý zvlášť zabalíme do alobalu a grilujeme 40 minut. Po 20 minutách je obrátíme. Pečené brambory podáváme samostatně s bylinkovým máslem nebo jako přílohu ke grilovanému masu.

Bylinkové máslo: změklé máslo promícháme s jemně nasekanými bylinkami, vytvarujeme do válečku, zabalíme do alobalu a necháme v chladu ztuhnout. Pak krájíme na plátky.

Grilovaná zelenina

cuketa, paprika, malý lilek, pórek apod.

Zeleninu nakrájíme na plátky nebo dílky, osušíme a potřeme olejem, případně i česnekem nebo posypeme kořením. Lehce osolený lilek necháme nejprve odležet. Grilujeme při střední teplotě do měkka.

Banán s meruňkami na špízu

banán, meruňky, pomerančová šťáva, citrónová šťáva, máslo, vaječný likér, šlehačka, čokoláda, ořechy

Oloupané banány zakapeme pomerančovou šťávou. Meruňky rozpůlíme a pokapeme citrónovou šťávou. Banán nakrájíme na kousky a s půlkami meruněk ho napichujeme na špízy. Ty pokapeme rozehřátým máslem a při střední teplotě je opečeme. Podáváme přelité vaječným likérem, můžeme ozdobit strouhanou nebo rozehřátou čokoládou, nahrubo nakrájenými ořechy a šlehačkou.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PROFIMEDIA. CZ

 

 

Vybíráte nový gril na zahradu? Desítky zahradních grilů za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-grily

 

Letní grilování