Nápoje do mrazivé zimy

Rubrika: Recepty

Vypadá to, že po mírném prosincovém počasí se v lednu dočkáme opravdové zimy. Teploty pod bodem mrazu, námraza na oknech, sníh a – zmrzlý nos! Rychlou pomocí pro zahřátí jsou horké nápoje. Vybrat si může každý podle svého gusta.

 

Horký cider

 

Horký cider
Cider, alkoholický nápoj z nakvašených jablek, nemusíme pít jen vychlazený a s ledem. V zimním období si ho připravíme jako horký nápoj, který je možné dochucovat různým kořením. V kombinaci se skořicí, zázvorem, kardamomem a pomerančovou kůrou, které skrývá balení zimního Kingswood HOT, si ho každý snadno připraví i doma. Je méně sladký, což dává prostor pro libovolné doslazení. Podávejte ve skleněném hrnečku s plátkem pomeranče.

 

Svařené jablko
Svařák je velmi oblíbený horký nápoj z červeného vína a voňavého koření. Kromě klasického svařeného vína však existuje i ovocná varianta. K její přípravě vám postačí lahev červeného vína, kvalitní jablečný džus, šťáva z pomeranče, med a směs oblíbeného koření. Až na červené víno přiveďte všechny ingredience k varu a nechte chvíli povařit, aby se uvolnilo aroma z koření. Nakonec přimíchejte víno a nápoj už nevařte. Nápoj zbavte koření a přelijte do hrníčků s plátky jablka.

 

INKA karamelová

 

INKA karamelová
INKA je stoprocentně přírodní cereální nápoj ze směsi ječmene, žita, čekanky a cukrové řepy. Jedná se o bezkofeinový nápoj, a proto je dokonalou alternativou ke klasickým kávám. Dopřát si ji můžete několikrát denně a to v různých podobách. Například s karamelem.

Potřebovat budete:

  • 2 lžičky karamelové INKY
  • ½ hrnku vařící vody
  • 1 hrnek horkého napěněného mléka
  • 6 lžiček karamelové polevy

Do dvou skleněných hrnků nalijte 2–3 lžičky karamelové polevy. Potom přidejte mléko s pěnou. Opatrně tenkým pramínkem nalijte přes vrstvu pěny čerstvě uvařenou kávovinu INKA. Tak vzniknou čtyři vrstvy: karamel, mléko, kávovina a pěna. Nakonec ozdobte karamelovou polevou.

 

INKA pro cestovatele

INKA pro cestovatele

Potřebujete:

  • 2 lžičky INKY
  • ½ hrnku vařící vody
  • ½ hrnku polotučného mléka
  • lžičku kakaa
  • lžičku hnědého cukru
  • 0,02 rumového sirupu bez alkoholu

Do vysokého hrnku nasypte 2 lžičky kávoviny INKA a lžičku hnědého cukru. Směs zalijte vařící vodou a důkladně zamíchejte. Přidejte rumový sirup bez alkoholu a opatrně vršek hrnku doplňte napěněným mlékem. Nakonec nápoj ozdobte lžičkou kakaa.

 

Bylinné čaje proti chřipce
Pokud se chcete vyhnout chřipce, proplachujte tělo bylinnými čaji. Léčivé rostliny obsahují účinné látky, které mohou při bolestech v krku, rýmě i kašli znatelně ulevit. Vhodné jsou léčivky bohaté na dezinfekčně působící silice, které potlačují množení bakterií i virů. Aromatické a dezinfekční silice obsahuje například řepík lékařský či mateřídouška obecná, při bolesti v krku pomáhá šalvěj lékařská – lidově „babské ucho“. Skvělým pomocníkem je také máta, černý bez, šípek, ostružiník či  echinacea.

 

Bylinné čaje REJ

Vyzkoušet můžete třeba čaje od společnosti REJ s označením „Víte, co jíte“. Čaj HERBAL je nová bylinná směs s převažujícím složením máty, šalvěje, ostružiníku, ale i sušené hrušky a jablka, jež dodávají čaji příjemnou ovocnou chuť. V čaji ACTIVE převládá černý bez, máta, červený pomeranč a citronová tráva, která má díky obsaženým silicím výraznou citronovou vůni. Čaj FITNESS je bílý čaj s echinaceou (třapatka nachová), která je snad nejznámější léčivou rostlinou této doby. Zabíjí bakterie a viry, redukuje alergie a posiluje imunitní systém. Dříve byl bílý čaj tak vzácný, že jej směli popíjet jen čínští císaři, dnes si ho můžete dopřát i vy.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Nápoje do mrazivé zimy