U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LEPIDLA A TMELY

Kategorie: Dílna | Autor: MARIE ŠIMONOVSKÁ

MODERNÍ

Nejrůznější domácí opravy a vylepšení lehce zvládnete pomocí lepidel. Má to spoustu výhod, ale musíte vždy vybrat vhodné lepidlo pro konkrétní materiál a postupovat podle návodu výrobce. Rovněž je třeba respektovat nutnost dostatečné plochy spoje, výši namáhání, vystavení lepidel vysokým či nízkým teplotám apod. Jedině při dodržení uvedených podmínek budete s výsledkem lepení opravdu spokojeni. Pro jednodušší orientaci uvádíme nejčastější dostupné typy.

Montážní lepidla

Jsou čistou alternativou složitého zatloukání či vrtání, zvláště do nedobytných panelů. Podmínkou lepení s bezrozpouštědlovou variantou je savost alespoň jednoho z lepených materiálů. Montážním lepidlem snadno a rychle připevníte plastové či polystyrénové lišty na stěnu, ale i mosazné štítky na dřevo. Montážní lepidlo s obsahem rozpouštědel, např. Makrofix Profi Montage, lze použít i na slepení nesavých podkladů, např. k lepení soklových lišt, korkových desek, dřevěných či kovových lišt k běžným stavebním materiálům, jako jsou např. beton či zdivo.

Tavná lepidla

Nejčastěji se nabízejí v podobě tuhých patron do tavné pistole. Lze jich využít pro drobné opravy v domácnosti, ale např. i pro aranžování kytic a vytváření vánočních dekorací. Příprava pistole je stejně jednoduchá jako třeba příprava žehlení – před použitím se pouze zapojí do zásuvky. Teplem se uvnitř roztaví tuhé patrony s lepidlem a pak už stačí jen zmáčknout kohoutek dávkování a odměřovat lepidlo pro jemné tečky či souvislejší čáry. Účinek je okamžitý. Po vytažení ze zásuvky horké lepidlo uvnitř patron opět ztuhne a pistole je připravena k dalšímu použití – za týden, ale třeba až za rok.

Sekundová lepidla

Sekundová (vteřinová) lepidla jsou vhodná tam, kde potřebujeme, aby lepidlo vytvrdlo a pevně drželo již ve velmi krátké době. To oceníme, když si třeba ve spěchu ulomíme podpatek. Tato lepidla jsou univerzální a hodí se např. na sklo, porcelán, kov, dřevo, gumu a další materiály. Jejich nevýhodou je, že se zpravila rychle vpíjí, takže se příliš nehodí pro velmi savé materiály.

   Sekundového lepidla stačí vytlačit zpravidla velmi malé množství, jinak rychle stéká. Méně tekoucí variantou je gelový typ (např. Loctite Super Bond Gel). Existují také speciální sekundová lepidla na plasty či na sklo. Na trhu je obrovské množství značek sekundových lepidel, ovšem jen kvalitnější druhy známějších značek skutečně dostojí svému názvu.

Lepidla na opravy, epoxidová lepidla

Ze široké palety nejrůznějších lepidel na drobné opravy v domácnosti budeme vybírat pravděpodobně až podle specifikace výrobku na obalu. Epoxidové lepidlo vybereme, pokud např. potřebujeme překlenout velkou spáru ve spoji nebo vyplnit nerovnosti. Rychle spojuje a vyplňuje sklo, dřevo, porcelán, keramiku, kov, lepenku či plasty (Pattex Super Epox).

Oblíbeným typem lepidla na opravy jsou např. lepicí hmoty (Pattex Repair Express), které svojí konzistencí i zpracováním nápadně připomínají plastelínu. Z válečku se ukrojí kus hmoty, který se chvíli prsty hněte. Hmotou pak jednoduše a rychle opravíme vše, co si jen dokážeme představit -naštípnutou dřevěnou židli, keramický obklad atd. Lepidlo funguje i jako tmel, který vyplní mezeru. Po vytvrzení můžeme materiál přetírat, lakovat, brousit, vrtat či jinak mechanicky opracovávat, takže lepené místo není vidět.

Lepicí pásky

Jednoduchá a rychlá je práce s průhlednou lepicí páskou, univerzálními opravnými páskami či montážními proužky. Univerzální opravná páska přilne k většině běžných materiálů, a tak s ní lze slepit např. papír, plasty, sklo, dřevo, textilie či kov (Pattex Power Tape). Má široké pole působnosti nejen v bytě a zahradě (proděravělá trubice u vysavače, kapající kohoutek), ale vyplatí se mít ji po ruce i v autě (ulomené zrcátko) či na dovolené (ucházející nafukovací lehátko). Pomocí oboustranných montážních pásek či montážních proužků lze např. připevnit lehčí poličku či lištu na zeď nebo jmenovku na dveře. Dvoucentimetrový oboustranný proužek často unese až 2 kg (montážní proužky Pattex Super Fix).

Tmely

V obchodech se setkáme převážně s tmely akrylátovými a silikonovými. Stavební akryláty (akrylové tmely) jsou určeny pro spárování, lepení, tmelení a opravy prasklin ve zdivu a v okolí dveřních či okenních rámů. Nejčastěji jsou baleny do kartuší, pro případné nanášení stěrkou či špachtlí bývají většinou k dispozici i v kelímcích či kbelících. Jsou na trhu dostupné zpravidla ve třech odstínech, a to v bílé, šedé a hnědé. „S pomocí akrylových výrobků je vhodné vyplnit spíše drobnější praskliny, nikoli tedy výrazně poškozenou zeď,“ říká technický poradce Jaroslav Pokluda ze společnosti Henkel ČR. Výhodou akrylátů, např. typu Makrosil Akrylát FX 130, je možnost jejich přebroušení či přetírání disperzními barvami (Primalex, HET), což u silikonových tmelů možné není.

   Silikony jsou po vytvrzení elastické a hodí se k vyplňování stavebních a konstrukčních spojů, pro sklenářské práce, osazování sanitárních zařízení, vyplňování dilatačních spár namáhaných roztažností, ke tmelení oken a dveří. *

***

TIP!

Před lepením je nejprve nutné dokonale odstranit staré povrchové vrstvy, uvolněné části, případně cizí látky jako je rez, prach a nečistoty. Pokud to lepidlo vyžaduje, měli byste lepené plochy odmastit. U mnoha lepidel je po nanesení na lepené části nutné dodržet určitou dobou zavadnutí a pak teprve části stisknout k sobě. Maximální pevnosti je dosaženo až v okamžiku, kdy lepidlo zcela zaschne. U některých typů lepidel (např. dvousložkových) lze pevnost lepených spojů zvýšit zahřátím lepidla během procesu lepení. Tento způsob bývá popsán výrobcem v návodu. Se vteřinovými lepidly je třeba pracovat rychle a přesně, neboť zaschnou v okamžiku. Jsou vhodné pro lepení pevných materiálů, na savé volte flexibilní kontaktní lepidla. Každé lepidlo po použití dobře uzavřete a uložte na chladné místo, kam nedosáhnou děti. Po ukončení práce se tmelem neprodyšně omotejte kolem hubice kousek fólie na potraviny. To vám ušetří práci s vyškrabávání zatuhlého tmelu před dalším použitím.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: HENKEL, TESA

LEPIDLA A TMELY