U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ROMAN ROY VNÍMÁ SVŮJ ČAS

Kategorie: Volný čas | Autor: rb, FOTO PAVEL VESELÝ a archiv

SOUTĚŽ O 5 CD

Objevil se na scéně české pop muzic jako hvězda spadlá s nebe, jak kdysi zpíval Karel Gott. Urostlý, tmavovlasý, modrooký, na bradě mírné strniště… Jak to, že jsme o něm dříve neslyšeli?

Odpověď je jednoduchá. Vystudoval sice v Brně Státní konzervatoř a posléze i JAMU, ale nikoli pěvecké, nýbrž muzikantské oddělení. Jeho “štěbenec” znali návštěvníci koncertů Státní filharmonie Brno a poté i BROLNu, rád si zahrál také s cimbálovkou. Jenže pilné koncertování se mu nakonec nevyplatilo – přehrál si prsty, jak říkají doktoři i muzikanti, a musel s hraním skončit. “Po třicítce už bych se těžko naučil obstojně na jiný nástroj, tak jsem se po poradě s paní profesorkou Barovou z JAMU rozhodl pro zpěv. Už na škole jsem totiž spolupracoval s folklórními soubory – a tam člověk hraje i zpívá, jak je třeba. Dokonce jsem spolupracoval i s Jožkou Černým. Ale přestože mám lidové písně moc rád, nakonec jsem se rozhodl pro jiný žánr: myslím, že nějaká ta příjemná melodie nebude naší populární muzice na škodu.”Dodejme, že na cédéčku s názvem Párkrát máš rád, které vydal koncem loňského roku Multisonic, vás Roman Roy potěší nejen zvučným tenorem a melodickými písničkami, ale díky Edovi Krečmerovi, Pavlu Cmíralovi, Petru Radovi i dalším také hezkými texty. V jednom z nich Roman přiznává, že vnímá svůj čas…a vnímá ho dobře, protože se skutečně objevil v pravý čas. Bezpochyby vám bude ještě sympatičtější, když prozradíme, že se rozhodl se svou ženou a třemi kluky “zapojit” do rodiny ještě trojici dětí z Keni. “Při dálkové adopci se zaplatí sedm tisíc ročně jednomu strádajícímu človíčkovi, což pro něj znamená šanci chodit do školy, nehladovět a dostat ošacení,” vysvětluje otec rozvětvené rodinky. Chce se za těmi vzdálenými dětmi letos dokonce vypravit. Třeba se pak v některých jeho písničkách objeví i africká inspirace.

A* my se ptáme: Nástroj, na který Roman Roy do své třicítky hrál, tedy “štěbenec”, je:

1. hoboj

2. příčná flétna

3. klarinet

Odpovědi posílejte na adresu naší redakce do 28. února. Pro pět čtenářů, kteří správně odpoví, připravil Multisonic album Párkrát máš rád.

ROMAN ROY VNÍMÁ SVŮJ ČAS