U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Léčivé dýně

Kategorie: Zahrada | Autor: Jaroslav Našinec

Extra zdravou lahůdkou jsou dýně Hokaido Baby Bear a Uchiki Kuri. Obě obsahují látky, které nám moc prospívají. Obsahují provitamin A, vitamin C, vitaminy skupiny B, bílkoviny, sacharidy

a vlákninu. Z minerálních látek draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo a sodík. Výrazný je podíl “protirakovinových” látek. V semenech najdeme prospěšný zinek. Konzumace těchto dýní příznivě ovlivňuje činnost srdce, ledvin a prostaty. Pro nízký obsah sušiny a značný obsah vody jsou výborné i na diety.

Hokaido Baby Bear vytváří kulovité, v průměru asi patnácticentimetrové oranžové plody s příjemně aromatickou dužninou. Uchiki Kuri Hokaido neobvyklé, červenooranžové, asi 1,5 kilogramové, cibulím podobné plody. Jejich oranžová pevná dužnina chutná po jedlých kaštanech. Můžeme je dlouhodobě skladovat, třeba ve sklepě, nebo je můžeme očistit, nakrájet, zavařit do fólie a uchovat v mrazničce. Nebo z nich můžeme připravit lahodný kompot.

Semena vyséváme od poloviny května do konce června na záhon, asi 2 centimetry hluboko a 80 centimetrů od sebe, do velkého květináče po dvou. Můžeme je pěstovat i ve velkém truhlíku na balkonu. V asi 20 °C teplé, vlhké půdě vyklíčí do tří týdnů. Po nasazení květů přihnojte zahrábnutím lžíce super hnojiva (s.o.e.s.) do půdy u kořínků. Budou plodit jako o závod.

Semínka zasílá na dobírku AEV-VS, Jana Masaryka 58, 120 00 Praha 2, tel.: 728 385 042, tel./fax: 224 256 816, e-mail: aev.vs@post.cz. Léčivé dýně Hokaido Baby Bear – 6 semen za 18 Kč, Uchiki Kuri Hokaido – 3 semena za 25 Kč.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO Jaroslav Našinec a Martin Mašín

Léčivé dýně