U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Prvosenka jarní

Kategorie: Volný čas | Autor: Filip Jenč a Iva Tvrzová, FOTO ČEŘ a archiv

Byliny pro lékárnu i kuchyni

(Primula veris)

Petrklíč, nebeklíč, klíč svatého Petra – tak je nazývána jedna z prvních jarních bylin s krásnými sytě žlutými květy. Podle báje prý sv. Petr, když se dozvěděl, že kromě jeho klíčů, jimiž hodným duším otvírá brány nebes, existují také paklíče, aby se nehodné duše podloudně propašovaly do nebe, lekl se tak, že mu klíče vypadly z rukou. Dopadly až na zem, zaryly se do půdy a vypučely z nich prvosenky. Ty nemohou otvírat brány nebeské, tak otevírají aspoň brány bohyně Vesny pro množství Flořiných dítek.Vedle prvosenky jarní se můžeme setkat i s prvosenkou vyšší (je mnohem vyšší, květy má sírově žluté, je vzácnější a také méně účinná) a s prvosenkou bezlodyžnou (je nízká, s drobnějšími květy, využívaná spíše v kuchyni).Prvosenka jarní obsahuje saponiny (kořen 3 – 10 %, květy 2 %), fenolové glykosidy, silice (prvosenkový kafr).

Sbírá se: květy (duben, květen), oddenek s kořeny (březen – před květem, říjen). (Pozor! Podzemní část všech prvosenek je chráněna, kořeny tedy sbíráme pouze z rostlin pěstovaných na zahradě.)

* LÉČIVKA: Vynikající prostředek na odkašlání při všech typech bronchitidy a nemocí z nachlazení, rozpouští hleny, působí protizánětlivě a mírní dráždivý kašel (sirup z květů, nálev z květů, odvar z kořene). Čaj z květů jako antirevmatikum (podporuje vylučování nežádoucích solí), při močových kaméncích (snižuje jejich soudržnost), na uklidnění, migrenózní bolesti hlavy a nespavost. (Většinou se kombinuje s dalšími bylinkami.) Na dnu pít odvar z oddenku.

* V KUCHYNI: Prvosenka jarní: květ přidáváme do salátů, kandujeme, listy vaříme jako zeleninu. Prvosenka bezlodyžná: z květu připravíme džem nebo víno, listy používáme do salátů, jako nádivku do masa.

* KOSMETIKA: Výluh z květů v destilované vodě na přípravek proti vráskám a akné.

JINÉ: Sušené květy a kořeny roztlučené na prášek se přidávají do potpourri, sušené květy odpuzují hmyz.

Čaj na nespavost I.:

100 g květu prvosenky, 100 g natě kontryhele, 50 g květu levandule, 30 gchmelových šištic, 20 gnatě třezalky, 10 g kořene kozlíku – 2 čajové lžičky směsi přelít hrnkem vařící vody, 15 minut vyluhovat. Možno osladit medem, pít hodinu před spaním. Užívat nejdéle 6 týdnů, pak aspoň 2 týdny přestávka.

Čaj na nespavost II.:

po 30 g květu prvosenky, černého bezu, mařinky vonné, chmelových šištic a 50 g zeleného kvetoucího ovsa – 3 polévkové lžíce spařit 0,75 l vařící vody, 10 minut vyluhovat.

Po čtvrt litru pijeme 2 hodiny, 1 hodinu a 20 minut před ulehnutím.Čaj na odkašlání: 2 čajové lžičky petrklíčových květů (event. přidat podběl nebo anýz), přelít 1/4 l vařící vody, 10 minut vyluhovat, pít 3x denně.

Prvosenka jarní