U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Postavte si výklenek

Kategorie: Stavba | Autor: fx a rb

Jednou z možností je přizpůsobit si otvor po nevyužívaných dveřích nebo okně. Tam stačí jen prostor z jedné strany zazdít nebo jinak uzavřít a doplnit policemi.

Oblouk z cihel či kamene

Pokud budeme výklenek teprve budovat, nejsnadnější je varianta s rovným překladem. Záleží na jeho šířce. Jako překlad lze použít dva úhelníky, do nichž se vloží cihly, které pak překryje omítka. Můžeme se však rozhodnout i pro stropní překlad cihelný či betonový, překlad z pórobetonu, dřevěného trámku anebo z kamene.

Poněkud náročnější je výklenek s horním obloukem – s klenbou. Je možné zhotovit ji klasickým způsobem z cihel nebo z kamene. Nejprve si musíme zhotovit dřevěnou šablonu, neboli ramenát (viz kresba), na kterou se provede vyzdívka stropu. Cihly nebo kameny se kladou střídavě z obou stran kolmo na šablonu. Musí směřovat paprskovitě do středu výklenku; uprostřed zůstane jedna mezera na šířku cihly, klínovitě seseknuté, nebo kamene – klenáku. Jejich zaražením do mezery se klenba uzavře.

Betonová varianta

Poněkud snadnější bude možná vytvořit klenbu z betonu. Její konstrukci, při níž nemusíme umět klást cihly či kámen do oblouku na ramenát, nám popsal Pavel Tököly z Bukovan u Zlína. Jak vidíme na obrázku, v takovém prostoru to bude slušet jakémukoli zátiší s květinou či uměleckými předměty, ale i porcelánu nebo knížkám. A když už znáte několik možností výstavby, můžete si vytvořit výklenek podle svého gusta. Rozhodování o jeho tvaru, umístění a velikosti bychom neměli uspěchat – vždyť jde o trvalou součást interiéru, kterou nelze přestěhovat jako nábytek.

FOTO – Je jistě příjemné, koupíte-li chalupu nebo starší dům, kde stavitelé na niku či výklenek pamatovali. Ale pokud ne, není problém si nějakou vytvořit.

Obr. 1 – Při výstavbě klasické klenby postavíme šablonu do otvoru a podložíme ji klíny. Po zatížení cihlami či kameny by se už nedala vytáhnout. Vyjmeme ji až po zatvrdnutí malty, kterou nešetříme; vyteklou roztíráme zednickou lžící do roviny s okolím

Obr. 2 – Tvar vybourání zdiva

1. Na stěnu nakreslíme požadovaný tvar a velikost niky. Budeme počítat s tím, že musíme nad obloukem vybourat navíc ještě dvě až tři vrstvy cihel, abychom získali pracovní prostor k přípravě bednění, vložení výztužné armatury a vyplnění dutiny betonovou směsí. Ve vybourané části ponecháme na každé straně sokl široký 12 – 14 cm, na který bude dosedat vybetonovaný překlad.

Obr. 3 – Podpěry

2. Ze sololitu vytvarujeme oblouk, který uložíme na horní plochy soklů a zdola ho upevníme podpěrkami z prken. Ty dole zajistíme dřevěnými hranoly a nahoře hřebíčky. Asi 5 – 6 cm nad sololitový oblouk uložíme na drátěné nožičky armaturu ze stavební oceli. Čelo tohoto prostoru uzavřeme bedněním z prkna nebo dřevotřísky. Upevníme je ke zdi pevnými skobami nebo pomocí hmoždinek tak, aby horní okraj bednění byl v předpokládané výšce překladu.

Obr. 4 – Svítidlo ~12 V

3. Prostor bednění vyplňujeme betonovou směsí, kterou postupně pěchujeme např. dřevěným topůrkem. Horní plochu překladu upravíme do roviny. Do dolní části niky můžeme zabudovat výklopné halogenové svítidlo s ochranným krytem. Po vytvrdnutí betonu dozdíme prostor nad překladem a celou niku omítneme.

Postavte si výklenek