U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ABY ZAS DOBŘE SLOUŽILO

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

Jsme lidé různí. Někdo pořádkumilovný (jsou i tací, co lpí na úhlednosti svých potřeb až pedantsky), jiný spíše nepořádník. A tyto charakteristiky se většinou promítají i do našeho vztahu k zahradním pomocníkům.

V některých dílnách či zahradních domcích leží na policích perfektně vyčištěné nůžky, nože, pilky, několik druhů motyček, lopatek a další ruční nářadí. Na stěnách či na stropě jsou zkostruované různé úchyty, kde jsou připevněny a zavěšeny vidle, hrábě různých druhů, rýče atd. A u sousedů, v prostorách podobného určení, je ruční nářadí odhozené v kýblu, jak majiteli od ruky upadlo, a ty větší kousky opřené v koutě – ještě s uschlou trávou mezi hroty a hlínou z posledního rytí na tupém ostří. O elektrické a motorové stroje se mnozí rekreační zahradníci, zejména muži, starají perfektně. Zejména u těch posledně jmenovaných, vonících naftou a olejem, nikdy nezapomenou promazávat pohyblivé části, pravidelně kontrolují zapalovací svíčky a hladinu oleje a čistí filtry a přívody vzduchu. V tomto směru by připomínky, jak se o stroje postarat před zimou, bylo nošením dříví do lesa.

Proto si připomeňme spíš několik hlavních zásad péče o ruční nářadí. Měly by platit i v sezóně. Před zimou bychom však obzvlášť neměli zapomenout:

* okamžitě po použití očistit rukojeti i pracovní části nářadí od zeminy, trávy nebo jiného rostlinného materiálu;

* kovové části otřít naolejovaným kusem látky; nářadí z nerezavějící oceli postačí důkladně očistit;

* nebudeme-li je v zimě potřebovat, uložit na suchém místě;

* zkontrolovat, zda nářadí na stříhání, řez a rytí nepotřebuje nabrousit – v zimě se o to můžete postarat.

ABY ZAS DOBŘE SLOUŽILO