Kuchyňský dřez v hlavní roli

kuchyňský dřez

Foto: Shutterstock

Kuchyně se považuje za srdce domácnosti. Je malou alchymistickou dílnou, kde se tvoří pokrmy a setkává nejen rodina, ale i hosté. Mezi jeden z nejdůležitějších prvků patří i kuchyňský dřez. Na co bychom měli brát zřetel?

Jak vybrat kuchyňský dřez?

Pokud na chvilku dáme stranou osobní estetické preference, je dobré se zaměřit na pár praktických rad, jak vybrat kuchyňský dřez, a to tak, aby vám skutečně vyhovoval.

  • Minimální hloubka dřezu je 19–20 cm.
  • Pokud jste vícečlenná domácnost s chutí vařit ve větším rozsahu, vsaďte na dvojdřez, příp. rozměrnější dřez s odkapávací plochou či vaničkou.
  • Umístěte dřez tak, aby osoba, jež zde bude nejčastěji, pohodlně dosáhla dlaněmi na dno. Eliminují se tak nepříjemné bolesti zad.
  • Vyřešte odkapávací plochu včas. Bude potřeba, ať si nyní myslíte cokoli.
  • Spolu s kuchyňským dřezem vždy vybírejte kuchyňskou baterii tak, aby tyto prvky funkčně i esteticky ladily. V ideálním případě produkty od jednoho výrobce.
  • Zkontrolujte prostor pod dřezem, aby zde zůstalo dostatek místa na odtokovou soupravu a měli jste dobrý přístup k přívodním hadičkám. Vhodné je také pořídit ventil k rychlému uzavírání vody v případě potíží.
  • Při výběru dřezu a plánování kuchyně vždy zohledňujte šíři skříňky, jež je potřeba k umístění dřezu.
  • Jednostranné dřezy – vždy zkontrolujte, zda máte správně zvolenou pravou nebo levou variantu, dřezy nejsou vždy oboustranné.
kuchyňský dřez

Foto: Shutterstock

Klasické i moderní materiály

Díky moderním technologiím a materiálům se rozrostly také možnosti v tématu kuchyňských dřezů. Vedle klasických materiálů jako jsou nerez a keramika se objevily kompozitní materiály, jež jsou nejčastěji směsí drcené žuly, akrylátového pojiva a barviva. Levnější variantou jsou pak dřezy ze směsi polyesterových pryskyřic a dalších komponentů vyztužených skelnými vlákny. Každý z materiálů má své specifické vlastnosti a limity. Ve všech variantách však nalezneme dřezy určené k instalaci na linku či k zabudování pod linku.

kuchyňský dřez

Foto: Shutterstock

Soustřeďte se na barvy

Kuchyňské dřezy se výrazně podílejí na spoluvytváření atmosféry v místnosti. Nezřídka se stanou určitou formou dominanty, obzvlášť umístíme-li dřez na kuchyňský ostrůvek. K dosažení ladnosti stačí překvapivě málo. Vsaďte na barevnost. Díky moderním kompozitním materiálům máte šanci vyladit kuchyň doslova do posledního odstínu. Pokud jste zastáncem minimalismu, doporučujeme navíc vsadit na zabudovaný dřez, který místnosti opticky odlehčí. S barvami si lze ale pohrát i opačně. K vytvoření dynamické energie vsaďte na kontrasty. A i zde vám dřez může skvěle posloužit.

nerezový kuchyňský dřez

Foto: Shutterstock

Vsaďte na funkční spolupráci

Nejlepším způsobem, jak si zajistit maximální komfort, je vsadit na kuchyňské sety, které se skládají z kuchyňského dřezu a funkčně i esteticky ladící dřezové baterie. Možností však máte mnohem víc. Součástí dřezu může být také „dálkové“ ovládání odpadu. Vyhnete se tedy nepříjemnému šátrání ve špinavé vodě. Ovladač může být umístěn přímo na okraji dřezu (poblíž vodovodní baterie) nebo na lince. Další z možností je zabudovaný dávkovač saponátu. Protože ne každá kuchyň je obrovská, nabízí dřez další možnosti, jak pracovat s daným prostorem. Jednou z cest jsou například pojízdné odkapní mřížky, různá závěsná sítka pro snadnější opláchnutí potravin nebo držáky hrnců. Existují také kryty dřezu, díky čemuž získáte další odkládací prostor. Ujistěte se také, že je odtok dřezu vybaven sítkem, aby nečistoty nezpůsobily nepříjemnosti. Nezapomeňte také na prostor, kam umístíte utěrky. V ideálním případě je nevěšte na držadlo trouby.

Text: redakce
Foto: Shutterstock

Kuchyňský dřez v hlavní roli