Desatero pro vaši peněženku

Rubrika: Hospodaření

Jak nakládat s financemi, abychom nikdy neměli prázdnou peněženku a bankovní účet na nule.

Situace jako vystřižená z každodenního života mnoha z nás: blíží se konec měsíce a na našem účtu se krčí úhledná nula, v horším případně debetní mínus. Přitom nemáme tak špatný plat. Nesplácíme horentní půjčky. Prostě jen neumíme vyjít s penězi. Před každou výplatou si říkáme, že tentokrát si dáme na své výdaje pozor. Ale sejde se měsíc s měsícem a situace se opakuje.

Pro některé lidi to může znamenat i postupné nepříjemné zadlužení. Jak se tedy udržet na uzdě a být se svými příjmy a výdaji v rovnováze? A co když z nějakého důvodu přijdeme o zdroj příjmů? Zeptali jsme se „jak na to“ Ireny Zatloukalové, finanční specialistky, a sestavili pro vás užitečné desatero.

1. Vše si zapisujte
Vím, že psát si, co a kde utratíte, vám může dělat potíže. Ale zkuste to vydržet alespoň měsíc. Pak vám to půjde buď samo, nebo si po měsíci uděláte přehled o tom, za jaké hlouposti utrácíte. Snadněji tak zjistíte, kde byste mohli ušetřit. Zkuste si zapsat každý příjem i výdaj. Do počítače, do mobilu, do notesu nebo jen na kus papíru, třeba i zpětně a mírně s odhadem, když zapomenete zapsat částku hned po nákupu. Už jen tato drobnost vám pomůže víc nad svými výdaji přemýšlet.

2. Nechte se upozorňovat
Kvalitní internetové bankovnictví, které využívá stále více lidí, umí SMSkou upozornit na jakýkoliv pohyb na účtu. Pípnutím SMSky se tak například po nákupech dozvíte, jaký je stav na vašem účtu a zda už není čas brzdit. Zároveň doporučujeme kontrolovat si stav svého účtu přes internet častěji, než jen v den výplaty.

3. Nutné platby co nejdříve
Ať již platíte přes internet, složenkou nebo inkasem, nastavte si nutné měsíční platby (nájem, splátky úvěrů, pojištění apod.) tak, aby byly zaplaceny co nejdříve po výplatě. Budete mít jasnější přehled o čistém zůstatku na svém účtu právě po odečtení nutných měsíčních výdajů. Není nic horšího, než platit za nájem bytu ve chvíli, kdy jste pět tisíc v mínusu.

4. Platební karta je dobrý sluha, ale zlý pán
Debetní i kreditní karty jsou bez diskusí velmi užitečný nástroj. Nemusíme u sebe nosit hotovost, která by mohla lákat ke krádeži. Máme k dispozici veškeré své peníze a větší svobodu rozhodování. Ale to s sebou nese i zodpovědnost. Je třeba si uvědomit, že peníze, které nevidíme, jsou stále peníze. Při každé platbě si zkuste představit skutečné bankovky a snažte se mít průběžný přehled o stavu vašeho účtu. Tuto možnost dnes nabízejí i bankomaty, které jsou na každém rohu.

5. Myslete na zadní kolečka
Možná si říkáte, že vám se to stát nemůže. Nicméně dnes a denně přicházejí lidé o práci, zdroje příjmů, nebo díky úrazu či nemoci skončí na delší dobu na nemocenské. To může citelně nabourat váš rozpočet. Proto mějte nejlépe na spořicím účtu šesti až devítinásobek svých měsíčních nákladů. Ty si právě snadno spočítáte, když si je budete zaznamenávat. Spořicí účet použijte proto, abyste své peníze alespoň částečně zhodnocovali, ale zároveň je měli k dispozici v případě náhlé potřeby.

6. Myslete ještě na „zadnější“ kolečka
Jedna věc jsou vaše běžné měsíční provozní náklady v produktivním věku, druhá věc je spokojené stáří. S naším důchodovým systémem to nevypadá zrovna růžově, a tak přichází na řadu pravidlo – kdo šetří, má za tři. Proto spořte. Dávejte peníze do penzijního připojištění, zařiďte si životní pojištění, úrazové pojištění. Informujte se ve spolehlivé bance na možnosti investování do zajištěných fondů, ideálně takových, které dokážou přeskočit i inflaci. A také využívejte státní podpory, například u stavebního spoření. Uvidíte, že v budoucnu si za to budete blahopřát. Nechte své peníze vydělávat za vás, abyste se pak nemuseli potýkat s nedostatkem financí.

7. Učte své děti vnímat cenu peněz
Výchova ke správnému hospodaření musí začít již v dětství. Děti vnímají své rodiče jako takové nekonečné kasičky, které odněkud berou peníze proto, aby uspokojovaly jejich potřeby. I pod dojmem svých spolužáků, oblečených od hlavy až k patě ve značkovém zboží, mají pokřivený pohled na reálnou hodnotu věcí a náročnost získání financí na jejich pořízení. Učte je peníze si zasloužit drobnými činnostmi. Založte jim dětské konto a nechte je s ním trošku hospodařit. Nekupujte jim vše automaticky. Na dražší věci nechť si na svém kontu spoří samy.

8. Plánujte
Hodláte jít na nákup? Naplánujte si na týden dopředu, alespoň rámcově, co budete potřebovat k naplnění žaludků celé rodiny. Když o víkendu vaříte, zkuste si z toho pokrýt obědy či večeře ještě do poloviny příštího týdne. Vyjde vás to za měsíc mnohem levněji, než restaurace a fastfoody. A také zdravěji, což je možná ještě důležitější. Nezapomínejte ani na slevy. Nemusíte se sice honit za každým levnějším rohlíkem, ale velké řetězce dnes v souboji o zákazníka pořádají akce, které stojí za to s rozumem využít.

9. Využívejte internet
Teď nemáme na mysli internetové bankovnictví, ale nabídku internetových obchodů a nebo možnosti slev při objednání věcí přes internet, což nabízí i zavedené kamenné obchody. Ne každý internetový obchod je kvalitní, nejděte za každou cenu po nejlevnějším kusu. Chvílí surfování po internetu ale získáte přehled o rozdílech v cenách a můžete si koupi pořádně rozmyslet a naplánovat tak, jak to bude pro vás nejvýhodnější. A to i z hlediska dopravy a platby za zboží.

10. Odměňujte se
Zní to možná bláznivě nebo poněkud proti duchu tohoto desatera, ale není tomu tak. Pokud za měsíc zjistíte, že se vám podařilo ušetřit výraznou částku, odměňte se. Vezměte z ní malou část, třeba 10 %, a pořiďte si pro sebe odměnu za dobré hospodaření. Jistě pak budete pak pro další měsíc dvojnásob motivováni!

www.csob.cz

TEXT: ZDEŇKA PAVLŮ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Desatero pro vaši peněženku