Kuchyňské pracovní desky

Rubrika: Interiér

U kuchyňské pracovní desky volíme materiál, barevnost a dekor, ale i hloubku a sílu desky.

Lamino může vypadat jako přírodní kámen (Kronospan)

Každý materiál má různé výhody a nevýhody. Na výběr máme čtyři základní typy kuchyňských desek: z přírodního kamene, z kompozitních materiálů (tak zvaný umělý kámen), ze dřeva a z laminátových HPL desek.

Jaké si vybrat?

Desky z přírodního kamene (používá se především mramor a žula, ale i onyx a travertin), působí elegantně, mají dlouhou životnost a lze je vyrobit i v nepravidelných tvarech, třeba do „L“. Nevýhodou je vysoká hmotnost, náročnost opracování a poréznost kamene – některé tekutiny ho mohou poškobarev. dit nebo zanechat stopy. Instalaci musí provést odborníci. Cena je vysoká.
Desky z kompozitních materiálů, tzv. umělého kamene (Corian, Hi-Macs, Kerrock, Staron, Varicor, Polyston, Technistone, Lapideo Composito), že se dají jakkoliv tvarovat a spojovat beze spár. Jsou vysoce odolné, neporézní, snadno se udržují i opravují. Na rozdíl od přírodního kamene jsou na dotek teplé. Nabízejí se v mnoha barvách a dekorech, které lze v desce kombinovat. Za materiál a jeho zpracování ale zaplatíte vyšší cenu.

Kompozitní materiál se dá různě tvarovat a lze kombinovat barvy (Hi-Macs)

Desky z masivního dřeva se snadno opracovávají, i do různých tvarů. Nevýhodou je malá odolnost vůči mechanickému poškození, tekutinám, vysokým teplotám a vlhkosti. Vrchní nátěr (olej, lak, vosk) je třeba pravidelně obnovovat.

Laminátové desky vedou

Nejrozšířenější a také nejlevnější jsou desky s HPL laminátem. Jsou vysoce odolné vůči mechanickému poškození, neporézní a nabízejí se ve velmi široké škále dekorů. Protože se pro design desek používá fotografie, lze vytvořit jakýkoliv dekor. Nejvíc se využívá motivů, jako je dřevo, kámen, kov, i různých Povrchy desek mohou být hrubé, hladké, lesklé i matné.
Určitou nevýhodou jsou dané rozměry – šířka laminátových desek je pouze 600 nebo 900 mm, umožňují jen rovné linie, případné nastavení (třeba do „L“) je vidět nebo je kryje kovová lišta. Řez je nutné upravit nažehlením nebo nalepením hrany.
U firem, které se zabývají profesionální úpravou laminátových desek, je možné si k vybrané kuchyňské desce objednat i stejný barový pult, kruhové nebo lichoběžníkové či jiné netradiční tvary jídelních stolů, police nebo parapety.

Praktické rady

Pracovní deska má vpředu přesahovat spodní skříňky o 1 až 2 cm. Pokud máte rozvody vody, odpadu či plynu na stěně, počítejte s dostatečným prostorem za skříňkami, aby se tam rozvody vešly. Deska musí být tak hluboká, aby tuto instalaci překryla (laminátové desky se vyrábějí v šířce 600 a 900 mm a tloušťce 28, 38 a 50 mm).
Při použití volně stojícího plynového sporáku by měla být pracovní deska pod úrovní hořáků, aby plameny nešly do hrany desky. Pokud pod desku umístíte myčku nebo pračku, nezapomeňte pracovní desku zespodu opatřit vodě nepropustnou páskou proti unikajícím vodním parám.
Když konec linky zasahuje do frekventovaného prostoru, je lepší hranu desky opatřit kovovou ukončovací lištou, která ji ochrání proti případným nechtěným nárazům.

www.stonecraft.cz, www.topgranite.cz, www.granitholec.cz, www.kamenengineering.cz, www.corha.cz, www.corian.cz, www.lghimacs.com, www.quarella.cz, www.koryna.cz, www.technistone.cz, www.polyston.eu, www.kronospan.cz

TEXT: DAVID VESPALEC A IVA TVRZOVÁ
FOTO: BAUHAUS, KRONOSPAN A HI-MACS

Uložit

Kuchyňské pracovní desky