Kuchyňské mlýnky

Ke kuchyňskému vybavení usnadňujícímu vaření patří vedle dalšího náčiní i různé mlýnky.

Mlýnků je na výběr celá řada: na maso, mák, strouhanku, kávu, ořechy, sýr, čokoládu, obilí, semínka, sůl, koření, čerstvé bylinky… Záleží na tom, které využijeme.

Mlýnky masové a na mák

Masové mlýnky jsou ruční i elektrické. Ruční jsou vyrobeny hlavně z litiny či pocínované oceli, mívají dva až tři výměnné řezné kotouče pro různou hrubost mletí. Umožňují mlít i tvrdé pečivo, vločky, ořechy, tvrdé sýry, drtit zeleninu a ovoce. Rychlejší a méně namáhavé je mletí na přístrojích elektrických, které mívají v příslušenství i nástavce na plnění uzenin, na odšťavňování a strouhání zeleniny a ovoce, na strouhanku.

Elektrický masový mlýnek

Elektrický masový mlýnek Tefal NE448838 HV4 9 v 1 má rychlost mletí 2,3 kg/min, 3 mlecí kotouče a řadu nástavců. 2 389 Kč (Foto: Datart)

ruční mlýnek na mák

Ruční mlýnek na mák Handy s revolučním mechanismem umožňujícím nastavit hrubost mletí, lze mlít i další semena. 999 Kč (Foto: Tescoma)

Kávomlýnky

Jsou ruční i elektrické. Ruční je vhodný při menší spotřebě kávy, elektrický je rychlý a ušetří vám námahu při potřebě většího množství kávy. Mlýnek by měl mít možnost nastavit hrubost mletí. Mlecí mechanismus tvoří buď keramické kameny, nebo kovové tříštivé nože. Keramické kameny melou rovnoměrně, neztupí se a vydrží déle, kovové nože se zas snáze udržují a jsou levnější.

elektrický mlýnek na kávu

Elektrický mlýnek na kávu Sencor SCG 3550SS, titanem potažené nerezové mlecí nože, pět stupňů hrubosti mletí. 799 Kč (Foto: MALL)

nerezový ruční mlýnek na kávu

Nerezový ruční mlýnek na kávu GrandCHEF s keramickým mlecím mechanismem, šest úrovní hrubosti mletí. 799 Kč (Foto: Tescoma)

 

Univerzální a speciální mlýnky

Široké využití mají univerzální neboli multifunkční ruční mlýnky s několika výměnnými nástavci, na nichž lze mlít ořechy, čokoládu, strouhanku, na některých i tvrdý sýr, také plátkovat nebo drtit zeleninu a ovoce.

Praktický je mlýnek na muškátový oříšek nebo mlýnek na čerstvé bylinky. Prodává se i samostatný mlýnek na strouhanku. Někdo využije i speciální mlýnky na různá semínka nebo na obilí.

akrylátový mlýnek na muškátový oříšek

Akrylátový mlýnek na muškátový oříšek Wallis značky Ignaz Rösler s komorou až na šest oříšků. 899 Kč (Foto: FAVI)

mlýnek na oříšky, čokoládu,posypu na dezerty

Mlýnek na oříšky Delícia má masivní mlecí disk z oceli se dvěma velikostmi otvorů pro přípravu najemno nebo nahrubo mletých posypů z oříšků, čokolády, sušenek a lentilek na dezerty. 399 Kč (Foto: Tescoma)

Bohatá nabídka mlýnků na koření

Mlýnky na koření slouží nejčastěji na pepř, ale můžeme mít i další na jiná koření. Nelze je zaměnit s mlýnkem na sůl, ten má jiný způsob mletí. Jsou i kombinované mlýnky – v jedné polovině je mlýnek na koření, ve druhé na sůl. Podle čeho vybírat? Výhodou je keramický mlecí mechanismus a možnost nastavit hrubost mletí. Mlýnky jsou ruční nebo bateriové, u těch stačí stisknout tlačítko. Podle přání můžeme mít mlýnek malý či vysoký, na menší či větší objem koření, z kovu, skla, dřeva i jiných materiálů, moderní či rustikální.

sada mlýnků na sůl a pepř

Sada dvou mlýnků na sůl a pepř Bottle Grinder značky Menu z plastu v různých barvách, keramická mechanika s nastavitelnou hrubostí mletí. Mlecí část je nahoře, takže se koření při postavení mlýnku na stůl nesype samovolně ven. 1 790 Kč (Foto: FAVI)

bateriový dvojitý mlýnek na pepř a sůl

Bateriový dvojitý mlýnek na pepř a sůl Wenko Mill z nerezu, plastu a keramiky. 599 Kč (Foto: Bonami)

Dobrá rada

Kávomlýnek je nutné čistit kvůli zbytkům olejů ze zrn ideálně po každém mletí. Stačí na to zubní kartáček. Jiný způsob: jednou do měsíce pomlít v mlýnku rýži s nastavením na jemné mletí. Rýže na sebe naváže oleje z mlecího mechanismu.

Text: Iva Tvrzová
Foto: se svolením firem FAVI, Tescoma, Bonami, MALL a Datart

 

Kuchyňské mlýnky