Hrajeme si venku

Rubrika: Zahrada

Prázdniny, čas zaslíbený lenošení, jsou tu. Vyvstává však otázka, jak děti odlákat z dosahu počítačů. Ideální „návnadou“ jsou venkovní hry, které přinesou oživení i při setkávání s přáteli.

Děti se nejvíce nadchnou pro to, na co se musí nějakou dobu těšit. Když dostanou jako odměnu za vysvědčení hru, kterou si v bytě nezahrají, budou netrpělivě očekávat výjezd na chatu či chalupu, kde jim zahrada poskytne dostatečný prostor pro její vyzkoušení. Protože řada zahradních her nemá stanovenu věkovou hranici hráčů, dobře se u nich baví ti nejmladší, stejně jako rodiče a další dospěláci včetně návštěv.
Při výběru her se můžeme zaměřit buď na ty spadající do sportovních aktivit, nebo takové, u nichž si svaly tolik neprotáhneme, ale o to více musíme zapojit hlavu.

Šachy Evy Roučky zahradu
zároveň zdobí jako umělecké
plastiky (Galerie Jan Svatoš)

V hlavní roli sport

Do první skupiny patří samozřejmě všechny známé míčové hry, ale i oblíbený badminton, baseball, jeho jednodušší odnož softball, golf i anglická klasika kroket a kriket. Pro ně budeme potřebovat dostatečný prostor, který nám poskytne travnatá plocha na zahradě či ve volné přírodě, nebo si můžeme vytvořit i vlastní hřiště.
Malé děti si procvičí koordinaci pohybu a odhad různými typy házecích her jako jsou kroužky, ty o trochu větší zvládnou i spin ladder. Jemnější pohyb a cvik si vyžádají staré dobré kuličky, u nichž si nejeden dospělý hráč nostalgicky zavzpomíná.
Na pomezí mezi sport a společenskou zábavu můžeme zařadit zahradní a ruské kuželky nebo pétanque. Své místo zde má i méně známý kubb, kterému se přezdívá vikingské šachy.
V letních vedrech však přijdou vhod i osvěžující bojovky s vodními pistolemi nebo balónky s vodou.

O tom, že umění může být i funkční, svědčí keramická dáma od
Ludmily Kovaříkové (Galerie Jan Svatoš)

S pomocí logiky a štěstí

Příjemné rozptýlení pro malé i velké představují rovněž venkovní verze společenských her. Od deskových se liší robustností, na výběr jsou buď v menší velikosti, s nimiž lze hrát na terase, větším stole, ale i doma na koberci, nebo s několik desítek centimetrů vysokými figurkami a hracími prvky.
Největší prostor si vyžádají šachy. Hrací plochu pro královskou hru můžeme sestavit z dvoubarevné dlažby anebo použít speciální plochu dodávanou společně s figurkami. Vydlážděné cestičky poslouží pro Člověče, nezlob se. Mikádo, domino a pexeso můžeme hrát kdekoliv na rovině, kterou poskytne terasa, trávník, příjezdová cesta apod. Pro menší provedení her postačí běžný zahradní stůl, na němž můžeme vyzkoušet nervy a jistou ruku také při vytahování hranolků z jenga věže.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Hrajeme si venku

 

Hrajeme si venku