U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kouzla z barev na sklo

Kategorie: Inspirace | Autor:

Doslova čarovat, a nejen na Velikonoce, jde se slupovacími barvami na sklo. Vyrobit všelijak tvarované ozdůbky – květiny, motýly, zvířátka…, které se tenkým drátkem připevní na špejli, vlastně není nic těžkého.

Na modrého motýla si připravíme kousek tenkého drátku. (Prodává se buď v měděné nebo stříbrné barvě.)

1 Vytvoříme oválné tělíčko, na jehož konci drátek několikrát skroutíme.

2 Hlavička vznikne na horním konci tělíčka jeho překroucením.

3 Na hlavičku připevníme tykadlo na konci s korálkem, omotáme drátek po obvodu hlavičky a na druhé straně opět ukončíme do tvaru tykadla s korálkem.

4 Křídla se dělají z jednoho kusu drátku. Začneme pod hlavičkou, vytvarujeme křídlo, přichytíme k zadečku, táhneme po jeho obvodu, symetricky uděláme druhé křídlo a skončíme pod hlavičkou z druhé strany.

5 Hotovou kostru motýla položíme na fólii (vhodný je měkký plastový obal na sešity; z tuhých plastových desek nejde zaschlá barva sloupnout), vyrovnáme s podložkou a zatížíme (např. nůžkami). Začneme nanášet barvy na sklo. Vyplníme hlavičku a tělíčko až do krajů černou konturovací barvou. Ta uschne asi za půl hodiny a pak uděláme v křídlech žlutá oka. Po 24 hodinách se do křídel nanese silnější vrstva modré barvy, kterou o kousek po obvodu přetáhneme. Necháme 24 hodin schnout.

6 Barva mezi drátky pevně ulpí, proto se nemusíme bát další den motýlka z podložky sloupnout. Odstřihneme modré přeteky po okrajích křídel. Křídla dozdobíme konturovacími barvami – zlatou a stříbrnou. Vždy necháme půl hodiny zasychat. Hotového motýla navážeme na špejli volnými konci drátků, které vedou z tělíčka.

Kouzla z barev na sklo