U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: | Autor: Martina Lžičařová

tohle číslo berte jako pozvání na dovolenou a výlety a vybídnutí k odpočinku. Začínáme reportážemi ze statků, které mají tu správnou letní náladu a jsou nachystány přivítat hosty. Na první pohled se od sebe liší: stavení Horáčkových na Vysočině je typicky pruhovaná roubenka, zatímco budovy jihočeského ranče manželů Zíkových svítí do dálky bílým vápenným nátěrem. Ve skutečnosti však mají oba domy i obě rodiny mnoho společného. Cílem majitelů je statky oživit, přitáhnout do nich návštěvníky a těm nabídnout pohodovou atmosféru klasického českého venkova a příjemného domácího prostředí.

U Zíkových si užijete kromě jízdy na koních a pohledu na domácí zvířata i koupání a rybaření. Pokud si raději užíváte dovolenou ve vlastní chalupě, ale jste příznivci country, doporučuji udělat si do Jedraže alespoň výlet – do kalendáře si, prosím, zapište 13. srpna. Ten den Zíkovi pořádají ve stodole již vyhlášený festival „Poslední kovboj“, na který se sjedou oblíbení zpěváci a kapely. Více informací si najdete na www.poslednikovboj.cz.

Horáčkovi nezůstávají ve svých aktivitách nijak pozadu. Na zvlněných lukách za chalupou se kromě ovcí a koní pasou i kravičky a kozy, a právě z kozího mléka si můžete pod dohledem paní domu sami zkusit vyrobit čerstvý sýr. Můžete si také domluvit vyjížďku na plachetnici, anebo – pokud se vám zalíbí bydlení vybavené originálním nábytkem z kulatiny, si tady nechat vyrobit nějaký kus na zakázku. Mimochodem s tímto nábytkem jste se mohli setkat již v reportáži z krkonošské stodoly v loňském březnovém čísle. Majitelka si jeho bytelnost velmi pochvalovala. Křesílka hned tak něco neporazí a každé dítě, které vstoupí, prý při pohledu na postel nadšeně reaguje: Jééé, Flinstounovi!

Nakonec jsem si nechala pozvání na zahradu, o níž se dočtete na straně 76. Manželé Suchardovi v Újezdci u Soběrazi, což je blízko Nové Paky, každý rok pořádají výstavu fuchsií. Ta letošní se koná od 9. do 17. července (každý den od 9 do 18 hodin). Suchardovy můžete navštívit i mimo tento termín, ale lepší je jim předem zavolat (777 228 537), nebo napsat (suchardovi@email.cz).

Přeji krásné léto!

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

Milí čtenáři,