Kompresory

Rubrika: Dílna

Kompresor je užitečným pomocníkem v domácí dílně i na zahradě. Od nejlevnějších přístrojů však žádný zázračný výkon nečekejte.

Olejový kompresor pro domácí dílnu

U kompresorů platí přísloví o málu muziky za málo peněz více než u jiných typů nářadí. I nejlevnější typy vám však usnadní práci při huštění pneumatik u auta, kol, zahradní techniky či nafukování bazénu. Silný proud vzduchu je skvělým pomocníkem při čištění motorové pily i truhlářských nástrojů, odstraňování nečistot z čerpadel a zavlažovacích systémů i nástřiku barev pomocí stříkací pistole.

Používat stlačený vzduch k čištění je výhodné, protože nehrozí mechanické poškození čištěného předmětu, a už jen proto je dobré mít v dílně i některý z levnějších typů kompresorů. Kvalitnější a také dražší přístroje mají škálu použití mnohem širší a při rozhodování o výši investice do tohoto typu nářadí je důležitá i četnost jeho použití a výkon, protože přetěžovaný levný kompresor příliš dlouho nevydrží.

Bezolejový nebo olejový

Při výběru hraje důležitou roli několik kritérií. Můžete si koupit bezolejový nebo olejový kompresor. U bezolejového se vyhnete nutnosti pravidelného mazání a občasným potížím s vytékajícím olejem. Kompresory z této kategorie obvykle pořídíte od dvou tisíc korun, jsou lehké, často přizpůsobené k zavěšení na stěnu garáže či dílny a pro občasné čištění nářadí, nafouknutí bazénu či dohuštění pneumatik vám poslouží bez problémů.

Výkonnější přístroje mohou pohánět pneumatické nářadí

Přístroje tohoto typu však nejsou vhodné pro pohon pneumatického nářadí a obvykle nemají ani dostatečný výkon pro použití se stříkací pistolí. Součástí jejich příslušenství stříkací pistole sice mohou být, jedná se však obvykle o hobby nářadí pro menší rozsah prací.

Zajímavým typem je v této kategorii například bezolejový kompresor Woodster CP 16 od Garlandu. Lehký, kompaktní a snadno přenosný přístroj o hmotnosti necelých pěti kilogramů je vybaven držákem na zeď, třímetrovou hadicí s manometrem a ofukovací pistolí. Prodává se za 1990 korun a lze k němu dokoupit příslušenství, které obsahuje například pistoli na čištění dutin nebo stříkací pistoli.

Pozor na dostatečný výkon

Pro větší lakýrnické práce je však nutné vybírat z kategorie výkonnějších olejových kompresorů, které jsou schopny stříkací pistoli dostatečně natlakovat. Podle odborníků je olejový kompresor zárukou vyšší životnosti. Pro výkon, potřebný k pohonu pneumatického nářadí (mj. vrtačky, brusky, sekací kladiva, šroubováky, utahováky, sponkovačky), se doporučuje kompresor dvoupístový. Je důležité vědět, že kompresor vylučuje malé množství oleje, a pro stříkání barev je proto nutné připojit odlučovač oleje.

Snadno přenosný kompresor se skvěle hodí k čištění

I v kategorii výkonnějších kompresorů existuje široká a pro laika poměrně nepřehledná nabídka nejrůznějších typů přístrojů. Orientovat se v ní můžete například podle toho, zda je kompresor určen pro denní zátěžový provoz (ceny začínají zhruba na dvaceti tisících korun) nebo pro občasné použití v domácí dílně, ovšem včetně možnosti připojit výkonné pneumatické nářadí. Vyškolený prodavač by vám měl pomoci vybrat vhodný přístroj především podle toho, k čemu ho hodláte používat.

Osvědčené výrobky v mnoha kategoriích nabízí například česká firma Orlík. Pro domácí dílnu dodává kompresory řady Optimal – MINI, mezi nimiž najdete například minikompresor pro připojení do automobilové zásuvky nebo minikompresory s tlakovou nádobkou, vhodné pro dekorativní techniku airbrush.

Pro profesionální dílenský provoz a denní nasazení je pak vhodný třeba typ PKS 17/150 prémiové řady ORLIK compressors ORIGINAL. Kompresory této řady najdou uplatnění zejména v dílnách při použití stříkacích a ofukovacích pistolí nebo pneumatického nářadí. Jmenovaný typ se prodává za necelých třicet tisíc korun.

TEXT: RICHARD GURYČA

FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

Kompresory