Hutní materiál pro kutily

Rubrika: Dílna, Materiály

Chataři a chalupáři často potřebují nějaký kovový materiál od využití na stavbě či zahradě až po drobné opravy v domácnosti. Jak najít toho správného dodavatele?

Kutilové, kteří si sami něco staví, obvykle používají jekly, trubky, plechy. A pak jsou tu i ti, kteří svépomocí budují vlastní bydlení. Při tom využívají kari sítě, betonářskou ocel či armaturu do věnce, které jsou pro stavbu domu nezbytné.

sklad kovu

Sklad i zámečnickou dílnu firmy Atreon najdete v Čelákovicích u Prahy (Foto: Atreon)

Na co budete ocel používat?

V 99 % případů je nejčastější jakost S235. Je to ocel zaručeně svařitelná a měkká, tudíž vhodná na další zpracování, jako jsou různé ohyby. Pak je zde jakost S355, která je obecně lepší, a tudíž dražší. Nicméně pro účely ohybů už naopak tak vhodná není, a proto v tomto případě neplatí pravidlo, že „dražší je lepší“. Prodejci velmi často jakost vůbec neuvádějí, ale vzhledem k tomu, že je nejvíce rozšířená S235, při neuvedené jakosti se bude jednat právě o tu. V případě nákupu kari sítí a roxorů je výběr jednodušší, jelikož běžně k dostání jsou pouze jakosti B500B či B500A pro tenčí průměry.

kovová vrata

Z kovu sestavíte cokoliv… Foto: Shutterstock

Šetření se nemusí vyplatit

Nešvarem někdy bývá to, že se kutil snaží ušetřit na tloušťce hutního materiálu. Tento přístup se nemusí vyplatit, pokud uživatel nemá zkušenosti se svařováním. Například jekl s tloušťkou stěny 1 či 2 mm se může snadno propálit a svár nebude držet. „V tomto případě doporučujeme vzít buď tlustší materiál, nebo se obrátit na profesionální zámečnickou výrobu,“ říká Patrik Duda ze společnosti Atreon, která hutní materiál prodává a má vlastní zámečnickou dílnu.

oplocený stromek

Síť z kovu najde využití i v zahradě. Foto: Shutterstock

Věnujte čas výběru prodejce

Při výběru dodavatele je důležité se podívat na to, zda se materiál prodává v požadované délce. Téměř všechen se vyrábí v délkách 6 metrů či více. I přesto, že kutil potřebuje například jen 3 metry, prodejce mu naúčtuje celý 6 m dlouhý kus, jelikož ho neprodává po částech. Některé firmy ale dodávají i metrové kusy, stačí se porozhlédnout.

řezání kovu

Zde si materiál nadělíte na požadovaný rozměr (Foto: Atreon)

Nařežeme ho flexou…

Menší chybou bývá, že se kutilové snaží ušetřit na poplatcích za dělení s plánem, že si to doma udělají sami. Například v případě plechu je někdy velmi obtížně si jej doma nadělit, když mají k dispozici jen flexu či ruční nůžky. Kvalitní prodejce nabízí i hydraulické nůžky až do 10 mm. Získáte tak požadované rozměry s výrazně hezčím střihem než za pomoci ručních nůžek či flexy.

Doporučujeme si u dodavatele nejen koupit materiál, ale nechat si i vše nařezat na finální požadované rozměry. Nejenže se ušetří čas, ale vyřeší se tím i problém, jak ho dostat do vozu (protože 6 m dlouhý kus se do běžného auta nevejde).

Antikorozní nátěr, nerez, či pozinkování?

Spousta konstrukcí je dělaná pro venkovní užití, proto je třeba se zamyslet nad tím, jak vyřešit potenciální korozi. Nejdražší varianta je z nerezu. Alternativně se dá vyrábět z klasické oceli a nechat si výrobek žárově pozinkovat. To je však náročnější na logistiku, protože chatař musí jet do speciální zinkovny a ještě za to zaplatit nemalé peníze. Proto se nabízí nejlevnější alternativa ve formě antikorozního nátěru, což si udělá každý sám doma a stojí to nejméně. V tomto případě je však třeba dávat pozor na výpary.

jekly

Jekly jsou kovové profily se širokým využitím (Foto: Atreon)

Jekl, nebo trubku?

Častou otázkou je, zda zvolit jekl, či trubku, a co má lepší nosné vlastnosti. Obecně, když se zatíží jekl, tak se ohne snáze než trubka. Proto se dá říci, že trubka bude mít lepší nosné vlastnosti. Na druhou stranu, pokud kutil vyrábí obyčejný stolek či nějakou jinou konstrukci, která nebude příliš zatížená, je to jedno. Zde záleží jen na preferencích vzhledu.

Když se řekne…

Ocel

Využívá se zejména pro velmi namáhané konstrukce staveb. Ocelové prvky se často používají jako spoje nebo výztužné elementy betonových, dřevěných či skleněných konstrukcí a jejich částí.

Text: Redakce
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Atreon

Hutní materiál pro kutily