Barva hlíny

Terakota patří do palety barev Země. Je to červená smíchaná s hnědou a oranžovou. To díky této kombinaci je jemná i výrazná zároveň. Její velkou výhodou je, že se dá v interiéru kombinovat s téměř všemi barvami.

Stačí sedačka v barvě terakoty a ostatní tóny mohou být neutrální (WestwingNow.cz)

Terakota se hodí jak do klasických interiérů včetně tradičních chalup (vzpomeňme jen na půdovky a hliněné omítky), tak do ultramoderních interiérů v kombinaci s černou a bílou. Jde o barvu, která vnáší živost a hřejivost, které bychom nazvali příjemnou atmosférou.

Bytové doplňky v teplých odstínech interiér proteplí (WestwingNow.cz)

 

Přírodní materiál

V encyklopedii se dozvíme, že terra cotta je druh původně režné, tj. neglazované keramiky vysokého žáru – kameniny. Od starověku se využívala k výrobě uměleckořemeslných, dekoračních i užitkových předmětů, v novověku především potrubí vodovodů nebo obkladů staveb. A stejně jako kdysi se i dnes terakota získává vypalováním čištěné hlíny. Jedná se tedy o přírodní a ekologický materiál. Kromě toho je velice odolný vůči vnějším faktorům. A co je nejdůležitější – s ubíhajícím časem vypadá čím dál lépe a drobná poškození materiálu pouze zvyšují efekt přírodní krásy. To vše se spojuje do jedinečnosti, která se po letech opět stává hodnotou.

Stačí jeden kousek a v jinak chladném interiéru se objeví energie (WestwingNow.cz)

 

Barevný odstín

Chcete, aby váš interiér byl útulný? Použijte na stěny místo obligátní bílé barvu terakoty. Uvidíte, jak příjemně se v nově vymalovaném interiéru budete cítit! Terakotová, nebo chcete-li cihlová, je sytý odstín a na rozdíl třeba od limetkové nebo zlaté, je to nadčasová barva, a přestože se odvíjí od červené, tak je tlumená. Nemáte-li odvahu nanést ji na stěny, zvolte ji na podlahu. Dlaždice v cihlovém odstínu budou na podlaze přirozené, ostatně tak to dělali i naši předkové. Podlaha ztratí chladný tón a bude mít hřejivou barvu, což oceníme zejména ve studených zimních měsících.

Cihlová je příjemná i na stěně (WestwingNow.cz)

Můžete ji volit i jako barvu doplňkovou, převažovat může bílá, krémová, béžová nebo neutrální šedé tóny. I černá jí sluší. Nábytek i textilie nabydou na přívětivosti a celý interiér se jejím použitím proteplí.

Přestavte si šedé nebo černé křeslo a celý kout rázem pozbyde své útulnosti (WestwingNow.cz)

 

fler.cz, westwingnow.cz


Proč ji milujeme
Marta Suchodolská, kreativní ředitelka společnosti Westwing CEE, popisuje, proč se terakotový trend vrací zpět do světa interiéru.
„Proč je terakota populární? Díky asociaci s přírodou! V mnoha oblastech života se obracíme k tomu, co je dobré pro naši planetu. Tato tendence se odráží také do designu interiéru. Terakota již ve svém názvu odkazuje na přírodu (z latiny terra – země; terra cotta – pálená hlína). Přírodní původ, řemeslné výrobní metody a schopnost krásného stárnutí materiálů v duchu wabi-sabi. To proto ji milujeme!“

Proč do ložnice volit jen studené odstíny? (Fler/Lenlinen)

U etnografických vzorů je barva hlíny přirozená (WestwingNow.cz)

Lenoška je příjemná jak na dotek, protože čalounění je ze sametu, tak i volbou barvy (WestwingNow.cz)

Text: Martina Lžičařová
Foto: archiv firem a Shutterstock

Barva hlíny