Speciál Vybíráme nábytek na chalupu: knihovny do chalupy

O víkendu rádi trávíme chvilky odpočinku s knihou v ruce. Našli jsme pro vás několik tipů, kam své tiché kamarády uložit.

Každý z nás pro ně samozřejmě potřebuje jiný prostor. Někomu postačí polička vedle křesla nebo u postele. Náruživí čtenáři jimi i na chalupě zaplní police, skříně, truhly nebo kufry. Knihy jsou ale kromě zdroje zábavy a vzdělání také krásným dekorativním doplňkem a zaslouží si, aby byly vidět.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Vybíráme nábytek na chalupu:

Srubový nábytek

Skříňky na cokoliv

Nábytek nejen ze dřeva

Nábytek na chalupu

Nábytek, který chalupě sluší

________________________________________________________________________

Neschovávejme je

K ukládání a vystavování knih se hodí různé výklenky, niky po zazděných oknech či dveřích, místa pod šikminami v podkroví a pod stropem nebo mezi trámy. Nevyužitý prostor najdeme také pod schodištěm do patra nebo na odpočívadle. Otevřenými policemi s pohledovou zadní stěnou můžeme velmi dobře rozdělit místnost na jednotlivé funkční zóny. Nebo si jen malou poličkou, lampou a křeslem vytvořit v pokoji klidné místo na čtení, kde jsou knihy okamžitě po ruce.

Obvykle máme všichni dojem, že na své věci nemáme dost prostoru. Ale když se pořádně rozhlédneme po místnosti, najdeme ho spoustu. Třeba na stěnách. A to doslova od podlahy ke stropu.

Zaměřme se na okna

Většina z nás zapomíná na stěnu s okny. Vedle nich – i mezi okny – je spousta místa. Postavíme-li sem vysoké knihovny, pokoj bude působit velmi útulně. Je okno ve výklenku? Zakomponujme pod něj police a rázem získáme krásnou knihovnu. Pokud tudy nemusíme větrat, poslouží horní deska třeba jako květinový stolek nebo malá galerie.

Knihovny patří k základnímu nábytku již stovky let, přesto se mění jen nepatrně. V palácových domech a bytech sahaly bytelné regály často až ke stropu a knihy v nich byly dosažitelné pouze z posuvného žebříku. Takové systémy jsou k mání i dnes a užijeme je třeba v otevřených prostorách kolem schodiště.

Tradiční knihovny mají podobu vysoké či nízké policové skříňky s dvířky nebo jsou plně otevřené. Také mohou být ve spodní části vybaveny dvířky a zásuvkami. Nábytek pro knihy si sami navrhneme a sestavíme ze skříněk, komod a polic uchycených přímo na stěnu.

Styl a materiály

Na chalupu se skvěle hodí knihovny z masivního dřeva, které mohou být i zdobené řezbou nebo malbou. Obávat se nemusíme ani minimalistického nábytku. Jednoduchý design lze velmi dobře kombinovat i s historickými kousky vybavení.

V posledních letech se v českých domácnostech uplatňuje nábytek s patinou v anglickém či provensálském stylu v základní bílé, krémové, šedé, modré, zelené, růžové nebo i vínové barvě. Dodavatelé mají na výběr z poměrně bohaté škály barev, které snadno přizpůsobíme stávajícímu vybavení interiéru. Od věci není ani využití sekretářů a skleníků, které pro uložení knih také dobře poslouží.

www.vintage-home.cz, www.boknas.cz

text: Helena Štětinová
foto: Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, František Vaňásek, Pavel Veselý, archiv firem

Knihovny do chalupy

Speciál Vybíráme nábytek na chalupu: knihovny do chalupy