Speciál Vybíráme nábytek na chalupu: nábytek na chalupu

Do víkendového stavení, jako je roubenka, zděný venkovský domek, statek, mlýn nebo chata, se hodí trochu jiný nábytek než do městského domu nebo bytu. Jak by měl takový nábytek vypadat?

V jedné místnosti můžeme kombinovat dvě barvy nábytku, bílou a šedou s patinou. Zajímavým prvkem jsou žaluziová dvířka (anglická sezóna)

Vzhled interiéru ovlivní už výběr jednotlivých typů nábytku – vedle běžné postele, skříně, stolu či židle to jsou specifické „chalupářské“ kousky jako kredenc, misník, truhla, rohová lavice, lavice u kamen, koutnice, spížní skříň. To, co ale každého upoutá na nábytku především, je jeho styl, zdobení, povrchová úprava a barevnost.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Vybíráme nábytek na chalupu:

Srubový nábytek

Skříňky na cokoliv

Nábytek nejen ze dřeva

Knihovny do chalupy

Nábytek, který chalupě sluší

________________________________________________________________________

Selský i měšťanský

Do chalup a chat se hodí nábytek z přírodního smrkového nebo borovicového dřeva, zdobený profilovanými dvířky (unis-n)

Ve většině případů se vyhneme strohému modernímu zařízení (i když i takové, citlivě použité, může v některých prostorech působit dobře) a poohlédneme se po nábytku takzvaně stylovém. To je ovšem široký pojem, sem se dá zahrnout robustní selský nábytek, převážně v přírodní světlé barvě smrku nebo borovice, lidový malovaný nábytek s převládající tlumenou modrou, zelenou nebo červenou barevností, či propracovanější a zdobnější nábytek měšťanský.

pod světle zelenou lazurou vynikne kresba dřeva (ná-byteček)

Ten se může chlubit pěknou barevností a kresbou ovocných i jiných dřevin, povrchovou úpravou fládrováním, které napodobuje vzor dražšího dřeva, nebo povrchem opatřeným dýhou z kvalitních dřevin, často zajímavě skládanou do vzorů. Měšťanský nábytek navíc často zdobí vyřezávané nebo soustružené prvky. Přírodní barevnost dřeva u nově vyráběného nábytku může být změněna průsvitnou barevnou lazurou, která pěkně zvýrazní i kresbu dřeva.

Exotika nebo a la Provence?

V poslední době získal u chalupářů oblibu i nábytek ve stylu anglického venkova, francouzské Provence nebo Skandinávie. U něj převládá bílá, krémová a šedá barevnost, ale výjimkou není modrá různých odstínů, tmavší zelená, petrolejová, tyrkysová i vínově červená. Aby nábytek vypadal letitě, barevné nátěry se různým způsobem upravují, zestařují, dostávají patinu.

Dříve velmi oblíbený selský styl nábytku

Dvířka bývají u tohoto nábytku viditelně skládána z jednotlivých prkének, buď v ploše nebo žaluziově. Nábytek může mít nápadnější kování, bývá opatřován i nápisy. Další možností je dovážený nábytek z exotických dřevin nebo přírodního výpletu. Zajímavé je nejen tvarové zpracování, ale hlavně neobvyklá barevnost a kresba dřeva nebo plasticita výpletu. Některé kousky nemusí vypadat v české chalupě špatně.

Recyklované dřevo i textil

Neobvyklým nápadem je používání starého materiálu k výrobě nového nábytku. U takového dřeva plasticky vystupuje jeho struktura, má různé šrámy, jsou na něm zbytky předchozích nátěrů.

starou truhlu opatřila výtvarnice Veronika Fryčová tzv. zestařeným nátěrem a malovaným dekorem v lidovém duchu

Při zařizování víkendového stavení můžeme využít i starší, třeba trochu poškozený nábytek, který sami vhodně upravíme. Na malování lidového ornamentu si asi každý netroufne, nový barevný nátěr proto doplníme drobným dekorem, který vytvoříme pomocí šablony, tiskátka nebo technikou dekupáže. Povrch dvířek, která nejsou moc vzhledná, dostane novou tvář i po nalepení dekorativní textilie nebo tapety.

Podoba „víkendového“ nábytku může být vzhledově velmi různorodá. Kombinujemeli různé styly, postupujeme s citem. Většinou zařízení v jednom stylu a klidnější barevnosti doplníme jedním, dvěma, možná třemi výraznějšími kousky.

text: IVA TVRZOVÁ

foto: JAROSLAV HEJZLAR, PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV FIREM

Nábytek na chalupu

Speciál Vybíráme nábytek na chalupu: nábytek na chalupu