Spaní pro hosty

Rubrika: Interiér

I na chatě a chalupě nás navštěvují přátelé a příbuzní, kteří u nás zůstanou pár dní. Kam je uložíme ke spánku?

Každý řeší tuto otázku jinak. Záleží na tom, jak často, na jak dlouho a kolik lidí k nám přijíždí. Dalším kritériem je samozřejmě prostor, který máme k dispozici.

Mladým lidem nevadí vyspat se třeba na matraci ve spacáku na zemi či vylézt po žebříku na spací galerii. To ale můžeme těžko 2 nabídnout staré tetě či babičce při jejích pravidelných týdenních návštěvách. Starší nebo hůře pohyblivý host potřebuje ke spánku pohodlnější a dobře přístupné lůžko.

Hostinský pokoj

Kdo má chalupu s mnoha místnostmi nebo rozlehlými půdními prostory, má vyhráno. Může zařídit samostatný pokoj pro hosty. Pokud je místnost dostatečně velká, vybavení se nemusí lišit od běžné ložnice – postele, skříň, prádelník, stolek, židle či křesílka nebo i pohovka.

Samostatná ložnička jen s postelí pro jednoho nebo dva návštěvníky může vzniknout i v maličkém pokojíku s oknem, původně třeba plánovaném jako komora. Host určitě soukromí, i když stísněné, ocení. Na stěnu zavěsíme aspoň mělké skříňky, poličky a držák na ramínka.

Spaní v podkroví

Spací pódium přes celou šířku pokoje je pro několik nocležníků

V menším podkrovním pokoji, v němž bychom klasické postele umísťovali obtížně, vybudujeme pod sníženým stropem na celou šířku místnosti spací pódium. Při dostatečné velikosti se tu vyspí i několik lidí.

Tam, kde strop klesá až k podlaze a postel běžné výšky by se nevešla, dáme jen nízký dřevěný rošt s matrací.

Vzhůru na galerii

V místnostech otevřených do krovu se dá nad jejich částí vybudovat galerie, přístupná většinou po strmějších schodech. Pokud galerie nemá dostatečnou pochozí výšku, položíme na podlahu pouze matrace. Není to samostatný pokoj, ale jisté soukromí tu návštěvník přece jen mít bude. Pokud je galerie prostornější, doplníme ji nízkým úložným nábytkem.

Pro příležitostné spaní může sloužit i nízký prostor těsně pod štítem, kam se vejdou jen dvě tři matrace. Takové útulné spaní až pod střechou ocení hlavně děti. Pro mrštné hosty můžeme pořídit do místnosti s dostatečně vysokým stropem visuté lůžko. Pod jeho konstrukcí bývá většinou umístěn odpočivný nebo pracovní kout, nahoru do „ložnice“ se leze po žebříku.

Rozkládací pohovky

Nafukovací postel Ultra, 2199 Kč (Jysk)

Jestliže nedisponujeme pokojem navíc ani dostatečně velkým prostorem pod krovem, musíme hosty uložit v některé místnosti, většinou to je světnice, obytný pokoj, jídelna. Pro tyto případy se hodí různé typy rozkládacích pohovek, které běžně slouží pro sezení a denní odpočinek.

Vybrat si můžeme ze dvou systémů. U tak zvaných klik-klak pohovek opěradlo jednoduše sklopíme do roviny se sedací plochou a vznikne dvoulůžko. U jiného typu rozkládacích pohovek je druhé lůžko ukryté pod sedací částí pohovky, odkud ho vysuneme dopředu. Rozkládací pohovky už mívají kvalitní lehací plochu s lamelovým roštem. Stačí-li nám jedno příležitostné lůžko, koupíme si rozkládací křeslo.

Pohovka jako postel

Jako příležitostné lůžko pro hosty a pro nás k občasnému poležení s knížkou nebo u televize se hodí pohovka-lůžko s rovnou a hlubokou čalouněnou plochou velikosti postelové matrace, která po odstranění polštářů slouží k pohodlnému ležení. Zadní a jedna boční strana jsou opatřeny dřevěnými nebo očalouněnými čely. Tento kus nábytku může nahradit klasickou pohovku.

Skládací a nafukovací lůžka

Jinou možností jsou lůžka, která, když je nepotřebujeme, jsou uklizena ve skříni nebo v komoře. V případě potřeby je během chvíle rozložíme nebo nafoukneme. Kovová skládací lůžka mohou mít kovový nebo lamelový rošt a různě silnou molitanovou matraci. Některá jsou pro snazší přesun opatřena malými kolečky.

Pod nafukovacím lůžkem si nepředstavujte žádnou nízkou matraci. Lůžko, které se po zapojení do elektrické zásuvky během chvíle nafoukne, je vysoké kolem půl metru. Podle typu má hladký nebo velurový povrch a je široké 100 až 160 cm.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR, ALEXANDR JANOVSKÝ, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, ZDENĚK ROLLER A ARCHIV FIREM

Uložit

Spaní pro hosty