Jak správně vybrat LED žárovku

Taky jste se konečně vypravili koupit tu všude opěvovanou LED žárovku a v obchodě jste zjistili, že vůbec nevíte, podle čeho vybírat? Přečtěte si naše tipy a příště budete prodavače poučovat vy!

 

Žárovky s různou teplotou světla, zleva od teplejší po studenější

 

Vysvětlovat, proč svítit právě LED žárovkami už asi není potřeba. Úspora energie 80 až 95 % oproti klasickým žárovkám a mnohaletá životnost mluví samy za sebe. Otázkou tedy je, jak a podle čeho vybírat? Tady jsou rady od Ušetřeno.cz, internetového srovnávače služeb, který pomáhá řešit vše z oblasti rodinných financí.

 

Ujasněte si, co hledáte
Vždy začněte tím, že si ještě před cestou do obchodu uděláte jasno v tom, co hledáte. Odrazte se od žárovky, kterou chcete nahradit – jak je velká, do jakého prostoru přijde, jak svítila?

 

Tabulka svítivosti

 

Typ závitu a napájení
Nejčastěji se asi setkáte se závitem typu E27 (klasický, velký), E14 (klasický, úzký), GU10 (bodové světlo), případně MR16 (bodovka na 12 V). Označení je uvedeno na obalu i na žárovce, ale nic nezkazíte, když si starou žárovku do obchodu vezmete s sebou. Napájení se uvádí ve voltech a může být 220 V (nejčastější) nebo 12 V. Údaj byste opět měli najít na žárovce i na obalu.

 

Svítivost/světelný tok
Svítivost se vyjadřuje v lumenech (lm) a je to klíčový údaj – říká vám, jak moc bude žárovka svítit. Naštěstí platí jednoduchá logika – vyšší číslo znamená vyšší svítivost. Klasickou 60 W žárovku nahradí žárovka se svítivostí okolo 700 lm.

 

Podání barev zdroje s různým CRI

 

Barva a teplota světla
To už je údaj méně známý, ale velmi důležitý. Pro každý prostor se hodí jiná teplota světla, která se uvádí v kelvinech (K). Rozlišujeme teplou bílou (2 500-3 500 K, žluté světlo, klasická žárovka), denní bílou (4-5 000 K, často v kancelářích) a studenou bílou (nad 5 000 K, namodralá, v komerčních prostorech). „Žluté světlo se hodí pro relaxaci, denní bílá naopak do prostorů, kde pracujeme a potřebujeme se soustředit,“ radí Tomáš Suchý, produktový specialista z Ušetřeno.cz.

 

Další údaje

Údajů na krabičce můžete najít ještě několik, ale nejsou už tak podstatné.

  • Příkon ve wattech (W) vám říká spotřebu elektrické energie za hodinu. U LED je výrazně nižší než u klasických žárovek.
  • Životnost je uvedena v desítkách tisíc hodin – pro představu, 20 000 hodin odpovídá 9 letům při průměrném svícení 6 hodin denně.
  • Úhel rozptylu světla do prostoru je udávaný ve stupních (např. 130°). Obecně platí, že menší úhel se hodí do stolních lamp, hlavní osvětlení naopak potřebuje úhel větší. U tradičního lustru, kam se žárovky šroubují shora, je nutný velký úhel svitu, který svítí do všech stran (od 270°).

Index podání barev (CRI) vám laicky řečeno říká, jak budou vypadat barvy osvětlených objektů v porovnání se slunečním světlem. Udává se hodnotou Ra a platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší kvalita světla (100 Ra je ekvivalentem slunečního světla). Pokud si chcete dobře posvítit, doporučuje se hledat žárovky s 80 Ra a více.

 

Podání barev zdroje s různým CRI

 

 

S výběrem radil:

Ing. Tomáš Suchý – produktový specialista Ušetřeno.cz.

Ušetřeno.cz je přední český nezávislý srovnávač služeb. Zaměřuje se na porovnávání a poskytování aktuálních informací o cenách energií, bankovních produktech, pojištění i mobilních tarifech. Jeho služby jsou zdarma dostupné online. Pravidelně také přináší tipy, jak uspořit v domácnosti a dostat ze svých peněz maximum.

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: UŠETŘENO.CZ

Jak správně vybrat LED žárovku