Jednoduché tipy na šetření energie a vody

Voda a elektřina, to jsou základní komodity, přes které protéká v každé, i rekreační, domácnosti nejvíc peněz. Ale nemusí, pokud budeme k jejich spotřebě přistupovat s rozmyslem.

Každý z nás spotřebuje v průměru asi dvě stě litrů vody denně, přičemž pro základní přežití čili pro přípravu jídla a pití potřebujeme jenom pět až deset litrů. Zbytek připadá na mytí, praní a zalévání zahrady. Přibližně polovina vody dodávané do větších měst tak končí jako odpad.

Hospodařte dobře s vodou, prospějete tím i své peněžence

V první řadě voda

Největší množství vody spotřebováváme nejčastěji v koupelně a na toaletě. Na mytí jí spotřebujeme asi šedesát litrů, z tohoto množství například na umytí rukou zhruba tři litry, plná vana pojme sto padesát litrů, na sprchování padne kolem šedesáti litrů. Už z tohoto výčtu je zřejmé, že výrazně můžeme ušetřit tehdy, když se budeme sprchovat než napouštět vanu.

Další možností, jak snížit spotřebu vody, je pořídit do kohoutků perlátory, které usměrněním a provzdušněním proudu redukují její průtok většinou na 6 litrů za minutu oproti běžné baterii, jíž může protéct 12 až 15 litrů. Samozřejmostí by mělo být uzavírání kohoutku během běžných činností, tedy mezi namydlením rukou a smytím mýdla, při čištění zubů nebo holení.

V rámci šetření vody je dobré pořídit si i na chatu nebo chalupu moderní pákové baterie. Úplně nejlepší jsou termostatické, které umožňují nastavení teploty vytékající vody.
Pokud si chcete uvařit šálek čaje nebo kávy jen pro sebe nebo pro dva, opravdu není třeba nalít vodu do celé konvice. Takové plýtvání vás totiž může stát i stovky korun zbytečně navíc.

Začněte šetřit u splachování toalety

Bezedná toaleta

Mějte na paměti, že při jednom spláchnutí může protéct až deset litrů vody. Šetřit při splachování můžete už i tím, že do záchodové mísy nebudete vyhazovat zbytky potravin, které stejně najdou lepší využití na kompostu.

Když byste do svého rekreačního domečku pořizovali nové WC, pořiďte moderní typ s dvojitým splachováním, kdy protečou buď jenom tři, nebo sedm litrů vody.
Další zbytečné úniky vody padají na vrub protékajícím nádržkám. Během jedné hodiny může takto poškozenou toaletou odtéci několik desítek litrů vody čili několik stovek korun!

Pořízením nových spotřebičů dosáhnete překvapivé úspory (Samsung)

Mytí nádobí, praní a úklid

Delší programy pro praní prádla i mytí nádobí v myčce mají větší spotřebu vody a energie. Proto volme vždycky vhodné programy podle obsahu myčky či pračky. Další zásadou úsporného používání je to, že oba spotřebiče mají být před spuštěním plné.
Vždy je vhodné využívat různé programy pro různé druhy prádla a různě znečištěné nádobí. Při pořizování nové pračky hledejte nejúspornější typ. Dívejte se na štítky, každý výrobce totiž uvádí jak spotřebu energie, tak spotřebu vody.

Při praní prádla je důležité také jeho správné třídění, a to nejen podle barvy, ale i podle materiálu. Jemné prádlo nebo svetry je vhodné prát jen na 30 stupňů a naopak ložnímu prádlu, ručníkům a utěrkám dopřejeme šedesát i devadesát stupňů podle zašpinění. Na chatě nebo chalupě pereme občas hodně špinavé oblečení, ve kterém pracujeme venku. I k tomu je třeba při praní spustit odpovídající program. Při praní prádla je také výhodné dodržovat maximální počet kilogramů prádla u daného typu programu.

Zalévání rostlin

Při zalévání rostlin a zavlažování trávníku spotřebujeme až dvacet procent z celkové spotřeby vody ve vaší rekreační domácnosti. Pokud napouštíme do nádoby vodu pro pokojové rostliny, je lepší ji nechat odstát než čekat na vodu pokojové teploty, která poteče z vodovodního kohoutku. Zalévat květiny v domácnosti je možné také vodou, která zbyla v rychlovarné konvici nebo v nádobce kávovaru.

Na zahradu je nejvhodnější pořídit sudy a chytat vodu dešťovou, a to nejen kvůli úsporám. Měkká dešťová voda je totiž pro rostliny vhodnější. Zaléváme ráno nebo večer, kdy se voda méně vypařuje a rostliny ji snáze a více využijí. Je také dobré občas zkontrolovat hadici včetně koncovky. Pokud by byla poškozená, mohou jí unikat litry vody.

Nižší účty za energie

S rychlovarnou konvicí s nastavitelnou teplotou neplýtváte elektrickou energií (Tefal)

Vybavení chat a chalup často sestává ze spotřebičů, které už mají svoji dobu v plné kondici za sebou. Jsou-li tedy spotřebiče staré a hůř funkční, nastal čas vyměnit je za novější a úspornější. Například trouba energetické třídy A+ spotřebuje o čtyřicet procent méně energie než trouba třídy B, což je dost podstatný rozdíl.

Dalším krokem je jejich nejvhodnější používání. Můžeme využívat takzvaný pohotovostní, tedy úsporný režim, ovšem nejlepším řešením je tyto přístroje úplně vypínat z elektrické sítě. Pomůže k tomu elektrická prodlužovačka s vypínačem. Pravda, je to trochu nepohodlné, ale ve výsledku můžete tímto způsobem dost ušetřit.

Nesvítit v místnostech, kde nikdo není, může být na chatě či chalupě jednou z prioritních zásad, a to i tehdy, pokud svítíte obyčejnými, či úspornými, nebo LED žárovkami. Každá energii spotřebovává, byť jedna víc a druhá méně. Každopádně výhoda úsporných žárovek, případně LED světel, spočívá v násobně nižší spotřebě elektrické energie. Například když vyměníme staré klasické žárovky za zářivky nebo za žárovky úsporné, zjistíme, že jsou obvykle až o 75 procent výkonnější než ty běžné.

Záleží i na maličkostech

Ty však ve finále, tedy v ročním vyúčtování, mají hodnotu mnoha stovek korun, Například by dno hrnce, ve kterém vaříte, mělo odpovídat velikosti plotýnky. Dáte-li ho na plotýnku, která je větší, zbytečně ji zahříváte, tudíž zbytečně spotřebováváte energii, kterou nezužitkujete. Rozpalování části plotýnky naprázdno neprospívá ani spotřebiči. Důležitý je také kontakt dna s varnou plochou, vyboulené dno přijímá méně tepelné energie, čímž se doba přípravy jídla prodlužuje, a tím se zvyšuje i spotřeba energie. Samozřejmostí by mělo být i vaření s pokličkou, která urychluje var a brání úniku tepla z hrnce do vzduchu.

Dobrá rada

Než vylijete vodu do odpadu, zamyslete se, jestli už pro ni nemáte žádné další využití.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Jednoduché tipy na šetření energie a vody