Březová srdíčka

Lásku, náklonnost, sympatie, přátelství, vřelé city – na jejich vyjádření existuje jednoduchý symbol – srdce. Neobvyklý, ale příjemný materiál, z něhož srdíčko vyrobíte, vaše pozitivní smýšlení s obdarovaným jen umocní.

Zjara patří čemeřice k prvním květinám, kterými lze přikrášlit příbytek. Bělavá březová kůra jemné květu dobře doplní

Březová kůra je krásný materiál, který se dá využít k mnoha výtvarným činnostem. Nejčastěji poslouží jako obal na květiny ve váze nebo v květináči či na svícínky na stůl. Protože čerstvá a povařená kůra je tvárná, můžeme ji stříhat či do ní dělat dírky. Není to úplně snadné, ale proč to nevyzkoušet. V každém případě lze ohebnou kůru tvarovat a na čerstvou i ztvrdlou se dá malovat – tuží, tužkou, fixou.

Srdíčka vystřižená z březové kůry můžete jako pozvánku ke stolu použít opakovaně

Plátky na drobnosti

Před námi však stojí hlavní otázka: kde březovou kůru vzít? Nejsnáze ji získáte nákupem ve formě plátků, obvykle ve velikosti 5 až 10 centimetrů. Tyto plátky objednáte třeba přes internet, poptat se můžete i v květinářství či v obchodech s dekoracemi a dárky. Březové čtverečky a obdélníčky lze lepit, řezat, stříhat.

Svitky kůry jsou krásným obalovým materiálem

Z březových polen

Náročnější je „těžba“ z přírody. K tomu potřebujeme čerstvě pokácené březové špalky, které ještě neztratily mízu. Na povrchu špalku si ostrým nožem vrypem označíme obvod odebíraného místa. Potom špičkou nože kůru podebereme a ostří pomalu podsouváme pod bělavé vrstvy. Kůru opatrně odlupujeme z polena. Získaný materiál z rubové strany očistíme od zbytků dřeva, přitom dáváme pozor, abychom nepoškodili celistvost plátu.

Výhodou sběru ze špalků je zisk větších plátů. Z nich můžeme zhotovit například krabičky, košíčky, rámečky, ale i zmiňované obaly na květináče. Pruhy kůry se dají třeba využít na výplet sedátka a podobně. Menší kousky a odřezky zpracujeme na drobné dekorace – srdíčka, hvězdičky, jmenovky, vánoční ozdoby.

Zkuste si vyrobit třeba srdíčkový obal na vázu

 

Co se ztvrdlou kůrou?

Jestliže všechen materiál nezpracujeme, není nutné ho zahazovat. Bude se hodit jindy. Až se k tvoření vrátíme, pak starší uskladněnou kůru namočíme do vody a zatížíme. Po nasáknutí vodou kůra změkne. Kdyby to nepomohlo, krátce ji povaříme. Měkký plát se dá zpracovávat – stříhat, děrovat a podobně jako kůže i sešívat.

Ať už je srdíčko vystřižené, vyřezávané či namalované, vždy vyjadřuje vřelé city

Dobré rady

  • Nejvhodnější dobou ke sběru březové kůry je březen.
  • Kůra by neměla mít žádné praskliny či díry po větvičkách.
  • Na loupání kůry z polen používejte ostré nářadí.
  • Ze živého stromu kůru nesbírejte, mohli byste ho zabít.
  • Suchou ztvrdlou kůru krátce povařte, horká a mokrá se dá znovu tvarovat.

Pružná je čerstvě nasbíraná nebo povařená kůra. V takovém stavu se snadno dá stříhat

Čerstvě nasbíraná kůra se kroutí. Nejlepší je namočit ji, zatížit a povařit. Potom se dobře zpracovává

 

Text: Martina Lžičařová

Foto: Flowerpress, Shutterstock a archiv

 

 

Březová srdíčka