K čemu využít pařez a špalek

Rubrika: Inspirace

Pařezy na zahradě nám většinou moc radost nedělají. Věřte nebo ne, někdy se ale i pařezy dají velice nápaditě využít. A uříznuté špalky z kmene pokáceného stromu? Ty nabízejí ještě více možností.

Vzrostlé stromy jsou chloubou každé zahrady, ale i takové je třeba občas porazit. Na pokácení velkého stromu je lepší si pozvat odborníky, ale vydolování pařezu ze země už nejspíš zůstane na nás. Ten, kdo tohle někdy dělal, nám dá za pravdu, že je to pořádná dřina.

na sezení poslouží špalky nařezané na určitou výšku, stolek vytvoříme ze silnějšího kmene

Vadí nebo nevadí?

Někdy by pařez na pozemku opravdu překážel – máme v plánu zřídit tu záhony, postavit altánek, vybudovat bazén. Pak se nedá nic dělat a zbytky stromu musí ze země ven. Ale pokud roste strom v místech, kde i nadále zůstane volný prostor, stojí za to ještě před jeho poražením zauvažovat, jestli by se pařez nedal k něčemu šikovně využít. Ušetřili bychom si námahu s jeho vykopáním a zahradu bychom oživili o zajímavý prvek. Výšku pařezu v tom případě zvolíme podle toho, čemu by měl pařez sloužit.

Stolek i sedátko se hodí vždy

Široký pařez může být stolkem, na který naservírujeme odpolední občerstvení, v horkém létě na něj připravíme pro žíznivce skleničky a džbán s domácí limonádou. Na pařez poblíž záhonů si odložíme zahradní nůžky, nůž, rukavice a podobně, abychom je nemuseli hledat v trávě. Jestliže je kmen slabší, upevníme na něj kulatou nebo hranatou desku, abychom plochu „stolu“ zvětšili.
Pařez je i přirozeným sedátkem, na kterém si lze odpočinout během práce na zahradě. Máme-li štěstí a po poražených stromech zůstanou dva pařezy blízko sebe, položíme přes ně a upevníme prkno a rázem máme lavičku.

Ze špalků vyřezané truhlíky na květiny stojí
kvůli stabilitě na kolmo položené kulatině
se zářezy

V symbióze s květinami

Pařez snadno proměníme v květinový stolek, stačí na něj umístit rostlinu v pěkné nádobě. Přímo ve spárách starého pařezu se bude dařit nenáročným sukulentům, rozchodníku a netřesku. Když vnitřek pařezu vydlabeme, získáme dřevěný květináč, který ani silný vítr nepřevrátí. Stačí do něj nasypat drenážní vrstvu z kamínků, zasypat zeminou a zasadit dlouho kvetoucí barevné trvalky. Nebo jednoduše vložit do otvoru květinu v květináči.

Něco pro užitečný hmyz a ptáky

Když při kácení odřízneme strom až ve výšce okolo metru a půl, můžeme ho osadit ptačím krmítkem, na vyšší torzo se dá připevnit i ptačí budka. A vůbec nevadí, když kmen nebude rovný, ale různě pokroucený. Naopak z rovného silnějšího kmene vytvoříme hmyzí domeček pro včelky samotářky i další užitečný hmyz, který takové úkryty vyhledává. Stačí do dřeva vyvrtat různě široké otvory, hluboké asi deset centimetrů.

na dostatečně vysoký a široký pařez
lze naservírovat zahradní občerstvení.
vzdát se nemusíme ani ubrusu

Pařez jako výtvarné dílo

Potěšit můžeme sebe i ostatní návštěvníky zahrady, když část vyššího pařezu nebo ponechaný kus kmene opracujeme a vytvoříme z něj plastiku. Z horní části například vyřežeme klobouk houby nebo z boku kmene tvář a podobně. Na nižším i vyšším zbytku stromu jako na podstavci se bude hezky vyjímat keramická, kamenná či dřevěná zahradní plastika.

Zkuste opracovat špalek

Ještě více možností nabízí kmen stromu naporcovaný na různě velké špalky. Samotné špalky poslouží jako stolek a sedátka. Za pomoci  řetězové pily nebo sekery se ale můžou změnit i na křesílka, pohodlnou lavičku, květinový truhlík, vodní korýtko a mnoho dalších věcí.
Na křeslo postačí dva řezy pilou, lavička se dá udělat z podélně rozříznutého delšího špalku, jako nohy jí poslouží kolmé špalky se zářezy. Pro truhlík na květiny vyřízneme ve špalku otvor pro zeminu, stabilitu mu zajistí seříznutí spodní části do roviny nebo „nohy“ jako u lavičky. Podobně vyřízneme ze špalku korýtko na vodu.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Zdeněk Liberda, Martina Lžičařová, Marie Rubešová, Iva Tvrzová a Shutterstock

K čemu využít pařez a špalek

K čemu využít pařez a špalek