Letní kuchyně
Teplé letní dny si chceme užít a čas strávený doma u plotny se s tímto přáním příliš neslučuje. Přitom se dá vařit a stolovat venku, a nemusíme se omezit jen na grilování.
Kuchyně, postavená přímo v zahradě, může v letních měsících nahradit kuchyň či obytnou světnici s kamny, jaká je v každé chalupě. Čím lépe ji vybavíte, tím snazší a příjemnější bude jak příprava jídla, tak samotné stolování.
Pod střechou a přece venku
Nejjednodušší variantou letní kuchyně je gril (nebo krb s grilem), postavený na příhodném místě v zahradě (na terase, pod pergolou) a u něj stůl a židle. S tímto vybavením si vystačíte na pohoštění rodiny i přátel. Veškeré přípravné práce i následné mytí a úklid nádobí však musíte zvládnout doma.
Na druhé straně můžete mít zastřešený prostor typu polootevřeného altánu s pevnou podlahou, který vybavíte všemi možnými kuchyňskými vymoženostmi a samozřejmě také soupravou zahradního nábytku. Pokud je takový samostatný kout dostatečně daleko od domu, můžete s přáteli hodovat a bavit se celé dny i noci, aniž byste rušili děti nebo staré rodiče.
Při plánování, kam letní kuchyni umístíte, berte ohled i na sousedy. Ne každý má pochopení pro dlouhé bujaré veselí a už vůbec ne pro kouř, který stoupá z krbového komínku přímo k němu.
Svépomocí nebo na klíč
Jak stavbu letní kuchyně pojmete, záleží jen na vás. Zda si vystačíte s linkou ze starých cihel, kterou doplníte krbem či grilem, nebo si necháte postavit na zakázku sestavu, kde bude krb s roštem, pec, lednička, sporák, myčka na nádobí, mikrovlnka, pípa s chladičem na čepované pivo, vinotéka…
Základem pohodlného vaření ale není řada elektrospotřebičů, i když jejich pomoc je příjemná, ale tekoucí voda a dřez a funkční ohniště, které nekouří. Důležitá je také dostatečně velká pracovní plocha na přípravu pokrmů a úložné prostory na nádobí a náčiní.
Gril, kamna, pec, udírna…
To, co dělá kuchyň kuchyní, jsou kamna. V letní kuchyni může mít „ohniště“ různé podoby. Obvykle je jím některý typ grilu, který může zůstat jako přenosný, ale dá se i napevno zabudovat do kuchyňské sestavy. Ještě častěji bývá středem letní kuchyně krb s roštem na grilování. Máme ale i další možnosti. Nikdo nám nebrání do kuchyně v zahradě zabudovat klasický sporáček na dřevo, nebo postavit uzavřené ohniště s litinovou plotnou nebo lávovým kamenem.
Protože přívod elektrického proudu do letní kuchyně by měl být samozřejmostí – už kvůli osvětlení – neměl by být žádný problém zapojit tady jakýkoliv z elektrospotřebičů (elektrický sporák, troubu, mikrovlnku, gril, remosku, rychlovarnou konvici…).
K letním slavnostem se hodí hostům předložit i něco zvláštního na zub, proto stojí za úvahu i další vybavení – udírna, pec na chleba, pícka na pizzu, pec s roštem na pečení berana či selete, tandoor pec, v níž připravíte speciality indické kuchyně nebo třeba sušárna na ovoce, kterou využijete i na sušení bylinek a hub.
Při plánování stavby nezapomeňte na praktickou stránku věci. Všechno by mělo být z trvanlivých mrazuvzdorných materiálů, podlaha by neměla klouzat, s tekoucí vodou musíte řešit i odpad. Elektrické zásuvky by měly mít bezpečnostní kryt. U ohniště budete potřebovat místo na otop, u kuchyňské linky by neměla chybět uzavíratelná nádoba na odpadky. A protože jsme venku, po ruce se budou hodit i obyčejné mucholapky.
TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: HRDINA ČESKÉ PÍSKOVCE, KAROLÍNA NÉMETHOVÁ, JAROSLAV HEJZLAR,
PETR ZHOŘ, SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK
Vybíráte nový vestavný gril pro zahradní kuchyni? Mnoho modelů za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/vestavne-grily