Krabičky jinak

Obyčejná dřevěná krabička se dá proměnit na krásnou šperkovnici, pokladnu, schránku na šicí potřeby… Na co si jen vzpomeneme.

Různé dřevěné krabičky máte možná doma, nové bez povrchové úpravy koupíte v galanterii nebo ve výtvarných potřebách. Povrch starší krabičky můžeme ponechat v původním stavu, pokud vypadá zachovale nebo se nám líbí její patina, v opačném případě ji celou barevně přelakujeme.

Volba techniky

Při úpravách se většinou zaměřujeme na víko krabičky. Vyzkoušet můžeme nejrůznější techniky: malbu, ubrouskovou techniku, koláž z papíru, textilu i kůže, nalepování korálků, drobných dekorativních dřevěných či kovových předmětů. Od toho je jen krok k mozaice z keramických či skleněných střípků. Důležité je okraj dekorací čistě zakončit, případně ohraničit stužkou nebo úzkou dřevěnou lištou. Dobře využít se dají i staré obrazové rámečky s užšími zdobenými lištami. Můžeme je nalepit nejen po obvodu, ale i na celou plochu víka.

www.aspectartstudio.cz, www.balakryl.cz, http://www.fler.cz/melvys


Šperkovnice Pandoraktylus
Chcete něco originálního? Oživte krabičku hlavou, přidejte nohy a ocas (ze dřeva, keramiky či kovu) a máte krabičku-zvířátko. Tohle se jmenuje Pandoraktylus a z poničené dřevěné skříňky ho vytvořila Barbora Štufková v soutěži Barevná hra recy věcí. Pomocí přidaných nožek, ocasu a hlavy získala šperkovnice podobu nebezpečného tvora, který hlídá šperky. Autorka vše ještě dotvořila barvami.I obyčejná dřevěná krabička se dá proměnit v kouzelnou skříňku


Vyberte si obrázek s požadovaným motivem a na krabičku ho nalepte

 


Keramička Věra Jenšovská ozdobila víčko miniaturními keramickými kachlíky, přidala i keramické nožičky. Patinovaný nátěr dostaly boky krabičky i kování (Aspect Art Studio)

 


Využít se dají i lišty z obrazových rámečků

 

Krabičku potaženou látkou lze pošít korálky a kovovými ozdobami

 

Klasickou mozaiku na víčko zvládne snad každý. Autorka ji sladila s nátěrem krabičky (Melvys)

 


Štětcem vykouzlíme jakýkoliv obrázek

 

Připravila: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, Iva Tvrzová, Balakryl a Shutterstock

Krabičky jinak