Jarní očista oken

Všichni už se těšíme na jarní prosluněné dny, které přinesou vítanou změnu po zimě plné extrémních rozmarů počasí. Slunce ale odhalí také nečistoty, jež během zimních měsíců ulpěly na našich oknech. Přinášíme vám proto několik rad a tipů, jak si s nimi poradit.

 

 

Alespoň jednou ročně byste u plastových oken měli zkontrolovat těsnění, radí odborníci, a to nejlépe právě na jaře, protože zimní povětrnostní podmínky těsnění dost zatěžují. Ve spodní části rámu se také hodně zachycují nečistoty, hlavně ve městech, kde je ovzduší znečištěné mnohem více než na venkově. „Na těsnění je třeba myslet ještě před příchodem chladných měsíců, i v případě, že je okno vybaveno například poměrně odolným těsněním EPDM. Stačí jej ošetřit vhodným prostředkem, nejlépe na bázi silikonových pryskyřic, bránícím přimrznutí těsnění k profilům,“ dodává hlavní technoložka společnosti OKNOPLAST Erika Motýľová.

 

Pozor na škrábance
Kvalita údržby se na první pohled nejvíce pozná na okenních výplních, tedy na sklech. Žádná univerzální rada pro jejich mytí ale neexistuje – odborníci radí, že je spíše dobré řídit se zdravým rozumem: „Používejte prostředky určené na sklo, ale o to větší pozornost věnujte výběru správného hadříku. Rovnou vyřaďte každou tuhou látku se švy, které mohou povrch skla poškrábat. Ideální je jelenice nebo papírové kuchyňské utěrky. Při výběru prostředku na rám se vyvarujte jakýchkoliv agresivních látek, například s obsahem abrazivních složek nebo rozpouštědel. Takové prostředky mohou vést ke vzniku mikropórů nebo zmatnění a nevratnému poškození rámů. Nic nezkazíte a naopak rám skvěle očistíte, když použijete obyčejný prostředek na nádobí.“

Nezapomeňte také namazat všechny pohyblivé části prostředkem, který je ochrání proti korozi a sníží tření. K tomu se hodí technická vazelína, strojový olej nebo mazivo na bázi silikonu s obsahem teflonu.
Důležité je také dostatečně větrat – čerstvý vzduch zabraňuje vzniku plísní, které jsou nezdravé nejen pro okna, ale hlavně pro obyvatele místnosti.

TEXT: REDAKCE
FOTO: OKNOPLAST

Jarní očista oken