Toaletní stolky a kouty

Toaletní stolky bývaly nedílnou součástí každé ložnice. Dnes se opět k radosti mnoha žen vracejí.

K ložnicovému nábytku patřila vždy i tak zvaná toaletka, v níž měla žena uložené nebo vystavené toaletní potřeby, ale i šperky a některé památeční předměty. Tady se ráno nebo před odchodem z domu upravovala.

Toaletky dříve…

Toaletky bývaly parádními kousky nábytku, měly různé tvary i zdobení. Některé byly kompaktnější a kombinovaly nižší i vyšší uzavřené skříňky a zásuvky s otevřenými poličkami, jejich součástí vždy bylo vysoké nebo polovysoké zrcadlo. Subtilnější toaletky měly vysoké zrcadlo na nízké spodní části nebo měly podobu stolku na vysokých nohách, jen s několika zásuvkami a menším naklápěcím zrcadlem. K sezení před toaletkou sloužily taburetky, čalouněná sedátka bez opěradla.

Toaletní kout s nábytkem vytvořeným na
zakázku a doplněným stolním zrcadlem
a lampičkou (Ná-byteček)

… a dnes

Se zmenšováním ložnic ale toaletní koutky z bytů zmizely a zkrášlování se přesunulo do koupelen. Ty jsou ovšem zvláště po ránu frekventovaným místem, navíc většinou bez denního světla. Která žena by tedy netoužila po klidném místečku jen pro sebe, kde by si mohla rozložit své kouzelné kelímky a barvičky! Proto se toaletní stolky staly opět populárními.
Toaletní stolky se jako součást ložnice často zachovaly právě na chalupách, kde zůstal starý nábytek „po babičce“. Bylo by škoda je nevyužít k původnímu účelu, nebo aspoň pro vytvoření romantického koutku. Jestliže si toaletku budeme teprve pořizovat, můžeme ji zvolit v tradičním stylu. Koupit lze renovované staré kousky i zdařilé repliky. Pokud máme k dispozici méně prostoru nebo dáváme přednost střízlivějšímu nábytku, vybereme si stolek s jednou či několika nízkými zásuvkami a menším zrcadlem. Takový nabízí v různých tvarových i barevných variantách řada výrobců.

ve velké ložnici vynikne subtilní toaletní
stolek s dekorativně tvarovaným zrcadlem

Toaletní i pracovní

Praktický je stolek, který slouží i jako psací nebo odkládací a teprve po vyklopení části horní desky se objeví zrcadlo a přihrádky s kosmetikou. Toaletní koutek si ale můžeme vytvořit i z běžného stolku vhodné velikosti nebo z malého psacího stolu s několika zásuvkami pod deskou a na desce. Stačí ho doplnit hezkým stolním zrcadlem nebo zrcadlem zavěšeným na zdi, poličkou, různými boxy a dózami na kosmetiku a pár milými drobnostmi. Důležité je dobré osvětlení. Lampička nebo lampičky by měly dobře osvětlit tvář a nevrhat na ni stíny.

Text: Iva Tvrzová

Foto: Jaroslav Hejzlar, Vladimír Hájek, Pavel Veselý, Shutterstock a archiv firem

Toaletní stolky a kouty