Oblíbenost SUV stále roste

Rubrika: Auto, Auto, rss-feed

Karoserie s vyšší střechou, větší dveře umožňující snadnější nastupování a vystupování, dostatečný vnitřní prostor pro cestující i zavazadla a komfort na silnicích s horší kvalitou povrchu. Díky těmto argumentům neustále roste zájem zákazníků o kategorii vozů SUV.

Zkratka SUV pochází z anglického označení Sport Utility Vehicle a měla by se týkat vozidel s vysokou úrovní užitných vlastností, které se uplatní například při sportovních rekreačních aktivitách, ale i v každodenním městském provozu. A je pravdou, že většina vozů SUV nebo dnes i všech těch, které nesou označení jako crossovery (tedy vozy, které jdou napříč klasickými kategoriemi vozidel), se do terénu vydá jen velmi zřídka. Zákazníci však po těchto vozech touží stále víc, a to i v tom případě, kdy mají poháněnu jen jednu nápravu a mimo zpevněné cesty se prakticky nedostanou. Také automobilky mají tuto kategorii v oblibě, protože je pro ně lukrativnější a vydělávají na těchto autech více než na běžných modelech. A tak není s podivem, že i na našem trhu v nabídce segmentu malých a kompaktních aut nebo, chcete-li, také městských SUV a crossoverů najdete více než dvě desítky modelů od celé řady značek. Některé z nich jsme vybrali do našeho přehledu.

Díky výrazným barevným prvkům poznáte Citroën C3 Aircross na silnici na první pohled (Citröen)

Odvážný design zaujme

U Citroënu C3 Aircross je vidět, že se soustředí zejména na mladší zákazníky. Exteriér vozu tak obsahuje řadu výrazných designových prvků, aby automobil upoutal pozornost již na první pohled. Kromě jiného nabízí tento model možnost zvolit jízdní režimy podle terénu díky systému Grip Control. K pohonu jsou připraveny benzinové i naftové motory.
DS 3 Crossback obohacuje modelovou nabídku prémiové francouzské značky DS o stylový kompaktní crossover. Ten přináší do tohoto segmentu kvalitu v designu, materiálech, zpracování i technice. Díky délce 4,12 m umožňuje pohodlnou manipulaci při pohybu ve městě. DS 3 Crossback zvládá i poloautonomní řízení úrovně 2. Základní objem zavazadelníku 350 litrů je možné zvětšit až na 1 050 litrů. Nejnovější technologie se odráží i v čistě elektrické verzi tohoto modelu. DS 3 Crossback E-TENSE se stal první čistě elektrickým vozem značky DS.
Kompaktní crossover Ford Puma kombinuje emotivní design exteriéru s dostatečně objemným zavazadlovým prostorem a dle výbavy rovněž i propracovaným mild-hybridním pohonem. Technologie 48 V mild-hybrid spojuje pomocný elektrický pohon se zážehovým tříválcem 1.0 EcoBoost o výkonu až 114 kW (155 k). Zájemci o nový Ford Puma se mohou rozhodnout také pro konvenční zážehový motor EcoBoost nebo v některých evropských zemích i vznětový Ford EcoBlue. Vůz nabízí zavazadlový prostor o objemu 456 litrů.

Opel Crossland X využívá motory a platformu PF1 od mateřského PSA, stejně jako úspěšný Peugeot 2008 (Opel)

Důležitým faktorem je cena

To si uvědomuje nejen automobilka Opel. Její model Crossland X patří mezi městské crossovery a s délkou 4,2 metru je ideální pro bezproblémové manévrování v omezeném prostoru městských aglomerací. Crossland X stojí na francouzské platformě koncernu PSA, pod který značka Opel přešla, a stal se tak sourozencem modelových řad Citroën C3 Aircross a Peugeot 2008.
Protichůdné názory na vzhled si vysloužil skoro až extravagantní Nissan Juke. Ten byl při svém nástupu na trh v roce 2010 jedním z průkopníků segmentu malých SUV a navzdory svému designu byl notně populární. Jeho nejnovější generace na předchůdce navazuje svým originálním vzhledem. Juke v nové generaci vyrostl, a to ve všech směrech. Dlouhý je teď 4,21 m, široký pak 1,8 m. Tím se zvětšil jak prostor kabiny, tak místo pro kolena u zadních sedadel.
To, co odlišuje vůz Kia Stonic od ostatních konkurentů, jsou drobné designérské nápady. Stonic sdílí množství technických řešení s hatchbackem Rio, což prozrazuje například shodný rozvor 2 580 milimetrů. Celková délka jen o něco málo překračuje čtyři metry. Design interiéru je pak prakticky shodný s modelem Rio. Zavazadlový prostor může mít objem 352 litrů, pokud je pod podlahou rezerva, tak se zmenší na 332 litrů. Na výběr jsou dieselové i benzinové motory.
Malé SUV od korejské automobilky Hyundai nese název Kona, jenž odkazuje na město na ostrově Havaj. Design vozu vzbuzuje emoce. Někomu se líbí, jinému už tak moc ne. Vůz se vyrábí v sedmi motorizacích. K dispozici jsou motory benzinové, naftové i hybridní. Převodovka je nabízena jak manuální, tak i automatická. Benzinový motor pak může být kombinovaný s automatem a pohonem 4 × 4 nebo na čistě elektrický pohon.

Druhá generace modelu Reanult Captur láká zákazníky také na širokou nabídku dvoubarevných provedení karoserie (Renault)

Nejoblíbenější na trhu

Renault Captur láká na líbivý vzhled, který je navíc díky různým balíčkům možné personalizovat podle svých představ. Od roku 2013, kdy byl Captur jakožto jeden z průkopníků této kategorie uveden na trh, bylo prodáno 1,2 milionů kusů tohoto modelu. Nová generace modelu Captur je atletičtější a dynamičtější a prošla rozsáhlou změnou. Díky posuvné zadní lavici a vyjímatelné podlaze je objem zavazadelníku modulární. Do nabídky pohonných jednotek patří benzinové i dieselové motory s výkony 100 až 155 koní (benzinové motory) a 95 až 115 koní (naftové motory). Nabídku doplní také plug-in hybridní pohon vyvinutý aliancí Renault-Nissan-Mitsubishi.
Elegantně tvarovaný Peugeot 2008 myslí hlavně na styl a svým charakterem patří mezi městská SUV, a tak ani nenabízí pohon všech kol. Ten supluje systém Grip Control umožňující úpravu nastavení elektronických asistentů. Peugeot 2008 má na délku 430 cm a rozvor 260 cm, zavazadlový prostor má objem 434 l, a to u všech verzí. Elektrická verze má motor o výkonu 100 kW (136 k) s točivým momentem 260 Nm. Dojezd podle normy WLTP dosahuje až 310 km. Benzinové pohonné jednotky jsou tříválcové s objemem 1,2 l. V případě dieselových motorů se jedná o čtyřválcové motory o objemu 1,5 l.

Škoda Kamiq svým designem navazuje na modely Karoq a Kodiaq (Škoda Auto)

Rostoucí segment láká výrobce

Mladoboleslavské automobilce v této populární kategorii až do představení modelu Škoda Kamiq nějaký vůz chyběl. Jedná se o malé městské SUV mířící na běžné silnice, takže zde nečekejte pohon všech kol ani skutečně terénní ambice. Kamiq je postaven na koncernové platformě MQB A0 a techniku sdílí třeba s modelem Scala. Karoserii však má vyšší, stejně jako podvozek, a současně je oproti svému sourozenci kratší. Kamiq nabízí kvalitní jízdní vlastnosti, slušnou výbavu a dostatečný prostor v interiéru pro cestující i zavazadla. V nabídce motorizací najdeme zážehové i naftové pohonné jednotky a k dispozici je i motor spalující CNG.
Také Volkswagen neodolal trendu zmenšování a nabízí modelovou řadu T-Cross. Vůz sdílí základ s hatchbackem Polo a je sourozencem Škody Kamiq a Seatu Arona, od kterých se odlišuje především svým designem. T-Cross měří na délku 4,1 m a na výšku má 1,6 m. Nabídka motorů obsahuje tříválec 1.0 TSI, čtyřválec 1.5 TSI a turbodiesel 1.6 TDI.

Text: Jiří Svoboda
Foto: Archiv firem

Oblíbenost SUV stále roste