Jak zkrotit zelené travní peklo

Rubrika: Market

Pokud se potřebujete vydat do bitvy s přerostlou trávou, můžete v ní být poměrně snadno vítězem. Za předpokladu, že zvolíte křovinořez nebo bubnovou sekačku. Protože to jsou specialisté na vysokou trávu.

Tráva roste jako zběsilá a sekací sezóna už je v plném proudu. Dosud jste si možná vystačili s rotační či strunovou sekačkou, ale za pár dní už půjdou do akce také likvidátoři vysoké trávy.

Křovinořez: univerzální dříč

Nejvšestrannějším a nejdostupnějším pomocníkem, kterého využijete prakticky v každé zahradě, je křovinořez. „Největší výhodou křovinořezu je jeho univerzálnost. Ta spočívá především v možnosti výměny strunové hlavy za ocelové kotouče či nože. Díky tomu s nimi bez problémů posekáte kromě trávy i křoviny, mlází, rákosí či nálety,“ říká Martin Suchý, produktový manažer ze společnosti Mountfield.

Křovinořez Oleo-Mac BC 400 T vyniká skvělými parametry. Zvládne posekat trávu, prořezat křoví a snadno s ním upravíte i těžko dostupná místa. Ke komfortu při práci přispívá nízká hmotnost a spolehlivý antivibrační systém.

Práce s křovinořezem je snadnější, než si můžete myslet. Díky připevnění stroje na zádové či ramenní popruhy se jeho váha rozloží a výrazně se zvýší pracovní komfort. Suverénní pohyb umožňuje také „T rukojeť“ ve tvaru řídítek.
V křovinořezech se uplatňuje široká škála moderních řešení, například vstřikovač paliva, poloautomatický sytič nebo dekompresní ventil pomáhají k velice snadnému startování. Antivibrační systém v podobě soustavy pružin nebo silentbloků potlačí nepříjemné vibrace na minimum.
Ke každému stroji byste u dobrého prodejce kvalitních značek měli dostat popruhy, strunovou hlavu a ocelový kotouč zdarma.
Nezapomínejte ani na bezpečnost práce. Ke křovinořezu byste měli mít chránič očí a obličeje. „Nejlepším řešením je ochranný štít. Na trhu jsou i sety s chrániči sluchu, které splňují přísná bezpečnostní kritéria,“ upozorňuje Martin Suchý.

Bubnovou sekačku nic nezastaví

Na sečení velkých ploch s vysokou trávou je ideální bubnová sekačka. Její výhodou je rychlost, s jakou sečení zvládá a také to, že si troufne i na trávu vysokou až půl druhého metru. Je to díky tomu, že buben je umístěn před sekačkou, seče tedy čelně v otevřeném prostoru a sekačka není nijak limitována výškou trávy.
Základem bubnové sekačky je vyztužený dvojitý žací disk, který absorbuje nárazy do nejrůznějších překážek včetně kamenů ukrytých ve vysoké trávě a zabraňuje jeho deformaci. V disku jsou podle modelu ukryty tři až šest speciálních nožů, které jsou uloženy v zesíleném pouzdru.

Bubnová sekačka BDR 581 SP Perla si poradí s trávou vysokou až 100 cm na větších plochách a v náročnějších podmínkách.

Velkou devizou je otočná konstrukce. Jakmile nůž narazí na pevnou překážku, například kámen, okamžitě se zasune, aniž by došlo k jeho poškození.
Sekačky jsou poháněny silnými čtyřtaktními motory a díky šípovým kolům zvládnou práci i v terénu s velkým sklonem. Všechny disponují pojezdem, takže práci s nimi zvládne každý. Navíc jsou to zcela bezpečné stroje. Pokud pustíte páku, žací buben se okamžitě zastaví díky speciální doběhové brzdě.
Velkou předností bubnových sekaček je i fakt, že posekanou trávu díky speciálnímu naváděcímu krytu složí do úhledných řádků. Výhodou jsou i nastavitelná řídítka a jejich sklopná konstrukce, díky níž se vám bubnová sekačka vejde i do kufru běžného osobního auta.

Ať už si na likvidaci vysoké trávy vyberete křovinořez nebo bubnovou sekačku, rozhodně nešlápnete vedle.

Více informací najdete na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Jak zkrotit zelené travní peklo

Zajímavé