Kanafas nejen na chalupu

Rubrika: Market

Textilní doplňky z českého kanafasu jsou tradiční součástí venkovských chalup. Takové doplňky nemusí být pouhou dekorací, ale měly by plnit svou funkci. Své využití si najdou od závěsů přes ubrusy, chňapky, utěrky, zástěry až po ložní povlečení.

Barevná harmonie

Podle svého vkusu si můžeme vybrat barvy a vzory textilních doplňků.
Barvy i vzory mohou být sladěné. V jedné místnosti můžeme kombinovat různé pruhy a kostky ve stejné barvě. Tyto kombinace tradičních vzorů bavlněného kanafasu můžeme doplnit žakárem s kytičkami nebo ornamentem ve stejné barvě. Paličkovaná krajka je už jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Vyladěné textilní doplňky ze starozeleného kanafasu a žakáru

Závěsy z kanafasu

V tradiční chalupě si snad ani neumíme představit jiné závěsy než z kanafasu. Nicméně možných variant je spousta, tak se musíme zamyslet nad jejich funkcí a vzhledu.
Někdo chce závěsy spíše na okrasu a neplánuje pravidelné používání, pak úplně stačí užší provedení, nemusí být tolik nařasené a můžeme ušetřit za materiál.
Kdo však chce závěsy zatahovat, měl by počítat s dostatečným řasením. Celková šířka závěsů je optimálně 1,4 – 2 násobek šířky okna.
Délka závěsů může být různá, podle toho, jak se nám to líbí. Jen je potřeba si dát pozor, pokud je pod okny nábytek, např. lavice nebo kuchyňská linka.
Závěsy můžeme nechat volně viset, ale lépe vypadají, pokud jsou přes den stažené úvazy. Tyto úvazy mohou být zavěšeny na háček, pak mohou být volnější a závěsy se nemačkají, navíc pevně drží ve zvolené pozici. Pokud však háček nemáme, další možností je třeba zapínání na knoflík.

Látkové závěsy zastíní, ale úplně nezatemní. Soukromí nám poskytnou, nemusíme se bát večer rozsvítit.
Aby nám nekoukali kolemjdoucí do oken, můžeme si na okenní tabulky přidělat záclonky na vitrážky. Oknům chalupy obvykle sluší záclonky z paličkované krajky. Další variantou záclonek je jemné plátno, které zase může být zdobené krajkou.

Závěsy z modrého kanafasu ve venkovském stylu

Často chceme mít svou chaloupku dokonale vymazlenou a volíme zdobnější variantu závěsů s horním kanýrem. V tomto případě jsou nezbytné garnýže se dvěma tyčemi, aby byly závěsy funkční. Tento kanýr bývá s tunýlkem, který se nasune na tyč a vypadá velmi dekorativně. Na zadní tyč se závěsy pak není vidět, takže způsob zavěšení není vidět. Samotné závěsy mohou mít také tunýlek, případně mašličky či poutka, ale nejpraktičtější jsou obyčejné kroužky a žabky. Ozdobný kanýr by měl opět být dostatečně nařasený, optimálně 1,8-2,5 násobek délky tyče.

Ubrusy, prostírání, chňapky a utěrky

Kanafas se samozřejmě hodí i na další textilní doplňky. V kuchyni využijeme kanafas na ubrusy, na ty se nejlépe hodí kostky. Na prostírkách a běhounech vypadají zajímavě kombinace kostek a proužků. Na židle se hodí sedáky, při vaření oceníme chňapky, podložky pod hrnce, zástěry a utěrky… Podle fantazie si můžeme vybrat různé vzory z jedné barvy a všechno spolu bude krásně fungovat.

Lněné utěrky nejen dobře sají, ale také jsou vynikající na leštění skla.

Dekorace z kanafasu

Příjemnou pohodu na chalupě pomáhají vytvářet i dekorace. Nemělo by se to přehánět, ale i u nás se najde starý kafemlýnek po babičce a několik dalších drobností, ke kterým máme vztah. Vedle těchto propriet si můžeme dopřát i šité dekorace z kanafasu, několik maličkostí ze stejných látek, může dělat radost. Oblíbená jsou šitá srdíčka, mohou zdobit třeba paličkované záclonky. Radost udělají i andělky v různých provedeních.

Letící andělka ušitá z kanafasu

Vyberte si ten svůj kanafas na chalupu

Výhody přírodních materiálů a krása tradičních vzorů jsou neoddiskutovatelné. Ale nezastavíme ani technologický rozvoj. Současné zpracování látek nekončí tkaním, ale pokračuje další úpravou. Lněná i bavlněná plátna jsou sanforizována, vysrážena. Bavlněný kanafas může projít mercerací. Takto upravené látky mají menší srážlivost, hebký povrch, lépe se žehlí.
V duchu tradic a s využitím moderního zpracování přírodních tkanin si navrhujeme vlastní originální dezény. Český kanafas nabízíme nejen v metráži, ale tvoříme textilní doplňky.

Modrý kanafas – metráž Na-chalupu.cz

Originální vzory kanafasů a žakárů v metráži i hotové textilní doplňky si můžete vybrat z nabídky na e-shopu: Na-chalupu.cz

Komerční prezentace

Uložit

Uložit

Kanafas nejen na chalupu