Chraňte své oči při práci na zahradě

Rubrika: Zdraví

Jaro je pro všechny milovníky zahrádek po dlouhém zimním půstu časem intenzivní práce. Ovšem vykročení do nové pěstitelské sezóny mnohdy končí v ordinaci oftalmologa.

 

Při jarním postřiku stromů nezapomeňte na ochranné pomůcky

 

„Jarní práce na zahradě jsou spojeny s prořezem větví, sázením, přihnojováním a při těchto činnostech hrozí poranění očí, ať už mechanicky nebo kontaktem s chemikálií,“ potvrzuje respektovaný oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního Centra Praha.
„Okolí a povrch oka bývají často poraněny ostrými okraji rostlin nebo odlétajícími úlomky. Stejně nepříjemný je prach či zrnka zeminy v oku. A ještě závažnější je pak zasažení očí například při chemickém postřiku stromů nebo při míchání hnojiva. Dojde-li k takové situaci, je třeba urychleně oči vypláchnout pod tekoucí vodou a podle stupně závažnosti případně navštívit oční pohotovost.“ Prevence je přitom docela jednoduchá – nasadit si kvalitní ochranné brýle. Určitě se vyplatí na ně nezapomínat, většině poranění očí zabrání nebo alespoň omezí případné následky.

 

K poranění očí může dojít snadno, zvláště při prořezu a likvidaci větví

 

I při sekání trávy křovinořezem je nutné počítat s odletujícími kousky zdřevnatělých stonků

MUDr. Petr Novák upozorňuje i na další nástrahy: „Při manipulaci s rostlinami je dobré si uvědomit, že důvtipná příroda je obdařila schopností reagovat na vnější podněty. Výměšky z rostlin, například při řezu, mohou být silně dráždivé, až toxické. Není proto od věci předem si v literatuře nebo na internetu zjistit, o jakou rostlinu pečuji a zda takové nebezpečí nehrozí. A hlavně si pak potřísněnýma rukama nepromnout oči!“ Kromě doporučených ochranných brýlí je proto nezbytné vybavit se také ochrannými rukavicemi.

Samostatnou kapitolou jsou pak alergie, které postihují čím dál tím více lidí. To pak radost z jarní zahrádky vystřídá úporné smrkání, kýchání nebo dokonce dechové obtíže. Oči bývají zarudlé, svědí a silně slzí, víčka jsou zarudlá a oteklá. Alergie vyžadují lékařskou péči a přinášejí i mnohá omezení. A jak připomíná MUDr. Petr Novák to, že jste vloni žádné potíže neměli, nic neznamená. Alergie se vyvíjí postupně a může vzniknout i v pokročilejším věku.

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK

Chraňte své oči při práci na zahradě