Krmení březí a kojící fenky

kojící fena zlatého retrívra

Kvalitní a dostatečná strava je v době kojení zásadní pro fenu i její potomky. Foto: Shutterstock

V tomto náročném období je pro fenu velice důležitá správná výživa. Složení a objem krmiva totiž ovlivňují jak březost, porod a laktaci, tak vývoj plodů.

Březost trvá 58 až 70 dní (v průměru 63 dní), v její první polovině jsou fenky velmi citlivé a těhotenství je do jisté míry rizikové, proto je dobré se vyvarovat jakýchkoliv změn. Od pátého týdne by mělo dojít k postupnému navýšení krmných dávek. Každý týden zvyšte objem krmiva tak, aby v devátém týdnu byl o třetinu větší než obvykle. Krmte častěji a po malých dávkách. Zpočátku dvakrát až třikrát za den, později až pětkrát.

Kalorie a bílkoviny pro březí fenu

Pro růst plodů a budoucí tvorbu mléka je důležitý vyšší příjem bílkovin. Ty zajistí kvalitní granule s vysokým obsahem masa především kuřecího, hovězího či rybího, můžete zvolit i granule pro štěňata. Také přísun kalorií je nutné navýšit o 30 % až 40 %, v závislosti na velikosti a aktivitě zvířete. Suché neboli granulované krmivo obsahuje vyšší počet kalorií než vlhké. Pokud tedy krmíte konzervami či barfem, krmte častěji a v o něco větších dávkách.

Stavební prvky

Strava musí být bohatá na vápník, nepostradatelný pro vývoj kostí a zubů plodů a zároveň pro tvorbu mléka. Fenám jej dodávejte prostřednictvím potravinových doplňků. Patří k nim i speciální psí jogurty s probiotiky podporující dobrou imunitu zvířete a štěňat. V jídelníčku

by neměly chybět též produkty nebo doplňky s obsahem železa pro podporu krvetvorby. Železo je obsaženo například v červeném mase, vaječném žloutku a sardinkách. Omega-3 mastné kyseliny zase přispívají k vývoji mozku a zraku plodů. Nacházejí se zejména v tučných rybách či produktech z nich, kupříkladu v lososovém oleji.

Zhruba dva měsíce před plánovaným krytím je vhodné začít podávat budoucí psí mamince kloubní výživu, jelikož pozdější přibírání na váze a váha štěňat budou pro její klouby velkou zátěží. Kloubní výživu je doporučeno znovu nasadit zhruba měsíc po porodu a podávat po dobu dvou měsíců.

Jídelníček pro fenu během kojení

Kojení je pro fenu nutričně velmi náročné období. V průměru může za den kojit i přes 1 litr mléka, u větších plemen až 1,7 litru. První měsíc od porodu by měl být přísun a obsah krmiva podobný jako v březosti. Kvalitní bílkoviny přímo ovlivňují kvalitu a produkci mléka, nezapomínejte ani na vápník a železo.

Nejdůležitější část kojení nastává čtyři týdny po porodu. V této době je nutné fence zvýšit porce jídla až na čtyřnásobek oproti normálu. Pokud totiž není dostatečně a správně vyživována, bude dávat svým štěňatům živiny a energii ze svých zásob a tím začne ubírat ze své hmotnosti, energie a kondice. Když je fena vybíravá v jídle, můžete zkusit obohatit jídelníček speciálními omáčkami pro psy, které zatraktivní současné krmivo nebo jí je podávejte mezi krmeními jako svačinku.

Březost není jen o krmení

  • V druhé části březosti je třeba snížit fyzickou aktivitu feny včetně délky a náročnosti procházek.
  • Venčete častěji, protože kvůli zvýšenému příjmu tekutin bude fena častěji potřebovat močit.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Krmení březí a kojící fenky