Inspirace klasikou

tradiční chalupa

Chalupa stojí na okraji obce. Foto: Robert Virt

Kousek stranou vesničky Valtínov v ohybu polní cesty stojí tradiční jihočeská chalupa. Jen málokdo by poznal, že se nejedná o zrekonstruované stavení, ale o zdařilou novostavbu.

Louka, kterou Miloš Váňa vlastnil, se svým situováním za obcí a tím užším sepětím s okolní přírodou přímo nabízela k výstavbě chalupy k pronájmu, kde se budou moci hosté nerušeně rekreovat. Nedoléhá sem hektický shon dnešního světa, a proto tu čas plyne zdánlivě pomaleji, jako za dob našich předků. Přispívá k tomu i tradiční vzhled chalupy se sedlovou střechou, přístavkem, fasádou se štukovou výzdobou a řadami tabulkových oken lemovaných šambránami. Nechybí ani na historických domech často se objevující falešné okno. Iluzi statku dokresluje přilehlá pastvina s ovcemi.

tradiční chalupa

Vzhled chalupy je inspirován vesnickou architekturou. Foto: Robert Virt

Nenápadný komfort

Při bližším pohledu stavba prozrazuje, že přes klasické pojetí je vše podřízeno současným požadavkům na pohodlí. Majitel zde zúročil zálibu v původních venkovských staveních i zkušenost s předchozí rekonstrukcí historického objektu. Okna proto mají větší rozměr, aby do interiéru pronikal dostatek světla. Střešní okna a vikýře se o totéž starají v podkroví. Francouzská okna umožňují přímý vstup na krytou terasu. Zádveří řešené jako zimní zahrada chrání vstup do domu před pronikáním chladu a zároveň poskytuje možnost posezení s výhledem do zahrady, když počasí pobytu venku příliš nepřeje. Navazující přístavek mu „kryje záda“ zejména ve větrných a mrazivých dnech.

zimní zahrada

Zimní zahrada nabízí posezení i za méně příznivého počasí. Foto: Robert Virt

obývací prostor v chalupě

Galerie je na základě požadavků hasičů postavena kompletně z dubového dřeva. Foto: Robert Virt

O tepelnou pohodu se stará automatický kotel na pelety. V přízemí a v koupelnách v patře je instalováno podlahové vytápění i radiátory, v ložnicích v patře pouze radiátory. Jako doplňkové topidlo slouží v hlavní místnosti kamna Jøtul 500. Potvrzují pověst výborného zdroje tepla.

dubová galerie

Dubové schodiště a galerie člení prostor horizontálně i vertikálně. Foto: Robert Virt

S jasnou vizí

„Když jsem o návrhu chalupy jednal s projektantem, řekl mi, ať mu vyložím svoji představu. Vycházel jsem z toho, že se nám venkovský styl chalup se štuky líbí. A on ji celkem dodržel, návrh pouze zkorigoval, aby odpovídal stavebním předpisům a hygienickým normám,“ vzpomíná na úplné počátky Miloš Váňa. Původně jsem uvažoval, že by tu mohla být i sauna. Projektant se mému nápadu zasmál s tím, že mi nechce radit, ale že by mi to nedoporučoval.“

Chalupu postavila firma, která Milošovu zakázku vyhrála. Výstavba trvala zhruba 15 měsíců, dokončena byla v roce 2018. Než se však mohlo začít stavět, bylo nutné vyřešit chybějící inženýrské sítě. To znamenalo v prvé řadě přivést na pozemek elektřinu z obce. Připojení na vodovodní řad už bylo snadné, protože vede kolem parcely. Odpadní voda je svedena do domácí čističky, ale vzhledem k tomu, že vodoprávní úřad nepovolil zasakování přečištěné vody, musela být napojena na kanalizaci.

Pronajímat chalupu jsme začali v témže roce, ale v takovém zkušebním režimu, protože těžko můžete naplno nabízet něco, co není ještě kompletně hotové,“ vysvětluje Miloš. „Navíc rezervace chodí běžně už od podzimu předchozího roku, a tak dalece dopředu jsme chalupu nemohli inzerovat.“

podkrovní ložnice v chalupě

Ložnice jsou vybaveny nábytkem na míru. Foto: Robert Virt

Tradiční materiály

Co se týče stavebních materiálů, rozhodl se Miloš pro ty léty prověřené. Stavba je zděná z dutých cihel, krov má dřevěný, na střechu vybral pálenou tašku Tondach Fracouzská 12. Úniku tepla střechou brání izolace o tloušťce 28 cm. V projektu byl mimo jiné kladen důraz na užitné vlastnosti podkrovního prostoru, čemuž napomohla vyšší půdní nadezdívka. Při řešení přívodu denního světla do podkroví zohlednil majitel s projektantem orientaci stavby, takže směrem k vesnici a sousedům jsou osazena pouze střešní okna, protilehlou část osvětluje spolu se střešními okny ještě trojice vikýřů poskytující výhled do otevřené krajiny. Dřevěná kastlová okna a dveře nechal vyrobit na zakázku.

retro koupelna

Koupelnu zdobí prvky v retro stylu. Foto: Robert Virt

retro obklad

Na. WC a v koupelnách je položena retro dlažba s pestrým dekorem. Foto: Robert Virt

Přírodní materiály hrají prim i v případě podlah, v přízemí jsou to půdovky a keramické dlažby, ložnice a ostatní prostory v podkroví mimo hygienické zařízení mají prkenné podlahy ze smrkového dřeva. Galerie nad centrálním obytným prostorem je z dubových trámů a fošen, což byla podmínka hasičů, jiné dřevo na ni nepovolili. Dubové je také schodiště. Bezpečnost a originální výzdobu v sobě snoubí kované zábradlí v podobě stylizované rozkvetlé louky, které vytvořil umělecký kovář David Habermann.

Jídelna v chalupě

Hlavní obytná místnost je rozdělena na obývací a jídelní zónu. Foto: Robert Virt

Promyšlená dispozice

Chalupa disponuje 341 metry čtverečními užitné plochy. Hostům je k dispozici hlavní obytná místnost, kuchyň, pět ložnic, dvě koupelny a tři toalety. Do chalupy se vchází přes zimní zahradu, první dveře z chodby vedou do ložnice, která je částečně umístěna v přístavku. Na konci chodby je vstup do kotelny a prádelny. Chodba se dále lomí doleva, kde se nachází WC a koupelna. Rovně se chodbou pokračuje do centrální obytné místnosti. Ta je rozdělena na obývací část s vesele působící červenou sedací soupravou doplněnou orientálními stolky a na část jídelní, kde se nachází velký stůl s křesílky Thonet. Prostor opticky člení schodiště vedoucí na galerii, na níž je další odpočinkové místo, se sedačkou a kulečníkem. Vedle schodů se dvoukřídlými dveřmi vstupuje do kuchyně, jíž vévodí kuchyňská linka v neobvyklé tyrkysové barvě, které dává vyznít nenápadné barevné ladění ostatního nábytku i obkladu s jemným florálním motivem. Ke kuchyni přiléhá špajzka, z níž vedou dveře do zimní zahrady, aby se s nákupem nemuselo procházet domem.

tyrkysová kuchyně

Tyrkysově zbarvená linka je ústředním bodem kuchyně. Foto: Robert Virt

V patře jsou čtyři ložnice zařízené nábytkem na míru, úlohu skříní převzaly štendry vyrobené ze starých trámů. Dále je tu koupelna, dvě WC a technická místnost.
Interiéry jsou vzdušné, nejvíce je to patrné v hlavní obytné místnosti, která je otevřená přes obě patra. Útulnost jim dodává zejména dřevo a textilie včetně kanafasového povlečení, přispívá k ní i retro osvětlení. Do celkové atmosféry se výrazně propisují velkoformátové obrazy zapůjčené malířem Pavlem Bažantem.

Zahrada se snadnou údržbou

Pozemek je obehnaný z větší části plaňkovým plotem s kamennými sloupky, jen od pastviny ho odděluje dřevěná ohrada. Z další strany sousedí ještě se zahradou vedlejšího domu, zbývající hranici parcely kopíruje polní cesta. Kolem se rozprostírají louky a horizont střeží lesy.

trvalkový záhon

Terasu lemuje trvalkový záhon. Foto: Robert Virt

„Byť prvotní představa byla bezúdržbová zahrada, zcela taková přece jen není,“ hodnotí Miloš. „Před terasou je trvalková květinová výsadba mulčovaná kamennou drtí, zbytek pozemku pokrývá tráva. Terasa je vydlážděná žulovými dlažebními kostkami, před nimi směrem do zahrady jsme položili staré kamenné zápražáky, které jsme měli doma. Příjezdová cesta a parkovací stání jsou vysypané štěrkem.“

Kdo tu bydlí

Miloš Váňa

Kde

Ve Valtínově

Text: Zuzana Ottová
Foto: Robert Virt

Inspirace klasikou