Jak vybrat správná kamna na chalupu?

Rubrika: Market

Na chalupách plní kamna důležitou funkci – jsou zdrojem tepla. Proto byste výběr těch pravých neměli podcenit. Poradíme vám, jak vybrat kamna, která vám budou sloužit dobře a dlouho.

Na chalupě se dá relativně pohodlně existovat bez tekoucí vody či s obyčejnou kadibudkou. Bez tepla to ale nejde. Nákup kamen je tak nevyhnutelným výdajem. S financemi vám pomůže rychlá půjčka. My vám poradíme, do jakých kamen se vyplatí investovat.

Výkon kamen

Výkon je prvním faktorem, který je potřeba při výběru zohlednit. V ideálním případě byste měli kamna využívat na 60–70 % jejich maximální kapacity.

Potřebný výkon lze odvodit od velikosti a tepelné ztrátovosti vytápěných prostor. Obyčejně platí, že u starších staveb vytopí 1 kW výkonu kamen 20 m3 obytného prostoru.

Účel

Na chatách kamna nejčastěji fungují jako hlavní nebo doplňkový zdroj tepla. Důležité ale je, zda vytápějí jednu místnost a její okolí, nebo slouží k ohřevu celého objektu.

Pokud je budete využívat k ohřevu celé stavby, vybírejte kamna s teplovodním výměníkem, který dokáže předávat do topných těles až 79 % celkového výkonu.

Přísun vzduchu

Bez kyslíku v kamnech hořet nebude. Vzduch lze do kamen přivádět dvěma způsoby:

  1. z místnosti,
  2. z venku či ze sklepa pomocí centrálního přívodu vzduchu.

Druhou možnost využijte, pokud se budou kamna nacházet v dobře zaizolované místnosti. V případě starších chat si ale klidně vystačíte se vzduchem v místnosti.

Plechová vs. kachlová kamna

Zda zvolíte plechová, nebo kachlová kamna, záleží čistě na vašich potřebách. Plechová kamna se rychleji zahřejí, ale zároveň rychle chladnou. Kachlová kamna se naopak zahřívají pomaleji, ale zato dokážou ohřívat místnost dlouho po vyhasnutí. Obecně ale platí, že na nepravidelné vytápění chalup se více hodí kamna plechová.

I když se teplé dny nezadržitelně blíží, jarní noci umějí být ještě pěkně mrazivé. Nákup kamen proto neodkládejte. Vyberte si nejvýhodnější rychlou půjčku a užijte si chladné večery v teple.

Komerční prezentace

Jak vybrat správná kamna na chalupu?