Tipy na vytápění chalup

Chalupaření s přicházejícím podzimem nekončí. Aby vám víkendovou relaxaci na chalupě nepokazily plesnivé rohy a vymrzlé místnosti, je dobré se včas zamyslet nad nejvhodnějším způsobem vytápění. Během rozhodování o té nejlepší variantě narazíte jistě na mnoho otázek. Na ty nejdůležitější, které souvisejí s efektivním vytápěním rekreačních objektů, přináší odpovědi Jiří Hanus ze společnosti ACOND  působící v oboru vytápění a klimatizace více než 40 let.

 

 

Vytápění chalupy má svá úskalí a specifika. Zpravidla se jedná o starší nezateplené budovy, často vlhké a s netěsnícími okny. Majitelé do nich většinou nechtějí investovat větší částky, provoz tepelné soustavy by pro ně tedy měl být co nejlevnější. Nicméně málokoho baví přijet v pátek na vymrzlou chalupu a narychlo zatápět (jak je zvykem, nejčastěji dřevem). Než se stačí vyhřát celá budova, je už zase neděle a čas odjet domů. Chalupářům se proto doporučuje zaměřit se na takové možnosti vytápění, aby mohli budovu během své nepřítomnosti temperovat, tedy vytápět průběžně na teplotu kolem 10 °C.
Před svým příjezdem pak může majitel u moderních spotřebičů např. pomocí mobilního telefonu nastavit termostat na vyšší teplotu a bude ho čekat již příjemně vyhřátá chata. Výhod tzv. temperování je samozřejmě více než jen pohodlí obyvatel. „V temperované budově se nedrží vlhkost a plíseň. Nehrozí také, že během zimy zamrzne vodovodní potrubí a roztrhne se. Nenastává ani problém s uskladněním potravin a chemikálií, třeba čisticích prostředků, které by neměly přemrznout,“ upřesňuje Jiří Hanus ze společnosti ACOND.

 

Tepelné čerpadlo vzduch - vzduch

Funkcí temperace mohou být vybavena i tepelná čerpadla jako například model Praktik od společnosti ACOND. „Dané tepelné čerpadlo ovládáte přes internet nebo chytrý telefon,     a můžete mu tedy dát den před vaším příjezdem na chatu pokyn k plnému vytápění. Podle potřeby je možné tepelné čerpadlo nechat topit celý víkend, nebo ho vypnete a zatopíte si například v krbu. V něm spotřebujete mnohem méně dřeva, protože objekt budete mít již příjemně vyhřátý a krb můžete využít spíše pro dokreslení atmosféry,“ doplňuje Hanus.

 

Tipy na efektivní vytápění chalup:

1. Zatěsnění objektu je klíčové pro minimalizaci tepelných ztrát. Důležité je utěsnit především trvalé spáry, tedy ty mezi rámem a zdí. Nesmíme zapomenout ani na okna a dveře – zde umísťujeme těsnění vždy na nejvnitřnější styčnou plochu. Na utěsnění můžeme použít například pěnový polyetylen či akrylátový tmel. „Přestože jste netěsnost dosud ve vaší chatě příliš nepociťovali, věřte, že utěsněním se pobyt uvnitř chalupy určitě zlepší – vyloučíte jím totiž období suchého vzduchu, který je nepříjemný a nezdravý. Za suchý vzduch v nejchladnějších měsících mohou právě škvíry, hlavně kolem oken a dveří. Se zatěsněním jde samozřejmě ruku v ruce správné větrání,“ říká Jiří Hanus ze společnosti ACOND.

 

2. Řada chalupářů má ve zvyku hned při příjezdu otevřít všechna okna a pořádně vyvětrat. Tento postup je ideální, protože ve studených místnostech se drží vlhko, které dostanete ven jen větráním nebo speciálními přístroji. A je výhodnější vyvětrat hned, než otevírat okna ve vytopené místnosti. Při větrání na chatě platí stejné pravidlo jako doma: rychle a vydatně. Raději na chvilku otevřete dokořán a udělejte průvan a brzy opět všechno pozavírejte. Nestačí tak více prochladnout zdi a zařízení  a místnost se rychle vyhřeje.

 

3. Rovnoměrné rozložení tepla v jednotlivých místnostech chalupy patří k dalšímu důležitému faktoru. Tohoto stavu velmi těžko dosáhnete, pokud umístíte zdroj tepla (např. radiátory) pouze do hlavní místnosti, odkud očekáváte, že se bude teplo šířit do ostatních pokojů. Praktičtější i hospodárnější alternativou je zvážit celoplošné vytápění, například pomocí podlah, které teplo dokáže snadno a rychle rovnoměrně rozprostřít, nebo pomocí velkoplošných radiátorů. Čím nižší teplotou vody topíme, tím úspornější je provoz systému. „Díky zvýšenému ekologickému povědomí a zajímavým programům na podporu ekologického vytápění se v této souvislosti stále více využívají i tepelná čerpadla vzduch-voda nebo jednodušší a levnější vzduch-vzduch, která dokážou místnosti rovněž rovnoměrně vyhřát,“ uvádí Hanus.

 

4. Dalším možným řešením, jak pomoci chalupě, aby zbytečně neztrácela teplo, je její zateplení, například přímo fasády. Pokud nestojíte o tak velký zásah, zateplete alespoň stropy a střechu, kterou uniká nejvíce tepla (nezapomeňte také na dveře na půdu). Výměna oken zamezí také velkým únikům tepla. Zejména ve starých budovách je ale potřeba po výměně oken zajistit pravidelné větrání, zejména v neodvlhčených zdech se může objevit plíseň. Vrstva izolace se může přidat také do podlahy. „Pokud si k vytápění vaší chalupy vyberete tepelné čerpadlo, je důležité dbát na jeho správný výběr.  Starší domy potřebují oproti novostavbám vyšší topný výkon instalovaného topení kvůli vyšším tepelným ztrátám. To je jeden z klíčových parametrů při výběru. Nicméně samotná instalace čerpadla je velmi jednoduchá a rychlá. Cena tepelných čerpadel ACOND vhodných pro vytápění chalup se pohybuje od 25 tisíc Kč s DPH za systém vzduch-vzduch až do 190 tisíc Kč s DPH za čerpadlo typu vzduch-voda,” dodává Jiří Hanus.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ACOND

Tipy na vytápění chalup