Stoličky, sedátka, podnožky

Rubrika: Interiér

Takový drobný kousek nábytku, a jakou službu udělá! Dá se totiž použít mnoha způsoby.

Delší čalouněná stolička má zajímavě barevné čalounění ve stylu patchwork (Bella Rose a Nordic day)

Nazývejte je stoličky, sedátka, podnožky, taburety – ve všech případech jde o nižší sedátka bez opěradla, která neslouží k delšímu odpočinku, ale používáme je příležitostně a na kratší dobu podle potřeby.

Stoličky a sedátka

Čalouněná podnožka a lavička poslouží i jako odkladní stolek. Károvaný a pruhovaný potah vypadají atraktivně

Usedáme na ně například při některých domácích pracích, při hledání věcí ve spodních částech nábytku (například knih v knihovně – a začíst se do právě vytažené knihy je pohodlnější vsedě než vestoje). Celočalouněným sedátkům, která stávala před dámskou toaletkou, se říkalo taburet nebo taburetka.

Podnožky Cubo v podobě krychle nebo kvádru jsou potaženy kůží (arketipo)

Pevná, spíše celodřevěná stolička poslouží jako schůdek, abychom dosáhli na věci uložené ve větší výšce. Štafle nebo schůdky nejsou vždy nutné a klasická kuchyňská židle je pro někoho jako „schod“ moc vysoká. Malá stolička úplně postačí – vždyť dříve bývala součástí každé kuchyně.

Podnožky

Kulatá stolička s výrazně barevným a štepovaným čalouněným sedákem (Nordic day)

Název podnožka jasně říká, k čemu se hodí – při relaxaci v křesle si jí podkládáme nohy, aby si odpočinuly i ony. Výška podnožky by měla být o něco nižší nebo maximálně stejně vysoká jako sedací plocha křesla. Podnožku můžeme někdy koupit společně s křeslem, má pak stejný design a čalounění. Podnožky mají čalouněný sedák spíše čtvercový nebo obdélníkový než kulatý.

Hodí se na odkládání

Stoličky i podnožky poslouží i jako příležitostné odkládací stolečky na knihu, časopis, ruční práce, pléd. Mnohdy u pohovky nestojí klasický stolek, ale nahrazuje ho jeden nízký čalouněný díl, který slouží podle potřeby jako sedátko, podnožka nebo se na něj na podnose servíruje i občerstvení.

Jakou si vybrat

Exotické sedátko v podobě slona je potažené kůží a zdobené mosazí (Sanu Babu)

Stolička bývá celodřevěná, někdy z přírodního výpletu, podnožka má čalouněný sedák – může jít o látku, pravou či umělou kůži nebo kožešinu. Vhodná barevnost a dekor čalounění můžou udělat z nenápadného kousku nábytku výrazný doplněk. Co se počtu noh týká, pohybují se od třech do čtyř – mohou být robustní, subtilní, hladké i ozdobně soustružené.

Vedle stoliček klasického tvaru se můžeme setkat i s originálně pojatými, například v podobě zvířete.

text: Iva Tvrzová
foto: Pavel Veselý, shutterstock a archiv firem

Stoličky, sedátka, podnožky

Stoličky, sedátka, podnožky