Jak vybrat čerpadlo?

Různé typy čerpadel jsou vhodné pro rozdílnou hloubku čerpání, dosažení potřebného tlaku vody, či pro distribuci vody částečně znečištěné a zkalené. Existují pohodlná čerpadla do sudu, ale i výkonné stroje do podzemních nádrží.

Pro různé způsoby čerpání vody na chalupě včetně dešťové, užitkové, vody na stavbu či pro vyčerpávání a čištění ne zrovna udržovaných jímek na splaškovou vodu, se výborně hodí tzv. kalová čerpadla. Pomůžou s údržbou jezírek a bazénů, ale i s čerpáním znečištěné vody ze zaplaveného sklepa.

Kalová čerpadla jsou čerpadla se speciální konstrukcí, která umožňuje čerpat vodu s příměsí mechanických nebo vláknitých částic. Takové nečistoty by totiž běžná čerpadla poškodily. Nečistoty se během čerpání usazují v sacím koši, který lze snadno vyprázdnit a vyčistit.

Malá příruční vodárna je vhodná k podzemnímu rezervoáru

Kalová čerpadla se liší nejen výkonem a průtokem, ale zejména tím, pro jaký typ částic jsou vhodná. Lze vybírat kalová čerpadla stacionární i přenosná, ponorná a povrchová, na elektrický nebo benzínový pohon. Sací hloubka a výtlak zase určují, z jaké hloubky lze vodu čerpat a do jaké výšky ji lze vytlačit. Před nákupem kalového čerpadla je dobré zvážit, jaký typ mechanických částic a s jakou maximální velikostí se chystáte nejčastěji čerpat, jaké bude množství čerpané vody, z jaké hloubky a jakou rychlostí potřebujete čerpat a kde bude čerpadlo umístěné.

Kalové čerpadlo využijete i v případě, kdy potřebujete odčerpat obyčejnou vodu s příměsí menších nečistot. Typicky se jedná o odčerpání vody ze znečištěné studny, jezírka, bazénu, nebo dešťové vody z nádrže. Preferujte tedy možnosti všestranného využití (může samozřejmě čerpat i čistou vodu) a volte spíše přenosná ponorná čerpadla, která můžete jednoduše přemisťovat a využít při různých situacích. V případě použití pouze pro jeden účel můžete vybrat i povrchové čerpadlo, ovšem pouze v případě, že je v bezprostřední blízkosti čerpané kapaliny dostatečný prostor pro jeho umístění.

Pro účely občasného čerpání menšího objemu vody, například při čištění jezírka nebo čerpání dešťovky k zalévání, vám postačí kompaktnější modely s nižším výkonem.

Nástavce na hadici bývají díky kónickému tvaru univerzální

Na zaplavené prostory

Jelikož při záplavách je voda silně znečištěná bahnem a pískem, musíte pro odčerpání vody ze zaplavených prostor použít výkonné ponorné kalové čerpadlo s vysokým průtokem. Pokud jsou ve vodě částice větší než 1 cm, doporučujeme vybrat kalové čerpadlo s drtičem.

Při odčerpávání spodní vody ve sklepě ovšem dodržujte doporučený postup. S odčerpáváním začněte až ve chvíli, kdy vodní hladina klesne pod úroveň země, v opačném případě by spodní voda mohla narušit statiku domu. Vodu odčerpávejte postupně – nejdříve do výšky nejméně 70 cm nad podlahu. Poté vyčkejte a pozorujte, zda se hladina vody zvyšuje. Pokud ano, vodu odčerpejte opět pouze do výšky nejméně 70 cm nad podlahu. Až ve chvíli, kdy se hladina již nebude zvyšovat, odčerpejte zbytek vody.

Při výběru myslete i na minimální výšku hladiny nádrže, ze které chcete odebírat vodu

Pro septiky a žumpy

Tato čerpadla mají robustnější konstrukci a jsou vyrobena z odolných materiálů, které nepoškodí ani agresivní prostředí a můžete je umístit do septiku permanentně. Ideální volbou je pro tyto účely ponorné kalové čerpadlo s drtičem nebo řezákem. Díky tomu si poradí i s většími kusy textilií či s hygienickými pomůckami. Tyto velké kusy čerpadlo nejdříve rozmělní a až poté odčerpá, díky čemuž se zabrání jeho zanesení či dokonce ucpání. Výkon a průtok čerpadla musí odpovídat objemu čerpaných splašků, sací hloubka a výtlak zase vychází z dimenzí septiku a jeho umístění.

 

Jak používat?

Kalová čerpadla fungují automaticky a není potřeba je nijak nastavovat, stačí je zapojit podle návodu. Během čerpání ale nezapomeňte hlídat naplnění sacího koše a hladinu čerpané kapaliny. V automatickém režimu lze odčerpat vodu pouze do určité úrovně. Pokud potřebujete odčerpat veškerou vodu, přepněte čerpadlo do manuálního režimu. Sací koš během čerpání hlídejte a po naplnění jej okamžitě vyprázdněte. Plný koš totiž již nezachytává další nečistoty, a tím se může čerpadlo ucpat, případně se čerpadlo automaticky vypne.

Čerpadlo je také nutné chránit proti běhu nasucho. I krátký běh nasucho ho může poškodit. V případě kalového čerpadla je nejčastějším systémem hlídání hladiny vody tzv. plovákový spínač. Jde o jednoduchý snímač hladiny vody připojený k čerpadlu, který se v případě nízké hladiny překlopí a tím čerpadlo vypne.

 

Ponorná čerpadla

Patří mezi ně nejen některá čerpadla kalová, ale i další přístroje k čerpání vody. Hodí se tehdy, je-li nutné ponořit jejich tělo přímo do čerpané tekutiny. Nejčastěji se jedná o čerpání vody ze studny, sudu, bazénu, jezírka septiku, ale rovněž z vytopeného sklepa, poslouží třeba i u loďky, která nabrala vodu.

Při nákupu ale musíme mít jasno, pro jaký účel ponorné čerpadlo pořizujeme, neboť tomu je podřízena jeho konstrukce. Kromě už zmíněných kalových existuje i široký sortiment produktů, určených na transport čisté vody, které jsou použitelní v souvislosti s jednoduchou distribucí dešťovky zejména pro účely zalévání.

 

Netlakové či tlakové

Netlakové neboli nízkotlaké čerpadlo využijeme na přečerpávání čisté vody z jednoho místa na druhé. Hodí se pro vyčerpání vody, která se nám dostala při deštích do sklepa, nebo chceme-li vyměnit vodu v bazénku.

Oblíbeným typem je sudové čerpadlo, které nám pomůže přečerpat vodu ze sudu nebo jiné nádrže na zalévání. Vzhledem k tomu, že tato čerpadla pracují s tlakem 0,6 až 1 bar, fungují pouze na menší vzdálenost, obvykle do 10 metrů a obslouží jen menší plochy, takže s jejich pomocí zalijeme například záhonky zeleniny. Žádné latifundie ani trávník suplující hřiště s nimi nezavlažíme.

K tlakovému čerpadlu už můžeme připojit nadzemní zavlažovací systém, vytáhnout s ním vodu z hloubky kopané studny apod. Za jeho účinností stojí vyšší tlak, obvykle okolo 3 barů. Moderní čerpadla umí spolupracovat se závlahovým systémem, automaticky spínají po otevření ventilu či kohoutu na zahradní hadici.

 

Do vrtané studny

Malý průměr vrtu si žádá speciální čerpadlo. Tělo v tomto případě tvoří trubice, která se zasune přímo do potrubí studny. Tato čerpadla najdou využití i v klasických kopaných studnách. Vzhledem k rozměrům bývají vybavena membránovým mechanismem namísto hnací vrtulky. Plášť je vyroben z ušlechtilé oceli nebo nerezu, což přispívá k dlouhé životnosti. Čerpadla disponují vysokým tlakem, od 6 barů výše. Ten zajišťuje velký výtlak, zpravidla 60 i více metrů. Jsou vhodné rovněž k napojení na podzemní zavlažovací systémy. Pro automatický provoz doporučují výrobci používat hladinové spínače se sondami.


Náš tip:

Když klesne připojený plovák pod určitou výšku, čerpadlo se vypne

Kombinovaná čerpadla

Univerzálnější použití nabízí čerpadlo, u něhož lze jednoduchým přenastavením měnit režim pro čistou a znečištěnou vodu. Můžeme s ním tedy jak zalévat, tak vyčerpávat kalovou kapalinu.


 

Jak vybrat čerpadlo?