Zastřešení prodlouží koupací sezónu
Hlavní koupací sezóna u nás je vzhledem k proměnlivému počasí a střídání čtyř ročních období poměrně krátká. Obvykle od června do srpna, tedy pouhé tři měsíce v roce. Čas pro příjemné koupání však lze prodloužit stavbou vhodného zastřešení.
Hlavním důvodem jsou vedle požitků z plavání a zábavy pro děti, také pořizovací náklady. Ty jdou ruku v ruce s náklady provozními. Proto se vyplatí sezónu užívání bazénu prodloužit. A jde to až na sedm měsíců v roce, pokud si bazén vhodně zastřešíte, což je působivé číslo, které zvýšené pořizovací náklady zdůvodňuje.
Náklady a bezpečnost
Hlavní důvod, proč si zastřešení k bazénu pořídit je prodloužení užívání bazénu o čtyři měsíce, jinými slovy od dubna do října. Díky zastřešení je voda až o 8 °C vyšší, než by byla venku. Zároveň odpadá problém se znečištěním bazénu od prachu, pylu, padajícího listí a různého hmyzu. Díky tomu se voda daleko méně kazí a snižuje se tak spotřeba bazénové chemie. Prakticky se voda udrží po celou sezónu ale i po celý rok křišťálově čistá, průzračná, a ještě se ušetří.
Přidá-li se k zastřešení také vytápění bazénu a prostoru kolem něj příkladně solárními panely, nebo tepelným čerpadlem, docílí se tak možnosti koupání dokonce po celý rok.
Zastřešení bazénu není úplně levnou záležitostí, ale už jen tím, že pomáhá ohřívat vodu a udržet její vyšší teplotu i v chladnějších měsících, nám šetří peníze za ohřev a prodloužení koupací sezóny svým způsobem urychluje návratnost vstupní investice. Snižuje rovněž množství odpařované vody. Do třetice přináší úspory, protože brání nečistotám, napršení nebo napadání sněhu do bazénu, což s sebou nese nutnost úpravy vody, tudíž šetří finanční prostředky vynaložené na bazénovou chemii.
Bazén také představuje velké riziko nejen pro zvídavé děti, ale i seniory, slabozraké či hůře mobilní osoby. Pastí se může stát pro nepozorná zvířátka, domácí i divoká. Uzamykatelné zastřešení je tak nejdůležitější částí bazénu, protože chrání životy, a jak víme z medializovaných případů, prevence není rozhodně zbytečná.
Zastřešení musí sedět
Lidé využívají široké spektrum bazénů od prstencových, plechových, různých typů plastových nadzemních i podzemních. Dále pak podzemní i interiérové bazény obkládané speciálními protiskluzovými obklady nebo mozaikami.
Současně se bazény vyrábí a realizují v různých tvarech, od kruhových, oválných, obdélníkových, až po atypické laguny a bazény na míru. Dle velikosti a typu bazénu se na trhu vyskytují i cenově odpovídající zastřešení. Zdaleka už nejsou tak nevzhledná, jako tomu bylo v minulosti, kdy sice splnila svůj technologický účel, ale bez estetického hlediska. Dnes je tomu jinak. Zastřešení jsou koncipována s citem a ohledem na prostředí, kam jsou určena.
Aby voda byla v bazénu chráněna proti hmyzu, pylu a dalším biologickým nečistotám a proběhl částečný ohřev následkem slunečního záření, zakrývají se bazény solárními, bublinkovými, nebo klasickými barevnými fóliemi. Jenže tímto způsobem se koupací sezóna skutečně neprodlouží.
Řešením je proto zastřešení bazénu, které zvyšuje a udržuje jak teplotu vody, tak klima uvnitř zastřešení a zároveň i čistotu. Pokud se zastřešení navíc doplní solárním ohřevem vody, či ohřevem prostřednictvím tepelného čerpadla, pak koupací sezóna neskončí prakticky vůbec.
Jak zastřešení funguje?
Zastřešení bazénů, když opomeneme stanové varianty, jsou založeny na teleskopickém principu samostatných segmentů. Jejich počet závisí na délce daného zastřešení, ale i tvaru bazénu. Jednotlivé segmenty se do sebe navzájem zasouvají, přičemž jeden díl je vždy největší a každý další je menší. Řešení může být jednosměrné, ale i obousměrné. To závisí na formě vstupu do bazénu.
Jednotlivé díly se svážou dalšími segmenty a může se tak docílit stabilní části a části mobilní. Pohyb je zajištěn buď kolejnicovým systémem, kdy se kolečka jednotlivých segmentů pohybují v kolejnicích. Nebo bezkolejnicovým systémem, kdy se kolečka pohybují příkladně po dlažbě. Nezbytnou součástí je aretace jednotlivých segmentů, která zabrání nechtěnému posouvání příkladně při větru. U kopulovitých řešení zastřešení fungují segmenty jako dveře. K podélným zastřešením se pak instalují vstupní dveře, a to i u některých nejnižších typů, přičemž vstup do bazénu je koncipován tak, aby byl pohodlný také, pokud je zakrytý.
TYPY POSUVNÝCH BAZÉNOVÝCH STŘECH
Jaké jsou typy zastřešení
U méně nákladných nadzemních a částečně podzemních bazénů je vhodné volit mobilní stanové typy zastřešení v různých barevných provedeních, nejčastěji modrém a zeleném s průhlednými prvky. Instalaci zvládne i úplný laik.
Přenosné zastřešení tvoří lehká stavebnicová trubková konstrukce z hliníkové slitiny potažená fólií proti UV záření. Na konstrukci se následně připevní plachta sestávající z neprůhledných a průhledných částí.
Kromě cenové dostupnosti pro tento typ zastřešení hovoří fakt, že nepotřebuje stavební úpravy, prostě se jen sestaví a překlene nad bazénem. Nad ním pak funguje jako boudička dětského kočárku. Při úplném stažení zakrývá celou plochu bazénu, když jej chceme použít, zvedneme přední část.
Přenosné zastřešení se vyrábí také ve verzi pro malé kulaté bazény a vířivky. Do země se ukotvuje pomocí patek a napínacích lanek. Ke vstupu slouží odnímatelné látkové dveře podobně jako u stanu, který tvarově připomíná.
Velkou nevýhodou tohoto systému je, že se musí na zimu demontovat a uklidit. Také při silném větru, který by se do plachty opřel, je třeba zejména stanový typ zastřešení složit, čímž ztrácí ochranný efekt a vítr do vody nažene nečistoty, za bouřky do ní naprší. Výrobci na tento fakt přímo upozorňují v záručních podmínkách.
DALŠÍ TYPY POSUVNÉHO ZASTŘEŠENÍ
Pevná konstrukce
Pro podzemní bazény se vyrábí buď nízká zastřešení, vhodná pro decentní, do celkového rázu zahrady co nejméně zasahující řešení a s nižší pořizovací cenou. Zlatou střední cestu představují středně nízká zastřešení, kde je optimální poměr cena výkon. Vysoká zastřešení přináší zejména komfort, vždyť nejenom že se pod nimi lze pohodlně procházet, ale umožňují využít prostor i pro posezení. Nadstavbou výše uvedených řešení jsou varianty kombinované, příkladně nízké a střední zastřešení atp.
Samostatnou disciplínou jsou variabilní a atypická řešení. Kopule navazující na vysoký typ zastřešení je jen jednou z možných variant, jak z bazénu udělat atraktivní místo pro aktivní odpočinek.
Variabilita je proto další velké plus, proč volit zastřešení bazénu. Oproti minulosti nastal velký posun také v designu. Průhledné materiály, úzkoprofilové lišty, široké spektrum tvarů v jednotlivých typech nízkých, středních a vysokých zastřešení splňují přísné požadavky designérů pro vkusné zasazení bazénového zastřešení do zahradní a obecně venkovní architektury s ohledem na typ domu.
Nutno připomenout, že v zahradě u tradiční chalupy či chaty působí už sám bazén jako cizorodý prvek, natož jeho zastřešení, třebaže je vyrobeno z transparentního materiálu, tvarem připomínajícím skleník jí na kráse zpravidla příliš nepřidá.
Řešení se pak nabízejí dvě, buď volit nízký typ, který nebrání ve výhledu, ale při koupání musí být odsunutý ke straně bazénu, nebo pro bazén či vířivku najít takové místo, kde ho pohledově můžeme oddělit zelení nebo dřevěnou zástěnou, aby nebyl narušen vesnický nebo přírodní ráz okolí stavení.
Podle výšky
Podle výšky se pevné posuvné zastřešení v základu dělí na nízké, střední a vysoké. Pod nízkou a ve střední výšce umístěnou střechou je možné v zakrytém bazénu plavat, ale nelze se tu vzpřímeně pohybovat. Vysoké zastřešení umožní přijít při špatném počasí k bazénu oblečený, po koupání se pohodlně osušit, převléknout a odejít opět teple oblečen, díky čemuž nehrozí ani teplotní šok, ani nastydnutí.
Pokud je zastřešení větší než vodní plocha, může současně sloužit k posezení. Někdy je dokonce využíváno jako alternativa zimní zahrady. Pro tyto účely jsou vhodné atypické, asymetrické modely.
Pro volbu pevného zakrytí bazénu nebo vířivky mluví vše, co již bylo naznačeno v úvodu. Bazén je chráněn celoročně před nečistotami, a ochrání rizikovou skupinu před pádem. Vzhledem k tomu, že se tvarově neliší od skleníku, dopadající sluneční paprsky ohřívají vodu, ta se působením chladnějšího vzduchu nebo větru tolik neochlazuje, její teplota je o několik stupňů vyšší než voda v otevřeném bazénu. Koupání si tak lze užívat od časného jara až do podzimu.
Pevné zastřešení tvoří hliníková konstrukce, do níž jsou zasazeny polykarbonátové desky opatřené UV stabilizací. Mohou být zcela průhledné, komůrkové či tónované. Profily konstrukce lze volit buď v eloxovaném provedení, lakované v barvách ze vzorníku RAL, nebo v imitaci dřeva.
Pohyb jednotlivých dílů zajišťuje pojezdová dráha instalovaná buď na zemi průběžně s delšími stranami bazénu, nebo s jednou kolejnicí na zemi a druhou na zdi domu. Vstup může být řešen dveřmi v čelním prostoru nebo posunovacím bočním panelem.