Bruska na dřevo je královnou dílny

Sice to možná zní trochu nadneseně, ale když vezmete, co všechno lze s různými druhy ručních, stolních či kombinovaných brusek v dílně i při opravách domu udělat, zjistíte, že nijak nepřeháníme.

Proxxon OZI/E 28520

Rohová bruska Proxxon se vyznačuje malými rozměry, ale dobrým výkonem pro broušení v těsných a nesnadno dostupných úhlech. Vnitřky skříní, zásuvek, polic či beden jsou pro tuto brusku místem, kde předvede své kvality. Umožňuje i řezání, pilování a ponorné řezání. Elektronicky regulovatelná frekvence broušení se nastavuje pro práci podle konkrétního materiálu. 2 990 Kč (elektro-naradi.cz)

Black & Decker KA88

S hmotností necelých tří kilogramů je pásová bruska Black & Decker KA88 vhodná pro práci všude tam, kde potřebujete využít kombinaci nízkého předního válce a pohodlného uchopení za ergonomické madlo, tedy například při broušení podlahových lišt či dřevěných schodových stupňů. Bruska je vybavena odsáváním a nastavitelnou rukojetí. 1 899 Kč (obi.cz)

Einhell TC-US 400 4419255

Pásová a talířová bruska Einhell je příkladem kombinovaného nářadí vhodného zejména pro použití v domácí dílně. Přístroj lze využít pro jemnou práci i srážení hran a vyznačuje se stabilní konstrukcí i tichým pohonem klínovým řemenem. Za pozornost stojí kombinace brusného pásu a kotouče, sklopný hliníkový stolek s úhlovou stupnicí i přípojka na odsávání prachu. 3 390 Kč (conrad.cz)

DeWalt DWE6423

Patří do rodiny ručních excentrických brusek, které se vyznačují schopností dokonale vybrousit hladký povrch dřeva bez stop po rotujícím kotouči. Motor 280 W s nastavitelnými otáčkami poskytuje 8 000 až 12 000 oběžných otáček za minutu, nízké vibrace umožňují dlouhodobé používání nářadí. Součástí přístroje je odsávání prachu s vakem. Brusné papíry drží suchý zip. 2 039 Kč (mironet.cz)

Ryobi R18PF-0

Akumulátorová pásová bruska a pilník Ryobi je zajímavý nástroj pro jemné ruční broušení. Můžete jej použít na broušení dřeva či odstraňování nátěrů v hůře dostupných místech, což se může hodit například při opravách nábytku nebo obnově nátěrů schodišť a zábradlí. Výrobce zdůrazňuje možnost rychlého a pohodlného uchycení brusného pásu bez použití nářadí. 2 415 Kč (meshop.cz)

Stanley Fatmax1010 W

Jeden z příkladů dosud méně rozšířeného využití řezání řetězem pro malou jednoruční dílenskou pilu. Výrobce udává hloubku řezu 65 mm, nástroj váží pouhých 900 g. Technologie NanoBlade umožňuje řezání bez vibrací. V ceně je baterie, nabíječka i další příslušenství. 4 290 Kč (exkalibr.cz)

Péče o brusky

I v případě, že používáte systém odsávání, trpí brusky nejvíce tím, že se zanášejí jemným prachem. Je proto nutné přístroje čistit. Používejte všechny dostupné pomůcky, ať už je to dílenský vysavač, štětečky, či stlačený vzduch z kompresoru. Ten je na čištění nářadí, citlivého na prach, výborným nástrojem. Stojí tedy za úvahu pořídit si alespoň malý kompresor právě pro takové využití.

Originální design kombinované brusky umožňuje využití brusného pásu k jemné práci (Expondo)

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem

 

Bruska na dřevo je královnou dílny