Petlice a závory

Ani sebelepší petlice zlodějskému útoku příliš dlouho neodolá. Je však osvědčeným a jednoduchým systémem pro zamykání. V kombinaci s kvalitním visacím zámkem může zloděje odradit.

Petlice se vyrábějí z ocelového plechu nebo různě silných ocelových odlitků. Jsou určeny zejména k zabezpečení vedlejších objektů ať už kůlen, dřevníků či zahradních domků, ale i k uzamčení okenic nebo doplňkovému zajištění vchodových dveří.

Spolu s visacím zámkem představují spolehlivou a nijak extrémně nákladnou variantu uzamčení dveří nebo vrátek, protože dobrý visací zámek je účinný alespoň tak jako dveřní zámková vložka. Navíc takový zámek bývá odolný proti působení povětrnostních podmínek a jeho překonávání je pro zloděje pracné, takže ho lze s petlicí nebo závorou doporučit všude tam, kde nemůžete použít klasický zadlabaný dveřní zámek. Pokud však má i tento jednoduchý způsob zabezpečení splnit nejen preventivní, ale i praktickou funkci při pokusu o vykradení, investujte do dobrého robustního zámku.

Základem bezpečné petlice je konstrukce, která znemožní její vyšroubování či odvrtání

Zakryté šrouby

Konstrukce petlice by přitom měla být taková, aby tělo zakrývalo šrouby, kterými je petlice i s okem upevněna. S páčidlem či sekáčem je samozřejmě možné téměř každou petlici vypáčit a vylomit, ale pokud je taková překážka pro zloděje příliš zdlouhavá a její překonávání nápadné a hlučné, plní petlice svůj ochranný účel správně.

Zamykací zástrč není moc odolná, ale poslouží jako doplněk

Petlice se na dveře či vrata snadno namontuje, což je jednou z jejích hlavních předností. Není třeba nic složitě zadlabávat a vyměřovat. Na dveře prostě jen důkladně přišroubujete tělo petlice, které se pak navléká na oko upevněné zpravidla na zárubni nebo na vedlejší okenici. Visacím zámkem toto spojení uzavřete.

Vratové závory lze kombinovat s visacími zámky

Existuje i bezpečnostní petlice, jejíž odolnost zvyšují protiplechy z druhé strany dveří, které omezují možnost vypáčení a vytržení. Mohou být vybaveny různými pojistkami a k dostání jsou i robustní petlice z materiálů, které znesnadňují odvrtání a přeřezání. Běžné plechové či ocelové petlice pořídíte od několika desítek do několika set korun, speciální bezpečnostní petlice může stát i kolem dvou tisíc korun.

Kvalitní odolná petlice vyjde i na tisícovku

Zástrče a závory

Zástrče a závory jsou dalším typem přídavných zabezpečovacích mechanismů. Zamykat s jejich pomocí můžete různá vrata a vrátka, ale i vchodové dveře na domě či okenice. Systém funguje tak, že se plochá nebo kulatá ocelová závora zasune do oka a možnosti opětovného vysunutí se zabrání visacím zámkem v oku, rukojeti závory či jiné části mechanismu. Závory však mohou fungovat i na principu různých západek, které se při spojení provléknou zámkem. Vybírat si můžete podle požadavků na robustnost konstrukce a kvalitu zabezpečení, ale také podle rozměru a tvaru v případě, že chcete závoru už z dálky jasně viditelnou, nebo naopak spíše nenápadnou.

Kované závory a další bezpečnostní prvky jsou odolné a stylové

K dostání je opět celá řada typů a rozměrů závor včetně důmyslných vratových zástrčí, které umožňují oboustranné otevírání. Kvalitnější závory bývají vybaveny antikorozní úpravou a někdy se prodávají ve výhodných setech s bezpečnostními zámky. Při nákupu dejte pozor, abyste v případě některých typů správně vybrali levou, nebo pravou závoru.

 

Jak správně vybrat

K dostání je i nespočet druhů zástrčí a závor, z nichž některé jsou uzamykací. Bezpečnost uzamykací zástrče můžete znásobit volbou takové, kterou nelze odšroubovat, pokud je uzamčená visacím zámkem.

K zafixování a uzamčení těžkých dvoukřídlých vrat pak poslouží plochá či tyčová vratová závora. Ta má buď podobu mohutné zástrče, nebo může být uzpůsobena i otevírání z obou stran pomocí tyčky, která je k závoře navařená v pravém úhlu a prostupuje průvlakem ve vratech na jejich druhou stranu.

Petlice a závory