U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAK UŠETŘIT

Kategorie: Stavba | Autor: mlž

Provoz bazénu, pokud nejde o malé dětské „cachtadlo“, stojí hodně peněz. Každý se proto snaží snížit jeho provozní náklady na minimum. Ale o budoucích nákladech na případný pozdější ohřev vody, na osvětlení, na čerpání vody apod. je třeba uvažovat již před stavbou a je nutné využít všechny známé poznatky a rady jak od známých, kteří už bazén mají, tak od odborníků.

   Za největší finanční ztráty může únik tepla z vodní hladiny. Tomu se dá zabránit zakrýváním vodní hladiny např. solární bublinkovou fólií, lamelovým systémem nebo plachtou. Tím se ušetří i na vodě, která se tak rychle neodpařuje, i na bazénové chemii. A je také dobré si uvědomit, že finančně nejméně náročné je zastřešení či zakrytí obdélníkového bazénu.

Nemalou položku tvoří i předimenzovaná čerpací jednotka a také motor ve filtračním zařízení, které bazénové firmy chtějí prodat. Uvědomte si, že nadbytečný příkon energie budete platit vy.

Ušetřit se dá i na osvětlení bazénu pod vodou použitím levnějších žárovek a nad vodou instalací detektoru pohybu, který efektivně zajistí zapínání a vypínání světel v prostoru kolem bazénu.

***

Než začnete stavět

* Podrobně se seznamte s problematikou výstavby a jednotlivými typy bazénů.

* Vybírejte alespoň ze tří specializovaných firem a před závěrečným rozhodnutím svoji volbu konzultujte s nezávislým odborníkem.

* Zajistěte si reference o stavbách realizovaných vybranou firmou.

* Zjistěte si, jestli uvedená cena zahrnuje vše na klíč včetně vybavení, nebo jde jen o cenu základní.

* Ověřte si, zda firma poskytuje záruční a pozáruční servis na dodané dílo a ujistětě se, zda má opravdu povolení k provádění tohoto typu staveb.

Popisy k obrázkům

Solární plachty se dají buď obyčejně složit nebo navinout na naviják

Rolovací kryty jsou vyrobeny z dutých lamel, které se navíjejí na válec, umístěný na jedné straně bazénu

Hliníková skládací konstrukce zastřešení prodlouží koupání o několik měsíců

Stěny bazénu Ibiza jsou montovány ze silnostěnných pozinkovaných plechů. Tento typ se dá pořídit do 100 tisíc Kč včetně kompletního vybavení

Autor fotografií: FOTO MOUNTFIELD, BAZÉNY DESJOYAUX

JAK UŠETŘIT