U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PŘIJëTE NA BRAMBOROVOU SOBOTU!

Kategorie: | Autor: IVA TVRZOVÁ

Chcete ochutnat tradiční i méně známá česká jídla, připravená z brambor, dozvědět se od odborníků jak brambory pěstovat, uskladnit a používat – a vůbec si příjemně užít podzimní den?

   Na sobotu 7. října od 10 do 15 hodin se ve východočeském skanzenu Veselý Kopec u Hlinska chystá Bramborová sobota. Program se koná již poněkolikáté, u návštěvníků si totiž našel velkou oblibu. Akce chce přiblížit tradiční zemědělskou plodinu, která se na Vysočině pěstuje a jež se od přelomu 18. a 19. století stala nedílnou součástí jídelníčku – a někdy hlavní potravinou – lidových vrstev.

   O Bramborové sobotě se budou ve všech chaloupkách na Veselém Kopci vařit, smažit a péct jídla z brambor – od tradičních až po krajová a méně známá, například krupičník, lepenice, bramborové šišky. Návštěvníci je budou moci nejen ochutnat, ale získat na ně i recept. Jako brambory na loupačku se budou připravovat různé tradiční české odrůdy, o nichž se zájemci víc dozví od odborníků.

   Pro děti je nachystán koutek, kde si budou opékat brambory na ohýnku nebo si z nich vyrábět hračky.

Program je připraven ve spolupráci s pěstiteli českých konzumních odrůd brambor Sativou Keřkov a Vesou Velhartice a s Výzkumným ústavem bramborářským z Havlíčkova Brodu. Přijďte, na Veselém Kopci bude 7. října veselo!

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ILONA VOJANCOVÁ

PŘIJëTE NA BRAMBOROVOU SOBOTU!