U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NÁBYTEK S VŮNÍ DŘEVA

Kategorie: Inspirace | Autor: IVA TVRZOVÁ

V chatě a chalupě působí nejpřirozeněji nábytek z přírodních materiálů, především ze dřeva.

   Dřevin, z nichž můžeme vybírat, je celá řada. Do chaty a chalupy dáme přednost některým domácím, měkkému smrku či borovici, nebo tvrdému buku či dubu. Měkké dřeviny se dobře opracovávají, proto se z nich často vyrábí nábytek v rustikálním stylu s různými řezbami, profilováním apod. Nábytek z tvrdých dřevin je odolnější, má delší životnost, je ale také těžší a dražší.

   Kdo se nespokojí s přírodní barevností dřeva, může si vybrat jiný odstín, získaný mořením. Většinou se tak imituje barevnost vzácnějších dřevin, výjimečně se používají pastelové tóny. Pro konečný vzhled a způsob údržby je ovšem důležitá i finální povrchová úprava. Vedle lakovaných povrchů, které se snadno udržují, lze dřevo ošetřit také olejem nebo včelím voskem. Takové dřevo působí přirozeně, „dýchá“, poškození se snadněji opraví, ale vyžaduje trochu náročnější údržbu a po čase je třeba nátěr voskem či olejem obnovit.

   Tzv. kartáčováním povrchu dřeva je možné dosáhnout efektu starého dřeva s vystupujícími léty. Nábytek může mít i krycí barevný nátěr (nejčastěji v barvě bílé, smetanové, šedé, červené). Pomocí dvou vrstev barev se dá vytvořit dojem starého „odřeného“ nábytku (v poslední době oblíbený). Malovaný nábytek v lidovém stylu se uplatní jako solitér.

   Zařízení v selském nebo rustikálním stylu, oblíbené ve víkendových domech, vyrábí celá řada firem. Pokud si chceme vybrat kvalitní nábytek, neřídíme se jen jeho vzhledem, ale podíváme se i do jeho útrob. Například spoje provedené na rybinu, kolíky či lamelami jsou pevnější než kovové sponky, celodřevěné zásuvky snesou velkou zátěž na rozdíl od těch, které mají ze dřeva pouze přední část a zbytek je ze sololitu či plastu. Zkusíme, jak se otevírají dvířka, vytahují zásuvky, otáčejí klíče.

   Někdy se nábytek prodává v krabici, rozložený. Usnadňuje to přepravu, ale vyžaduje zručnost při sestavování a také štěstí, aby nic nechybělo a díly k sobě pasovaly. I s tím při výběru musíme počítat.

www.dudinger.cz, www.unis-n.cz, www.mirland.cz, www.prochazka-truhlarstvi.cz, www.sindelar-nabytek.cz, www. IKEA.cz, www.art-style.cz, www.manufacturepesta.cz, www.nabytekzmasivu.com

Popisy k obrázkům

Vedle přírodní barvy dřeva je u nábytku oblíbená i bílá a červená (IKEA)

Kvalitu ruční práce podtrhují viditelné čepovací spoje (Team7)

Na stolu je dobře vidět kartáčovaný povrch dřeva (Dudinger S&N Arboris)

Zařízení v rustikálním stylu navozuje poklidnou víkendovou atmosféru (Dudinger S&N Arboris)

Zlatožlutou barvu dává smrkovému dřevu vosk s barevným pigmentem (Unis-n)

Autor fotografií: FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

NÁBYTEK S VŮNÍ DŘEVA