Jak uspořit místo v malém bytě?

Pronajali jste si malý byt, v němž není hnutí? Nevěšte hlavu, i v malých garsonkách se dá pohodlně žít. Říká se, že co je malé, to je hezké. V případě bytů i útulné, nutno dodat. To je sice pravda, ale i tak bydlení v malé garsonce může být výzvou, ne-li přímo velmi tvrdým oříškem, který se s vám v následujícím článku pokusíme rozlousknout.

Ceny bytů jsou stále vysoké

Ceny bytů dosahují historických maxim. I když náznaky jejich snížení se už objevují. I tak jsou ale byty pro spoustu lidí nedostupné. A když si byt nemohou koupit, a někde se bydlet musí, nezbývá jim nic jiného, než je pronájem. Ale ani ten nemusí být zrovna levný. Schválně si do vyhledávače zadejte pojem pronájem bytu Praha.

foto Shutterstock

Pronájem versus splátka hypotéky

Za dvoupokojový byt na Starém městě zaplatíte 30 tisíc korun měsíčně. To je jako spátka hypotéky za třípokojový byt na okraji Prahy. O zhruba deset tisíc měsíčně levněji vás pak vyjde třípokojový byt v Horních Měcholupech, který je momentálně v nabídce za 17 tisíc měsíčně. To nejsou nízké částky. Není se čemu divit, že největší poptávka je právě po malých bytech, v nichž se často musí těsnat i několikačlenné rodiny. Nic jiného jim totiž nezbývá.

Ani pronájem není vhodné uspěchat

Stejně tak jako s koupí bytu byste si zřejmě dali na čas a nakonec byste se rozhodli pro byt, který vám po všech stránkách bude vyhovovat, pokuste podobně postupovat i v případě shánění pronájmu. Velkou roli zde hraje realitní makléř, respektive jeho zkušenost a šikovnost. Dobrý makléř vám zkrátka stále je schopen sehnat byt, o němž se vám ani nesnilo. Za rozumný peníz.

Vybíráme makléře

Ty nejlepší makléře sdružuje server Realiťák roku (sdružující neúspěšnější realitní makléře roku 2021). Na jednoho z nich (ideálně působícího ve vámi preferované lokalitě) se určitě obraťte. Pravděpodobnost, že vám najde vámi požadované bydlení, je u něj mnohem vyšší než u začátečníka.

Bez kompromisů to nepůjde

Ale zase od něj nečekejte zázraky. Spíše počítejte s tím, že budete muset slevit ze svých požadavků (pokud do této doby byly příliš vysoké). A možná nějakou dobu skutečně budete muset bydlet v menších prostorách. I ty ale, jak jsme již naznačili v úvodu tohoto článku, lze zařídit tak, aby se vám v nich pohodlně žilo.

Jak pohodlně žít na malém prostoru?

Dobrou zprávou je, že to je možné, jak by vás každopádně přesvědčil nejeden Japonec či obyvatel Hong Kongu. V asijských zemích lidé obývají prostory o rozloze pár metrů čtverečných. Často i spí v jedné místnosti s toaletou. Nebojte, do takových extrémů nepůjdeme.

Sofistikované úložné prostory

Ty základní triky jsou ale známé. Základem jsou sofistikované úložné prostory, skládací či vyklápěcí nábytek a využití prostoru po posledního centimetru čtverečního. Vezměme to ale popořadě. Sofistikované úložné prostory, to je to, oč tu běží. Úložné prostory si zřejmě do malé garsonky budete muset nechat vyrobit na míru. Směřovat by přitom měly až ke stropu. To platí i na kuchyňské skříňky. Mezi skříněmi a stropem často bývá i třiceticentimetrová mezera. Naprosto zbytečně.

Skládací a vyklápěcí nábytek

Spoustu místa vám v malé garsonce ušetří skládací či vyklápěcí nábytek. Na mysli máme skládací, popřípadě výklopné postele i stoly. Přes den vám pokoj poslouží jako obývák a v noci jako ložnice. Pak tu jsou triky, které místnosti zvětšují opticky. To jsou především světlé barvy a nábytek na nožičkách. V malých garsonkách se také snažte udržovat pořádek. Uklizené místnosti bez zbytečností jsou opticky hned větší. Vše, co nemusí být na očích, schovejte. Uvidíte, že to nakonec půjde.

 

 

Komerční prezentace

Jak uspořit místo v malém bytě?