U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak se vyznat v malířských barvách

Kategorie: Speciál | Autor: Pavel Steklý

Rozhodli jste se, že si sami vymalujete? Abyste se v barvách, které jsou na trhu, zorientovali, přinášíme jejich přehled.

Malířské nátěrové materiály vyrábí v současné době u nás několik firem, další se dovážejí. Podle vlastností je můžeme rozdělit do těchto základních skupin:

* vápenné malířské barvy

* běžné malířské barvy

* malířské barvy s vyšší bělostí

* disperzní malířské barvy

* plastické disperzní barvy

* speciální nátěrové hmoty

Vápenné malířské barvy

Používají se nejdéle: bílení vápnem je známé od středověku, pro některé účely se používá dodnes. Kromě tzv. pačoku z dlouho uleželého hašeného vápna jsou k dispozici již připravené vápenné nátěry. Předností vápenných barev je vysoká paropropustnost a dezinfekční schopnosti. Protože čisté vápenné barvy neobsahují organické látky (např. lepidla), nevyskytují se v nich žádné mikroorganizmy a rovněž účinně potlačují plísně na stěnách. Proto jsou vhodné k bílení sklepů a vlhkých prostorů (koupelny, kuchyně, provozy s vyšší vlhkostí) a objektů s požadavky na sterilitu (nemocnice, potravinářské provozy). Některé vápenné barvy se dodávají s příměsí disperze (pozná se to podle upozornění, že nesmějí zmrznout); uvedené schopnosti pak nemají v takové míře. Bio vápenná malířská barva (JUB) a další, které obsahují výraz “vápenná barva”

Běžné malířské barvy

Dodávají se v pastovitém stavu, před použitím se podle návodu zředí vodou a dobře promíchají. Jejich pigment je na bázi přírodních hlinek, pojivem je kazeinový nebo celulózový klih, proto tyto nátěry nejsou vhodné do prostorů, kde bývá vlhko nebo kde by se mohly objevit plísně, mají ale vysokou paropropustnost (téměř jako vápenné). Ze všech malířských barev jsou nejlevnější. Nevýhodou je nižší otěruvzdornost a nepříliš vysoká bělost. Barvy jsou určeny pro běžné či méně náročné prostory: chodby, sklady, průmyslové prostory. Primalex Standard (Keramika Horní Bříza), Supermal (Kemat), Remal tekutý (Teluria), Normal (Pragolak) Běžné malířské barvy v práškovém provedení jsou už méně časté. Do 1 kg prášku se dodá jen voda (3 až 4 litry), dobře se promíchá a přefiltruje. Kvalita nátěrů je vyhovující, ale při vynechání filtrace se v nátěru objevují žmolky.

Remal práškový (Teluria), Nový Malbyt, Supermal a Supermal Alfa (Kemat)

Malířské barvy s vyšší bělostí

I tyto nátěrové materiály se dodávají v pastovitém stavu. Při výrobě jsou dokonale promíchány a jsou naprosto homogenní; stupeň ředění vodou se řídí tím, zda jde o první či druhý nátěr a u jednotlivých typů barev se může lišit. Vlastnosti barev jsou vylepšeny přídavkem disperze, takže jejich paropropustnost může být nižší, zato bělost i mechanické vlastnosti (otěruvzdornost) jsou vyšší. Dnes je pro malování bytů používá většina malířů; při přijatelných cenách mají dobrou kvalitu. Hodí se pro veškeré nátěry interiérů, i kanceláří a reprezentativních prostor. Nanášejí se štětkou, válečkem, stříkáním. Primalex Plus a Primalex Polar (Keramika Horní Bříza), Jupol a Jubocolor (JUB), Remal Plus Univerzal (Teluria), Topmal (Pragolak), Klasik (HET), Widu Wischfest (Feidal)

Malířské barvy disperzní

Pojivem je u nich akrylátová nebo styrenakrylátová disperze, která dodává barvě vysokou pevnost a dobrou “nosnost” pro pigmenty. Některé z nich jsou určeny přednostně pro nátěry sádrokartonu, ale lze je stejně dobře použít na ostatní stěny. Tyto barvy bývají záři- vě bílé, otěruvzdorné, mnohé z nich odolávají i otěru za vlhka a některé lze i omývat. To bývá označeno na obalech. Vyšší odolnost proti otěru či smývání však rovněž znamená, že barvu před dalším malováním je obtížnější odstranit. Zvýšený obsah disperzních přísad také snižuje paropropustnost stěn. Primalex Fortissimo, Primalex Profesional, Primalex Karton (Keramika Horní Bříza), Supermal Karton (Kemat), Brillant, Hetline a Hetline Forte (HET), Mistral dekor, Dekor alabastr (Mistral), Sádromal S, Sádromal V 2022 a V 2024 (Teluria), Düfa Extreme (Düfa), Jupol Briliant, Jupol Koncentrat – nelze tónovat, neředí se a nanáší se výhradně štětcem (JUB), Objekt Weiß, Maler Weiß (Feidal), Herboplus (Herbol)

Plastické disperzní barvy

Vysoká odolnost disperzních barev nejen umožňuje, aby byly “plněny” větším množstvím pigmentu než levné barvy s klihovým pojivem, ale je možné do nich vmíchat i zdánlivě nevhodné materiály (textilní vlákna, piliny, písek), které pak na stěnách vytvářejí zajímavé a efektní struktury. Plastické disperzní barvy se doporučuje nanášet válečkem, který zrychlí práci a umožní vytvořit pozoruhodné vzory. Díky hrubší struktuře plniv a vlastnostem moderních disperzí jsou tyto barvy částečně paropropustné, takže stěny jimi vymalované zůstávají do jisté míry prodyšné. Primalex Plastik (Keramika Horní Bříza), Brillant P (plnivo: jemný písek), Brillant R (písek) a Brillant Q (dřevěné piliny) (HET), Sádromal V 2023 (jemný písek) (Teluria), Jupol Rustikal (dřevěný granulát) – nelze tónovat (JUB), Dekor Weiß (Feidal)

Speciální nátěrové hmoty

Sem patří zejména materiály sanační, dezinfekční a izolační. Stěny napadené plísněmi bývá nutné omýt vhodnou dezinfekcí a pak opatřit fungicidním nátěrem, který dalšímu výskytu plísní zabrání. Primalex Mykostop (Keramika Horní Bříza), Jubocid – přidává se do disperzních barev, Amikol – protiplísňový prostředek pro preventivní vnitřní nátěry na plochách ohrožených vznikem plísní (JUB), Remal Extra (Teluria), Topmal Biocid V 2095 (Pragolak), Antischimmel Weiß (Feidal) Jestliže jsou na stěnách a stropech patrné skvrny od proteklé vody, mastnoty nebo dehtových zplodin (u komínů), naneseme na ně některý z izolačních nátěrů; bez něj by po vymalování skvrny novým nátěrem “prorazily”. Primalex Primer (Keramika Horní Bříza), Telsal (Teluria), Antinikotinová barva či Denikol (JUB), Mistral Primer (Mistral)

Barevné tónování nátěrových materiálů

Rozhodneme-li se pro barevnou malbu stěn, máme dvě možnosti.

1. Koupíme bílou nátěrovou hmotu a k ní vybranou tekutou tónovací barvu – z nich si sami namícháme požadovaný barevný odstín. Barvu je nutné důkladně rozmíchat (nejlépe

vrtačkou s nástavcem na míchání barvy) a na skrytém místě vyzkoušet, jak bude barva vypadat po uschnutí.

2. V některých prodejnách si můžeme vybrat barvu nátěrové hmoty ze vzorníku, obsahujícího na tisíce různých barevných odstínů – podle něj nám speciální stroj namíchá přesně požadovaný odstín a v potřebném množství. Podle kódu barvy si stejnou můžeme nechat namíchat kdykoliv znovu.

Jak se vyznat v malířských barvách