U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Police nad pracovní stůl

Kategorie: Dílna | Autor: fr

Pro pracovní stůl se dá dobře využít roh místnosti, kde nebudeme překážet běžnému provozu a kde stěny nabízejí dostatek místa pro police na knihy, časopisy apod. Využijeme samozřejmě obou stěn (pokud jsou bez oken) a police sestavíme do “L”.

Masivní materiál i tvar polic působí příjemným a “solidním” dojmem. Jejich rozměry přizpůsobíme velikosti pracovní desky. Umístění polic si dobře rozmyslíme, protože je definitivní.

Materiál:

4 dubové lišty o průřezu 6×8 cm a délce 180 cm

10 polic z masivní borovice o rozměrech 170×30 cm a tloušťce 22 mm

Postup:

Konce lišt na užší straně (6 cm) asi v délce 10 cm zkosíme. Do nezkosené části každé lišty vyřízneme v místech, kde budeme chtít police, 5 zářezů hlubokých 4 cm (do poloviny lišty). Výška zářezů je dána tloušťkou polic (tedy 22 mm). Lišty umístíme těsně nad pracovní desku, vzdálenost mezi nimi bude 100 cm. Na stěnu je upevníme pomocí hmoždinek a vrutů, umístěných uvnitř zářezů.Police na jednom konci seřízneme pod úhlem 45°, aby po osazení k sobě v rohu doléhaly (pro jistotu si nejprve změříme úhel, který svírají stěny). Na druhém konci police zaoblíme. Do každé police uděláme na straně, kterou bude přiléhat ke stěně, 2 zářezy široké 6 cm a hluboké 4 cm. Vzdálenost zářezů bude stejná jako vzdálenost lišt na stěně (100 cm). Díky nim dosednou police po nasazení až ke stěně. Aby police pevně držely, můžeme je v místě zářezu zalepit nebo ze spodu upevnit šikmým vrutem.Před definitivním upevněním lišt a polic je opatříme vhodnou povrchovou úpravou (lazura, bezbarvý lak apod.).

Police nad pracovní stůl