U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kuchařský ráj pod Akropolí

Kategorie: Vaříme | Autor: Antonín Tony Linhart

KUCHAŘSKÝ CESTOPIS

Už název dnešního kuchařského cestování prozrazuje, že jsme na návštěvě v Řecku. Léto je v plném proudu, je čas dovolených a právě jednoduchá, nekomplikovaná a přitom výtečná řecká kuchyně je tím pravým pro letní víkendová posezení. Nemusíme ani vytáhnout paty z naší otčiny a přesto se díky rafinovaným řeckým pokrmům budeme u jihočeského rybníka cítit jako na Krétě. Řecká kuchyně jako by v sobě měla dávný odkaz starověku. Při přípravě jídla máte téměř slavnostní pocit a dáváte si na všem záležet víc než kdy jindy. Snad tušíte neviditelnou přítomnost olympských bohů a těšíte se na první přípitek dobrým vínem. Rožněné maso s kořením a bylinkami neodolatelně láká a přílohové saláty jsou už patřičně vychlazené. Nic tedy nechybí jedné z největších radostí života… Jako každá kuchyně, tak i řecká přijímala po staletí kulinářské vlivy zvenku a naopak své kuchařské nápady štědře předávala sousedům. Římané převzali z řecké kuchyně mnohé, včetně stolování. Válčilo a obchodovalo se od nepaměti. A právě válečníci a obchodníci mají na svědomí to skvělé popletení chutí v celém Středomoří a na Předním východě. V arabských zemích třeba nazývají předkrmy stejně jako v Řecku. I v Turecku mají mnoho pokrmů podobných řeckým a dodnes se tyto národy mohou vesele přít o to, kdo vynalezl kebab nebo moučníky plněné různými masovými či zeleninovými náplněmi. Řekové sami se chlubí, že vynalezli tzv. filetování ryb, že první použili hnědou a bílou omáčku a že jsou vynálezci sucharů. Mistrně dovedou použít oregano, kmín, mátu, bobkový list a tymián. Jejich jídla voní rozmarýnem a čerstvým česnekem. Zkuste někdy posnídat bílý chléb, sýr Feta a olivy. Zdravější snídani si nelze ani představit. Snad jen trochu pozor při konzumaci zdraví velice prospěšného olivového oleje. Nás Čechy, zvyklé na máslo a sádlo, to může přivést poněkud do rozpaků se zažívacím traktem. Letní řecké vaření zahájíme přípravou salátů. Téměř národními saláty jsou dva – a oba si připravíme. Rozpočet je pro 4 osoby.

Okurkový salát s jogurtem (Tzatziky)

1 salátová okurka, 500 g bílého jogurtu, 4 stroužky česneku, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžička octa, sůl, mletý pepř

Česnek utřený se solí a pepřem smícháme s octem a olejem. Nastrouhanou okurku necháme v jemném cedníku dobře okapat a totéž učiníme přes pláténko s jogurtem. Okapaný jogurt a okurku vložíme do mísy, pomalu mícháme a přidáváme zálivku. Nyní zbývá jen dobře vychladit a podávat ke všem masitým pokrmům. Pokud máme čerstvou mátu, použijeme ji k ozdobení salátu.

Selský salát (Salata Choriatiki)

3 zelené nebo červené papriky, 4 rajčata, 1 menší salátová okurka, 1 cibule, několik černých oliv, šťáva z jednoho citronu, 150 g bílého sýra Feta nebo Balkán, podle chuti olivový olej, oregano, sůl

Z oleje, citronové šťávy a špetky soli připravíme zálivku. Zeleninu úhledně pokrájíme, dáme do mísy a promícháme se zálivkou. Přidáme na větší kostičky nakrájený sýr a ozdobíme olivami. Nakonec jemně poprášíme oreganem. Pokud použijete balkánský sýr, který je hodně slaný, nechte ho přes noc vylouhovat v čisté vodě. Druhý den bude křehčí a chutnější. Salát se jako příloha hodí prakticky ke všemu.

Polévky jsme v horkém létě takticky vynechali a jsme u předkrmů. Řekové jim říkají Mezedakia nebo Meze.

Smažené kalamáry – sépie (Kalamarakia Tiganita)

600 g kuchyňsky upravených kalamárů, pokrájených na kroužky, šálek polohrubé mouky, citron, olej na smažení, sůl, pepř

Očištěné a propláchnuté kalamáry osolíme, opepříme a obalíme v polohrubé mouce. Smažíme v dobře rozpáleném oleji do zlatova. Podáváme horké s nakrájeným citronem a děkujeme olympským bohům za skvělou pochoutku.

Po exotickém předkrmu přijde na řadu grilované maso. Spolu s musakou jsou to nejtypičtější pokrmy řecké kuchyně. Velice pracnou musaku můžeme ochutnat v Řecku nebo v některé z řeckých restaurací u nás. Ale maso a ryby si snadno připravíme i na domácím grilu. Stačí dobře rozpálit dřevěné uhlí, dodržet hlavní zásady řeckého kuchaření, připravit saláty a chléb a samozřejmě také víno.

Telecí (jehněčí) špíz (Souvlakia Moscharisia – Arni Souvlakia)

800 g libového masa (nejlépe z kýty), 4 stroužky česneku, 2 cibule, citron, olivový olej, oregano, sůl, pepř

Na ozdobu: zelená paprika, tvrdá rajčata, cibule, bobkový list, případně kousky lilku

Maso nakrájené na kousky velikosti ořechu promneme se solí, mletým pepřem, nasekaným česnekem a drobně nakrájenou cibulí. Aspoň 2 hodiny necháme odležet v chladu. Pak spolu s nakrájenou zeleninou napícháme na špízy. Ušleháme si olej s citronovou šťávou a oreganem, špízy směsí potřeme a na středním ohni grilujeme. Při grilování průběžně potíráme směsí. Dobře propečené špízy budou vonět až k sousedům na zahradu, za to vám ručím!

Kotlety na roštu (Brizoles Chirines Sti Schara)

4 kotlety (vepřové, event. i jehněčí nebo plátky hovězí roštěné – grilovat lze téměř každé maso)

Marináda: olivový olej, citronová šťáva, oregano, sůl, mletý pepř

Naklepané a naříznuté plátky masa, zbavené tuku, osolíme, opepříme a necháme v chladu odležet. Potom potřeme připravenou marinádou, která zdůrazní řecký styl grilování. Plátky masa grilujeme po obou stranách na středním ohni. Podáváme s bílým chlebem a salátem. Ryby připravujeme stejně jako maso. Nejjednodušší je příprava malých druhů ryb (makrela, pstruh). Kuchyňsky upravenou rybu osolíme, opepříme, potřeme již známou marinádou a grilujeme po obou stranách. Pozor, aby se nám ryba při pečení nepřichytila na rošt.

A na závěr sladký zákusek.

Chalva

150 g dětské krupičky, 125 g másla, 1/2 l mléka, vanilkový cukr, 60 g mletých ořechů, mleté koření – zázvor, koriandr, skořice

Na rozpuštěném másle osmahneme pěkně do zlatova krupičku. Mléko svaříme s vanilkovým cukrem a dalším kořením a horké vlijeme za stálého míchání na krupici. Nesmí se dělat žmolky! Nakonec do hladké hmoty vmícháme ořechy a odstavíme z plotny. Chalvu nalijeme do mističek, ozdobíme hrubě sekanými ořechy a necháme vychladit. Připravili jsme moučník s orientální příchutí, který po masitých pokrmech přijde určitě vhod. Zvláště když k němu nabídneme dobrou kávu. Hodně kulinářských úspěchů při přípravě řeckého menu vám přeje

Kuchařský ráj pod Akropolí